יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

ברכות לגיוס לצה"ל ?
 

האם כדאי לגייס בנות לצה"ל ?

האם צריך ברכות לגיוס לצה"ל ?
האם כדאי לגייס בנות ולתת להם  ברכות לגיוס? תנו להם ברכות כל הזמן תמיד!
אבל כדאי שתקראו את הדברים הבאים:
קטעי עיתונות על גיוס בנות לצה"ל
מוריה אבנימלך
-גלובס 16/07/00

 

הרמטכ"ל החליט להאריך את שירות הבנות בצה"ל בשלושה חודשים, מ-21 ל-24 חודשים. הארכת השירות תחול על מי שתתגייס החל מאוגוסט 2001. אין צורך להיבהל. לא פרצה מלחמה שהזניקה את צרכי צה"ל בלוחמות. להיפך.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם, שבה נשים מתגייסות לשירות חובה כמו גברים. אולם, תרומתן לביטחון לא מקדמת את מעמדן בחיים האזרחיים. באופן פרדוקסלי, ישראל ניצבת בראש מדינות המערב באפליית נשים בשוק העבודה, בשכר, בייצוג פוליטי ובמעמד אישי. הסבר אפשרי לפרדוקס הזה הוא, שהצבא עצמו משמש סוכן מרכזי להבניית האפלייה של נשים ולדחיקתן לשוליים.

פרופ' דפנה יזרעאלי חקרה את נושא המיגדור בצה"ל, והגיעה למסקנה שהצבא מקיים ומנציח את התפקיד השולי של נשים בחברה, מעצים את ההבדלים המגדריים ומשתמש בהם להצדקת האישוויון בין המינים. רוב הנשים ממלאות בצבא תפקידים נשיים סטריאוטיפיים. התמונה העולה מניתוח תפקידיהן בצבא היא כדלקמן: * נשים ביחידות קרביות משובצות לעיתים קרובות בסטטוס הפקידה הפלוגתית, שתפקידה העיקרי הוא להביא מגע ביתי חמים לאווירה הצבאית של הבסיס.

* חיילות בתפקידי פקידות במשרדים ממלאות תפקידי רעיה לגנרלים, מגישות קפה כחלק מתפקידן, ולעיתים קרובות מדי נחשפות להטרדות מיניות.

* נשים משמשות גמול לגיבורים: הבנות היפות והחטובות מוקצות לקצינים בכירים, ונתפסות כגמול ראוי להישגים בצבא, שנשיותן משליכה על גבריותו של המפקד.

* אפילו בתפקידי פיקוד והדרכה ביחידות קרביות ממלאות החיילות תפקיד נשי. נוכחותן מהווה תמריץ להישגי החיילים, שלא מעיזים להתלונן על כאבים כשסמלת מובילה אותם.

* * * לא רק שהצבא מעצים את ההבדלים המגדריים ודוחק את הנשים לשוליים, אלא שמה שקורה בשירות הצבאי הופך לדינמיקה של היזון חוזר לחיים האזרחיים. בעוד חלק ניכר מהחיילים בונים בצבא את הרשתות החברתיות שמשרתות אותם בחיים האזרחיים, הצבא אינו יוצר הזדמנויות דומות לנשים. גרוע מכך: השירות הצבאי תורם להפנמת סולם הערכים הצבאי, ולמעמדן השולי בהיררכייה התפקודית.

צה"ל אומנם פתח כמה תפקידים יוקרתיים בפני נשים, כמו קורס טיס, קורס חובלים וקורס קצינות מודיעין אוגדתיות, אך רוב החיילות יישארו מחוץ לקורסים האלו. נשים אומנם יכולות למלא תפקידים מקצועיים כמו גברים, אבל צה"ל הוא בעיקרו צבא מצ'ואיסטי, שבנוי על הילה הירואית של לחימה, ולא על מקצוענות.

הנימוקים הצבאיים לאפליית נשים לא תופסים לגבי יחידות היי-טק מובחרות, החממה של תעשיית הסטרט-אפ, שפותחות בפני הנשים סדק צר ביותר. זו אפלייה טהורה, שאין לה אפילו צידוק צבאי דחוק.

שלושה חודשי שירות נוספים לא ירחיבו את הסדק הזה. מה שיכול להרחיבו, הוא ביטול שירות החובה לנשים, וגיוס חלק קטן מהן על בסיס התנדבותי ומקצועני בשכר. זה יתרום לקידום מעמדן בצבא ובאזרחות.

