יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

בעלי תשובה ובתי ספר חינוך חרדים

למה ילדים של בעלי תשובה נתקלים בקשיים ברצותם לשים את ילדיהם בבתי הספר החרדיים?

תשובה: קודם כל אזכיר ואומר שאיני מוסמך לענייני הסברה ובודאי יש תשובות יותר טובות ממה שאכתוב אבל בכל זאת לא אמנע מלכתוב תשובה מזווית הראייה שלי.

ובכן, כל פסיכולוג מתחיל יאמר לנו שלהעביר את הילד מסביבה אחת לסביבה שונה אחרת , זה דבר שקשה על כל ילד ובמיוחד אם זה מעבר מעולם מתירני לעולם יותר סגור ועם דרישות.

מניסיונם של מנהלי בתי ספר, מעברים כאלה יכולים לגרום ל"שבירה" אצל חלק מהילדים במיוחד כאשר הסביבה של הילד לא תומכת.

מעבר של ילד שהיה חילוני לבית ספר חרדי כרוך בשינוי פתאומי של מהלך החיים, בעוד שבבית ניתן לשנות את מבנה החיים באופן איטי, כמו הנחת תפילין של האבא, הפסקת נסיעה בשבת, הליכה לבית הכנסת, וכדומה, אלו מהלכים שניתן לעשות אותם בשלבים ולא מעוררים שבירה אצל המקיים אותם.

לעומת זאת, בהעברה של הילד ממקום חילוני שם הוא הורגל למערכת מושגים אחרת מאשר מערכת המושגים שישנה בבית הספר החרדי, והילד צריך לקבל ולשנות הכל בבת אחת, מהלך זה יכול לגרום שבירה לילד.

לכן ישנם מקרים לא מעטים שלמען טובת הילד נמנעים מנהלי בתי ספר החרדים מלקבל בעלי תשובה כי הם חוששים לשבירה של הילד שיקלע למערכת מושגים חדשה שאותה הוא לא מכיר וזה יכול לגרום לו לשבירה שתזיק לו יותר מאשר המצב הקיים.
בגלל סיבות אלו ואחרות נפתחו מאות (אני לא מגזים...) בתי ספר "תורניים" ברחבי הארץ שמתאימים מאוד למשפחות בעלי התשובה והתלמידים הם בדרך כלל מאותו רקע וכך גם כל המעבר יותר קל איטי ומדורג. ובבתי ספר אלה משקיעים ברמה של לימודי הקודש והחול באופן אינטנסיבי ואני מכיר בתי ספר תורניים שזכו לתוצאות "מיצב" ממש גבוהות שאפילו העיריות ה"חילוניות" מתגאות שיש בעיר שלהם בית ספר תורני עם רמה כזו.

יש סיבה נוספת לכך ש(לפעמים!) ילדי בעלי התשובה לא מתקבלים לבתי ספר החרדים ולפני שנאמר אותה נאמר משל קטן והוא:

תאר לך את שמוליק, הוא חקלאי מגוש קטיף (ז"ל) שיש לו מטע של עלי חסה, הוא זכה כבר כל שנה למכור לתנובה ואפילו גם לייצא לחו"ל, כי כולם יודעים שהחסות מהמטע של שמוליק הן הכי נקיות, ללא חרקים וללא מזיקים, להגיע לאיכות ייצוא זה לא הולך ברגל...

בשביל לייצא לחו"ל , למכור לתנובה ולעבור את הבחינות של הכשרויות השונות שמוליק צריך לעמול יומם ולילה שלא יכנסו חרקים ומזיקים לחממות היקרות שלו, הוא מרסס בכל עונה, ובודק שלא יהיה שום חור ביריעות החממה, שהרי כל חור הכי קטן פירושו הפסד של יבול שלם, הפסד של עשרות אלפי דולרים, האם שמוליק יכול להרשות זאת לעצמו? (במיוחד לאחר הקיצוצים מהממשלה...)

שמוליק הוא איש חסד, אוהב לעזור, אוהב לתת צדקה, הוא גם מתנדב במד"א או בזק"א , אבל אם רק תעיזו להציע (רק תעיזו..) לשמוליק שיסכים להכניס לחממה שלו, כמה שתילים מגידולים אחרים , גידולים שגדלו ללא ריסוס וללא חממות, האם שמוליק יסכים לכזו הצעה? האם שמוליק יסכים לחשש הכי קטן של הרס המטע היקר שהוא עמל בו והשקיע בו את כל חייו?

ובכן, כולנו מסכימים שהמצב ברחובות ובתקשורת הוא לא קל ויושבים מומחים לפרסומות ולתקשורת המונים ועורכים מחקרים כיצד להשפיע עלינו, כיצד לגרום שהילדים שלנו יהיו "צרכנים" יותר כבדים, שלא לדבר על חיידקי האלימות שחודרים אלינו ישירות מהטלוויזיה, הילד החילוני יכול להיות נשמה טובה, בובה של ילד אבל דאגו כבר "אנשים טובים" ללמד אותו על אלימות ועל שאר החיידקים המסתובבים בעולם הזה.