יש הסכמה רחבה בחוגים ביטחוניים וכלכליים שצה"ל כולו לא צריך להיות צבא חובה, שבנוי על פיקציה של שירות כללי עם פטורים נרחבים לחרדים, לערבים, לעולים חדשים ולאחרים. עליו להפוך לצבא מקצועי ואיכותי, על בסיס התנדבות בשכר. צה"ל מהסס לעשות את הצעד הזה מסיבות שמרנות. אבל בינתיים אפשר לעשות צעד קטן יותר, ולבטל את שירות החובה של הבנות. בטח לא להאריך אותו.

 

הטרדות תקציביות
מתי גולן-גלובס
05/09/00
הרבה הטרדות עבר היום (ג') נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, מידי התקשורת בעניין ההטרדות המיניות במשרד הביטחון. הרקע: מכתב ששלח הולנדר אל ראש אגף כוח אדם בצה"ל בעניין ההטרדות הללו, בו קבע, כי מספר החיילות הרב המועסק במשרד הביטחון יוצר אבטלה סמויה. לפיכך מציע הולנדר לראש אכ"א "לערוך בדיקה מחודשת לגבי צורכי משרד הביטחון בכל הנוגע למספר החיילות המוקצות לעבודה בו".

לפני שניכנס לגוף העניין, ראוי לציין שהולנדר הוכיח עצמו כאחד הנציבים היותר איכפתיים, יעילים וחסרי פניות שהיו לשירות המדינה מאז הקמתו. הוא אינו מהסס להתריע על עוולות, והוא לא עושה חשבון לאף אחד. אבל המכתב הזה יצא לו לא כל כך מוצלח. כי מה? זה הפיתרון למאבק נגד הטרדות מיניות? פחות חיילות? יש פה שני נושאים שונים לחלוטין, עניין ההטרדות הוא נושא בפני עצמו, ועניין האבטלה הסמויה הוא נושא הראוי לטיפול במישור אחר לחלוטין.

במקביל, הוכרע השבוע הקרב על תקציב הביטחון, ולראשונה מזה שנים יקבל צה"ל תוספת תקציב. התוספת באה לאחר שכרגיל שמענו איומים, לפיהם קיצוץ בתקציב יגרום לקריסת התוכנית הרב-שנתית, לחוסר יכולת לשמור על רמת כוננות נאותה וכך הלאה.

כל זה נכון - אבל גם לא נכון. נכון שבשביל לרכוש כלים, לתחזק אותם, לשמור על רמת ביצועים גבוהה, צריך כסף, הרבה כסף, יותר ממה שעומד לרשות צה"ל היום לצרכים אלה. אבל זה לא נכון - מכיוון שמצד שני מוציא צה"ל הרבה יותר מדי על צרכים אחרים, על כוח אדם מיותר, על משכורות ותנאי שכר מופלגים להרבה מאוד אנשים שאינם נחוצים, וגם כאלה שאינם ראויים. כלומר: צה"ל באמת זקוק לתוספת תקציב לצרכים אופרטיביים. אבל התוספת נמצאת, בשפע, בסעיפי התקציב הלא-אופרטיביים.

האם יש צורך בהטרדות מיניות כדי לדעת שיש אבטלה סמויה במערכת הביטחון? והאם האבטלה הסמויה קיימת רק בקרב חיילות ונשים? הגברים כולם נחוצים וחיוניים למערכת? אם להשתמש בלשונו של הולנדר, אז באמת חיוני לעשות בדיקה מחודשת של צורכי מערכת הביטחון, אבל בהחלט לא רק לגבי החיילות המועסקות בה.

 

ככה לא מקדמים שוויון

גלובס-מוריה אבנימלך
11/06/2000

 

בכל הנוגע למעמד הנשים, אין לנו במה להתגאות. לקראת ועידת "נשים 2000" הבינלאומית, שנפתחה בשבוע שעבר, הגישה ישראל לאו"ם שני דו"חות. באחד, דו"ח שדולת הנשים, שנותן ביטוי אמיתי להיקף האלימות נגד נשים, ולעומק אפליית הנשים בצבא, בשוק העבודה, בייצוג פוליטי ובמערכת החוק. השני, דו"ח הממשלה, שמצייר תמונה ורדרדה. לא קשה להבין לליבם של מחברי הדו"ח הממשלתי. אפליית נשים לא מסתדרת עם הדימוי העצמי שלנו כמדינת היי-טק מערבית.

לצה"ל יש אחריות לא מעטה למעמדן הנחות של נשים בישראל. זה מתחיל מנורמת הטרדה מינית שטופחה בצבא, וממשיך בביזבוז העצום של זמן החיילות, שרובן מעבירות את שירותן הצבאי בהכנת קפה למפקדים הגברים, ורק מיעוטן ממלא תפקיד צבאי משמעותי.

היחס אל החיילות ואל עבודתן משליך לחיים האזרחיים, ותורם להמשך הפלייתן בשוק העבודה האזרחי, ולעובדה ששכרן נמוך ב-50% משל הגברים, אף שהן משכילות מהם. גם היעדרן ממוקדי קבלת ההחלטות ומרכזי הכוח מבטא היררכיה, שנולדה בשירות הצבאי.

גם במערכת הביטחון יודעים ששירות הבנות בצה"ל הוא ביזבוז משאבים. לו נדרש הצבא לשלם את מלוא העלות למשק של שכרן הריאלי, היה מצמצם את תעסוקתן באופן ניכר. כבר היום נוקט צה"ל מדיניות סלקטיבית בגיוס בנות, ורק מחצית מכל מחזור משרתות בצבא. נוכח העלות הגבוהה למשק של שירות הבנות, הביזבוז וחוסר היעילות הכרוכים בו, תחולתו הסלקטיבית ותרומתו לאפליית נשים בשוק העבודה ובחברה - הגיעה העת לבטלו, או לפחות לקצרו.

וההזדמנות באה. צה"ל הגיע למסקנה שהמצב הביטחוני וההתקדמות הטכנולוגית מאפשרים לקצר את שירות הלוחמים בארבעה חודשים. לאחרונה הופיע הרמטכ"ל, שאול מופז בפני חברי המועדון המסחרי, וגילה כי קיצור השירות יחול על חיילים שיתגייסו החל מאוגוסט 2001. הדעת נותנת כי שירות הבנות יקוצר במקביל, שהרי צרכי הצבא בכוח אדם נגזרים מצרכיו בלוחמים.

אבל לא כך סבור הרמטכ"ל. לא רק שאינו מתכונן לקצר את שירות החיילות במקביל לקיצור שירות החיילים, הוא אפילו מתכוון להאריכו בשלושה חודשים, מ-21 ל-24 חודש. את ההסבר לכך השמיע לחברי המועדון המסחרי, כדבר מאצ'ו אל מאצ'ו: "הנשים רוצות שוויון - אז שיהיה שוויון גם באורך השירות".

קהל הגברים אהב את הנימוק הזה. מי שמעיזה לדרוש שוויון - שתשלם על חוצפתה. אחרי ששילם מס שפתיים למלחמה בהטרדות מיניות בצה"ל, ושיבץ כמה עשרות חיילות בתפקידים מקצועיים, הרמטכ"ל מרגיש שזכותו להטיל על כמה עשרות אלפי חיילות עוד שלושה חודשי הגשת קפה.

יש לו נימוק נוסף: הארכת שירות הבנות תאפשר את קיצור שירות הבנים. הוא ישלח חיילות להחליף את לוחמי גולני? הרי גם חיילים לא קרביים יש לו בעודף גדול. לא רק שהסימטריה, לכאורה, בין קיצור שירות הבנים להארכת שירות הבנות מופרכת, אפילו החשבון שגוי.

קיצור השירות לבנים והארכת השירות לבנות יחולו לראשונה על המתגייסים והמתגייסות של מחזור אוגוסט 2001. כך מרוויח הצבא שנה שלמה, שבה תתממש הארכת השירות לבנות, אך לא קיצור השירות לבנים. הבנות שאמורות להשתחרר במאי 2003 יידרשו לשרת שלושה חודשים נוספים, אבל ראשוני הבנים שיזכו לקיצור שירות ישתחררו רק באפריל 2004.

לו באמת נדרשו הבנות כדי לקצר את שירות מתגייסי אוגוסט 2001 ואילך, היה די להחיל את הארכת שירות הבנות על מתגייסות יולי 2002 ואילך. אבל כשהתפיסה הכלכלית מופרכת, מי ישים לב לטעויות חשבון?