לעומת זאת ההורים ומנהלי בתי הספר החרדים מנסים מאוד לגדל את ילדיהם ב"חממה" על מנת שלא ידבקו ילדיהם מחיידקים הרעים שיש ברחוב ובתקשורת, ההורים החרדים מוכנים לשלם יותר כסף ולהסיע את הילד יותר זמן ולפעמים גם עם תנאים גשמיים פחות טובים, העיקר שהילד שלהם ,  הגידול היקר שלהם יזכה להינצל מהחיידקים המזיקים שיש ברחוב.

שמוליק החקלאי לא רוצה להפסיד נזק לחסות שלו גם של עונה אחת, אבל מנקודת המבט היהודית ההורים לא רוצים להפסיד את הילד לנצח, כל ילד שיצא לתרבות רעה בגלל חיידקי הרחוב הוא צער עצום להורים והפסד נצחי לילד ולכל עם ישראל.

ולכן חוששים המנהל וההורים מכך שהילדים של בעלי תשובה עדיין נשאר ההשפעה השלילית שהחדירו בהם תועמלני התקשורת, זה לא אומר שהילד הוא רע או גרוע, זה אומר שפשוט כיום מי שחשוף לתרבות המערבית שיש ברחוב ובתקשורת הוא חושף את עצמו למערכת דורסנית של שטיפת מוח לצרכנות ולערכים שאותם מעוניינים לקדם מנהלי החברות הגדולות. אבל מנגד לזה הדתית מתנגדת להשפעה זאת ומעודדת להתרחק ממנה.

כיוון שאת מנהלי החברות מעניין יותר הגידול במאזן השנתי גם אם זה יבוא על חשבון הגידול באוברדרפט שלנו, מעניין אותם שהפרסומת שלהם תחדור טוב יותר למוח שלנו יותר מאשר הנזק החינוכי בכך שהפרסומת היא פרוצה.

גם את יצרני התקשורת כמו עיתונים וטלוויזיה מעניין יותר שנידבק למסך לעוד מערבון וסרט אלימות קשה כדי לדחוף את הפרסומת הבאה... גם אם זה יהיה במחיר של דחיפה שלנו ושל ילדינו להיות יותר אלימים ופחות סבלניים...

המציאות היא שמי שחשוף לתרבות המערבית הוא מושפע, אחרת לא היו משלמים על כל פרסומת הון תועפות, חצי דקת שידור בזמני שיא עולה עשרות אלפי דולרים, מה שאומר שחצי דקה זו מצליחה לגרוף לטובת המפרסם את הכסף חזרה על ידי הפרסומת, ומי משלם על הפרסומת? הצופה כמובן, כי למדו על איזה נקודות רגישות ללחוץ לו כדי שיוציא את הארנק בזמן הנכון ולאפיק הנכון...

 

וזהו החשש של מנהלי בתי הספר וההורים מהשפעות התרבות המערבית שמביא איתו מי שהיה חשוף אליהן עד עכשיו.

כמובן שניתן להסכים עם חשש זה וניתן גם לא להסכים עם חשש זה, אבל מה שניתן הוא להבין את החשש.

 

לסיכום שתי הסיבות שישנם הם כך: לטובת הילד, כדי שהפער בין מערכת הערכים שהוא היה בה לבין המערכת שהוא נכנס אליה שלא תשבור אותו, ולכן מעדיפים מנהלי בתי הספר החרדים לפעמים למען טובת הילד להמליץ לשלוח אותו לבתי ספר התורניים שמיועדים יותר לבעלי תשובה בכדי שלא תגרם שבירה ונזק לילד.

סיבה שנייה היא החשש של מנהלי והורי בית הספר מהשפעה של הילדים שהושפעו מהתרבות המערבית.

ודרך אגב, בעיר שאני גר (נתיבות) לא שמעתי על בעיה כזו, וישנם בעיר הרבה בעלי תשובה והם שולחים את ילדיהם לבתי ספר החרדים בלי בעיה.

 

אבל ודאי שישנם לצערינו גם מקרים שהשיקול של המנהל לא היה טהור והימנעותו מלקבל את הילד לא הייתה משיקולי תועלת אמיתיים ונכונים ובודאי שאין להצדיק זאת וזה חמור וכואב מאוד.

וישנם פעמים שהשיקול מצריך איזון עדין מאוד, בין טובת הילדים הלומדים בבית הספר לבין טובת הילד שרוצה להתקבל ולכן כל מקרה לגופו, כי מדובר כאן בחיי נפשות וחיי נצח של הילדים של כולם.