 

מועדון בנים
מוריה אבנימלך 03/07/01
גלובס
סג"מ רוני, 'נכדת לוחם הגטו והחופש, אנטק צוקרמן', הגיעה להישג מרשים כשהפכה לטייסת הקרב הראשונה בתולדות חיל האוויר, והיא אחת מקומץ נשים בעולם שהגיעו אי-פעם לתפקיד דומה. אבל אסור שהישגה יטשטש את אופיו האמיתי של שירות הנשים בצה"ל - לעיתים קרובות מתסכל, משפיל, ומיותר.

לא סג"מ רוני היא החיילת האופיינית, ואפילו לא 70 הלוחמות של פלוגת החי"ר קרקל, אלא החיילות המתוסכלות במשרדים הצבאיים. התמונה שעלתה מסקר שב

שביעות רצון שערך אגף כוח אדם (אכ"א) בקרב חיילות המשרתות במשרד הביטחון, מדגימה את הבעיה. צה"ל מאתר בנות עם נתונים אישיים גבוהים במיוחד, עורך להן מבדקים במשך חודשים ארוכים, מציב את המצטיינות במשרד הביטחון, ובמשך שנתיים מנצל אותן לעבודות תיוק, חיוג בטלפון והגשת קפה לממונים.

לאחרונה, יזם הרמטכ"ל הארכת שירות נשים במילואים עד גיל 38, במקום 24 כיום, והחלתו גם על נשים נשואות. לפני שנה, יזם מופז להאריך את שירות החובה לנשים בארבעה חודשים, כ'פיצוי' על קיצור שירות הבנים המתוכנן. הנימוק לשתי היוזמות, ברצון לקדם את שוויון הנשים בצה"ל, הוא נימוק ציני של רמטכ"ל שלא הצטיין במלחמתו בהטרדה מינית בצבא, ואין צורך לתת דוגמאות. ישראל היא המדינה היחידה במערב בה נשים משרתות בצבא, והיא גם מהמפגרות בקידום שוויון נשים בחברה. זו ראייה חותכת לכך, ששירות נשים לא קידם את מעמדן בחברה, אלא הסיגו לאחור. גם הארכת שירות המילואים לא תקדם שוויון נשים בצבא או בחברה, אבל יעביר אליהן מסר אידיאולוגי לאומני: למהר ללדת בגיל צעיר, במקום להשקיע בלימודים ובבניית קריירה מקצועית. הארכת השירות תיפול בעיקר על נשים משכילות - שמנסות לבסס קריירה מקצועית בטרם ייכנסו לחובות גידול ילדים - ותקשה את צימצום הפער בינן לבין הגברים.

במדינה שלא מגייסת גברים חרדים, שמגייסת גברים דתיים לאומיים בישיבות הסדר לשירות מקוצר, שפוטרת נשים דתיות משירות צבאי, וגם קבוצה גדולה של בעלי נתונים אישיים נמוכים יחסית - שירות נשים בצה"ל הוא שירות של 'פראייריות', עוד יותר משירות המילואים של הגברים. הרמטכ"ל ייטיב לעשות, אם יפנה את פרץ היוזמה שלו לביטול שירות חובה של נשים בצבא, יגייס אותן לשירות קבע למילוי תפקידים חיוניים, או יעסיק אזרחיות בתשלום.

הקמפיין התקשורתי המלווה את היוזמה להארכת שירות המילואים של הנבחרות הוא ציני ומניפולטיבי. העובדה שכמה מאות חיילות משתלבים בתפקידים מקצועיים ואפילו קרביים, לא מכסה על העובדה שרוב החיילות זוכות לשירות נצלני ומבזה.

בצבא הן עלולות להיחשף, בדרך כלל לראשונה בחייהן, להטרדה מינית, ולהתייחסות לעבודתן כמשאב שאפשר לבזבז. צה"ל מגייס הרבה יותר חיילות משהוא צריך ומסוגל לנצל ביעילות. כשמשאב מצוי בכמויות בלתי מוגבלות - לא מעריכים אותו, ונוהגים בו בפזרנות. זה מה שקורה לרוב החיילות בצבא.

גיוס חיילות כרוך בתקציבים עצומים, שצה"ל יכול לנצל לצרכים צבאיים. זה דורש מחשבה גמישה ורעננה, ובעיקר - אומץ להיחלץ מדפוסי חשיבה שגורים, ולפגוע באינטרסים של גורמים צבאיים, החל מקצינים שיפסידו את 'הפקידות שלהם', וכלה בקצינות ח"ן.