 

למרות זאת, אנחנו צריכים לדעת שמקרים כאלה לא צריכים להרחיק אותנו מדרך התורה, זה לא בעיה בתורה או באמיתות התורה אלא בעיה באופי וישרות של המנהל עצמו, האם בגלל שמישהו אחר לא מושלם אז אנחנו צריכים לא להשלים את עצמינו על ידי לימוד וקיום התורה?

האם בגלל טעויות ומעשים של אחרים אנחנו צריכים להזיק לעצמינו על ידי חוסר התקרבות לאלוקים?
האם בגלל שמשהו דרך לנו על הרגל אז נדרוך אנחנו לעצמינו על היד?
ככה זה בחיים יש קשיים ויש אתגרים, העולם הוא עולם הניסיונות וכל אחד נמדד עד כמה הרצון שלו להתקרב לאלוקים הוא אמיתי וחזק.

 

 

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

מותר לך ומצווה להעתיק ולפרסם לזיכוי הרבים בכל מקום אפשרי.
טלפון  למנהל האתר לשאלות הערות והצעות 057-3118666
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1


ניתן לעזור בהוצאת ספר השאלות והתשובות שבאתר- לפרטים לחץ כאן

להלן השאלות אחרונות:

רוצה לקיים מצוות אבל לא להיות חרדי, שאלה:אני מעוניין לשמור עוד כמה מצוות אבל אני מרגיש שזה יחייב אותי להיות שייך לזרם החרדי ואני לא מעוניין להיות חרדי, מה אעשה?
חשוב לקרוא - למה כדאי לקרוא על שאלות ותשובות בנושא החרדים והמדינה?
נקודות חשובות בעניין הכפייה הדתית שאלה: הנושא שהכי מציק לי ולחברי החילונים זו הכפייה הדתית. שאתם כופים עלינו, נכנסים לנו לוורידים ומשניאים את הדת בכך, ומשניאים את עצמכם בדרכים האלה, ואתם גורמים פילוג בעם. אתם בעצם  מיעוט שכופה את דעתו ודתו על הרוב?
תחבורה ציבורית בשבת-שאלה: מדוע התחבורה הציבורית בשבת לא עובדת? האם זו לא כפייה דתית?
סגירת כבישים בשבת- שאלה: מדוע יש כבישים סגורים בשבת? האם זו לא כפייה דתית? אתה אומר שאני יכול לנסוע ברכבי הפרטי להיכן שאני רוצה?  ומה תאמר על רחובות שבהם אני לא יכול לנסוע ?
מדוע החרדים זורקים אבנים בשבת? מה זה כל האלימות הזו?
פתיחת קניונים בשבת- שאלה: מדוע הקניונים והחנויות סגורים בשבת?
נישואין יהודיים ונישואין אזרחיים, ממזרים ועגונות-  שאלה: מדוע כל זוג בישראל צריך להתחתן על ידי הרבנות ועל ידי הטכס הדתי שלכם?
נישואין אזרחיים ודילול העם היהודי- מדוע נישואים אזרחיים מזיקים לעם היהודי?
שאלת הגיור ומיהו יהודי? שאלה: מי אתה שתחליט מיהו יהודי ומי לא? אתה תגדיר מיהו יהודי כפי הבנתך, ואני אגדיר מיהו יהודי כפי איך שנראה לי. אל תתערב לי ואל תכפה את דעתך הדתית על ההגדרה מיהו יהודי.
תקציבים ו"סחיטה" חרדית שאלה: מדוע החרדים סוחטים את הקופה הציבורית? 
החרדים והצפירה - שאלה: למה החרדים אינם עומדים דום בזמן הצפירה ביום הזיכרון לשואה ולחללי מערכות ישראל? ואם כבר הם עומדים מדוע הם אומרים תהילים, שישתקו בדומיה?
לבוש חרדי - למה הלבוש החרדי שונה?
מדוע החרדים לובשים בגדים שונים מהאחרים, לבוש בצבע שחור?
למה אתה כועס? שאלה: למה אתה נראה לי כל כך כועס על התקשורת והפוליטיקאים, האם זה בגלל שהם נגד הדתיים?
האלימות החרדית מדוע החרדים אלימים? אתה לא יכול להתעלם מהאלימות החרדית, כמה שתדבר נגד התקשורת, אתה לא יכול להכחיש שמידי פעם שומעים על זריקת אבנים בכביש בר אילן ובעוד מקומות, על שריפת פחי אשפה, מלחמות השוטרים ועוד. איך אמר פעם מישהו: מי שזקוק לפחחות ברכב, שיסע בשכונה חרדית בשבת...
אגואיסטים וחרדים - שאלה: ומה יש לך לענות על כך שהחרדים הם אגואיסטים?
הסתגרות החרדים- מדוע החרדים בשכונות נפרדות?
החרדים והצבא- מדוע החרדים משתמטים מהצבא? 

לעמוד ראשי בנושא הדת והמדינה
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

לעמוד הראשי   /   לעמוד רשימת השאלות