גיוס קצינות ח"ן ראשיות (מיל.) לקמפיין הצה"לי להארכת שירות הנשים, מדגים את ניגוד האינטרסים שלהן. עם כל ההערכה לנשים החזקות והמוכשרות שהצליחו לטפס בהיררכיית הפיקוד הצבאי לתפקיד קצינת ח"ן ראשית - תרומתן המצטברת לקידום מעמד הנשים בצה"ל צנועה ביותר. כדי להתקדם בארגון גברי, הן הפנימו את הערכים שלו. קשה לצפות שיאמרו את האמת: הצבא לא זקוק לרוב החיילות שהוא מגייס.

צה"ל נשאר מועדון הבנים. את מלחמות השוויון צריך לנהל במגרשים אחרים.

 

 

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

מותר לך ומצווה להעתיק ולפרסם לזיכוי הרבים בכל מקום אפשרי.
בתנאי שעושים קישור לאתר  הזה- מהיכן שאתה מעתיק את המאמר הזה.
 ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום המיוחד שלנו
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

 

 

רוצים לדעת מה חדש בעולם היהדות?

         
     
הירשמו  לעלון עדכונים ביהדות וקבלה

יצא לאור הספר "על כל שאלה תשובה - הספר המקיף לשאלות ותשובות ביהדות , רוחניות ומשמעות החיים.
לפרטים נוספים כנסו עכשיו לחנות ספרי קודש - על כל שאלה תשובה
ספר לכל שאלה תשובהספר לכל שאלה תשובה

מחיר לפני הנחה: 55.00 ש"ח
המחיר שלנו: 38.00 ש"ח
הרווח שלך: 17.00 ש"ח (31%)

למידע נוסף...

 

להלן השאלות אחרונות:
מדוע חכמים הוסיפו מצוות הרי כתוב בתורה: "לא תוסיפו ולא תגרעו"?
שאל את הרב - למה לשאול רב? למה בכל דבר אתם שואלים רבנים? האם אתם לא יכולים להחליט לבד?
מחלוקות הדתיים -שאלה: אני לא מקיים מצוות בגלל שיש מחלוקות בין הזרמים אז איך אידע מה אמת?
למה תורה שבעל פה?
מדוע חייב להיות שקיבלנו תורה שבעל פה יחד עם התורה שבכתב?
איך התחילו המחלוקות?
איך בכלל התחילו לחלוק אחד על השני בענייני התורה?
מחלוקות בחז"ל
איך יתכן שני דעות סותרות, שניהן אמת, ואיך לנהוג למעשה?
זרמים ביהדות
למה יש זרמים שונים ביהדות? הרי התורה היא אחת, אז למה יש זרמים שונים- חסידים, ליטאים, ש"ס, חב"ד, ברסלב, מזרחי.
זרם הכי טוב?
למה כל זרם ביהדות חושב שהוא הכי טוב והכי הנכון?
למה רבנים חולקים?
למה יש מחלוקות ביהדות? אם כל זרם הוא טוב אז למה הרבנים חולקים אחד על השני, למה יש רב שיצא כנגד רב אחד או כנגד זרם אחר? הרי כולם טובים?
למה יש מחלוקות?
 למה השם עשה בכלל שתהיה מחלוקת בעולם? היה עדיף שיהיה הכל ברור וכך נוכל לבחור בטוב?
תורה שבעל פה
מהי תורה שבעל פה? למה צריך אותה? מה קיבל משה מסיני?  ומה מכילה התורה שבעל פה? מה היחס בין התורה שבכתב לתורה שבעל פה?
אמונה "פסיכולוגית" שאלה : המצאתם את הדת ואת אלוקים כי היה קשה לכם בלי האמונה, עם האמונה אתם מרגישים רגועים וחיים חיי שלווה, ובנוסף אתם חוששים שמא לא יהיה לכם המשך לאחר החיים ולכן החלטתם להמציא את אלוקים?
למה טוב לחפש משמעות שאלה: האם זה טוב לחפש משמעות בחיים? אולי כדאי להתעלם מהרצון לחיפוש הזה? לתשובה
 

לעמוד רשימת השאלות
לפרק ראשון
למה חשוב לדעת
לפרק שני:
אלוקים ואנחנו
לפרק שלישי:
משמעות החיים
לפרק רביעי: אמיתות התורה
לפרק חמישי: החרדים והמדינה.
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

לעמוד הראשי   /   לעמוד רשימת השאלות