יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 כן, זה אני, עבדכם הנאמן העומד מאחורי אתר זה, למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה, ממני שמעון כהן 
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום המאוחד שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי | אימייל  | חיפוש באתר
  

 

רוצים לדעת מה חדש בעולם היהדות?

         
     
הירשמו  לעלון עדכונים ביהדות וקבלה

קורסים ביהדות
טיפים חינם בנושא מעניינים: זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

קבל ספר חינם "התזונה הטבעית לרמב"ם" הירשם לקורס בריאות חינם  וקבל ספר

סינון אתרים
כולם עוברים לאינטרנט רימון - הצל את משפחתך!

חנות יהדות קבלה
5 ש"ח לדיסק או לחוברת!

  40 דיסקים
ביהדות וקבלה

רק
59 ש"ח
דמי משלוח חינם!!

 

המשך 10 מי נגד מי?
החילוני שואל החרדי עונה

אקדים ואומר לך שהמענה שאתן לך, גם לא בהכרח מושלם כיון שאמרתי לך, אינני מוסמך בנושא הסברה אבל אני חושב שהמידע שאעביר לך יענה לך על התשובה במקרה הטוב, או לפחות יוריד כמה אבני נגף שמנעו ממך ומאחרים להבין את התשובה בצורה נכונה ואמיתית.

לפני שאענה לך את הסיבה האמיתית מדוע בחורי הישיבות לא מתגייסים, אביא לך 3 סיבות לא נכונות הרווחות בציבור לאי גיוסם של בני הישיבות ואסביר לך בקיצור מדוע טענות אלו אינן נכונות ולאחר מכן אסביר לך את הסיבה האמיתית מדוע לא מתגייסים.

טענה לא נכונה מס' 1:

''החרדים אינם מתגייסים כי הם נגד המדינה! הם אינם מכירים מכירים בה.

טענה זו אינה נכונה, החרדים לא נגד המדינה אך גם לא בעד המדינה. (חוץ מחסידי סאטמר ונטורי קרתא שלא מכירים במדינה)

כמו שכל אדם לא בעד מכונית או נגד מכונית מסוימת, מכונית היא אמצעי תחבורה לנסיעה ממקום למקום  אבל אפשר גם לדרוס איתה אנשים, גם מדינה היא אמצעי להתאגדות של אנשים ואפשר להשתמש במדינה כדי ליצור בה דברים חיוביים ודברים שליליים (אפשר להקים פה עם שיהווה דוגמא לכל העמים מבחינת ערכים ומוסריות שבו, ואפשר גם אחרת...)

הגנה על העם היהודי היא מעשה חיובי והיא מצווה ולכן החרדים אינם נגד הצבא, אדרבא, כל בחור ישיבה המסיים את לימודיו, מתגייס לצבא (אלא אם כן אין הצבא מעוניין בו משיקוליו שלו)

מעולם לא יצאו רבנים נגד הסדר זה, אדרבה חיילים בתפקידים חיוניים שחזרו בתשובה, אשר שאלו האם עליהם לפרוש מהצבא, נענו, כי עליהם להמשיך לתרום לעם ישראל גם במסגרת הצבאית, ועליהם לעשות הכל כדי שיוכלו לשלב את התפקיד  החשוב שלהם עם אורח חיים על פי ההלכה.

מנתוני דו"ח ועדת ישראלי עולה כי למעלה מחמישים אחוז מבחורי הישיבות החרדיות מתגייסים במוקדם או במאוחר לשרות בצה"ל.

לפי נתוני דו"ח 'ועדת ישראלי' שהקים רה"מ יצחק רבין המנוח (1995),

ישנם כ- 29 אלף מקבלי דחוי משירות מתוכם:

7,250 לא חרדים שהם %25 שמשרתים בהסדר,

ס"ה החרדים המקבלים דיחוי הוא 21,750, מתוכם:

33% שהם 7070 ממשיכים ללמוד עד גיל 41 ומקבלים פטור

29% שהם 6310 מתגייסים בשלב כלשהו לשירות סדיר,

21% שהם 4570 מתגייסים למילואים.

16% שהם 3480 מקבלים פטור מסיבות אישיות, ו/או רפואיות.

 

כך שבעצם חמישים אחוז מבין החרדים

אשר נהנים מההסדר של תורתו אמנותו,

מתגייסים לצבא בשלב כלשהו.

 

בשנת 1999 דווח על 31 אלף מקבלי דחוי,

אחוז ההתפלגות נשאר ללא שינוי.

 

לכן הטענה שחרדים אינם מתגייסים מכיוון שהם נגד המדינה, היא טענה לא נכונה

טענה לא נכונה מס' 2:

החרדים אינם מתגייסים כי הם סתם פרזיטיים ואנוכיים.

גם זו לא סיבה נכונה, אתן לך כמה נקודות למחשבה.

 

נקודה ראשונה – האם נראה לך שצבור המונה אלפי אנשים המודע לכך שמסתכלים עליו בשבע עניים כנציג של ה' בעולם יחליטו כאיש אחד בלב אחד לצפצף על מוסריות ולהשתמט סתם כך מתוך פרזיטיות מלהתגייס לצבא?

הרי אתה יודע רוני כמה משתדלים ומתאמצים הם ליידע ולקרב את החילונים לתורה ולמצוות בטענה שהתורה היא הבסיס לכל המוסריות בעולם והנה, איך יתכן שדוקא בנושא זה סתם בלי סיבה  הם מחליטים פה אחד לצפצף על המוסריות ולהשתמט למרות שהם יודעים שזה פוגע אנושות בתדמית שלהם?

 

נקודה שנייה – בתוך הציבור המונה מאות אלפי אנשים, ישנם רבנים גדולים, אנשי הגות ומוסר הידועים ברמת המוסריות הגבוהה שלהם, והנה, לא רק שהם לא יוצאים נגד ההסדר הקיים אלא מעודדים אותו ומורים לתלמידיהם להמשיך בלימוד התורה במקום להתגייס.

האם זה הגיוני שגדולי ישראל אלו דווקא בנושא רגיש זה יחליטו לצאת מגדרם ולא להיות מוסריים? ולתלמידיהם שהם מחנכים אותם השכם והערב למוסריות, פתאום בזה הם יורו להם ''אל תהיו מוסריים! היו פרזיטים!" האם זה נראה לך הגיוני?

 

נקודה שלישית – כשטענת שהחרדים אגואיסטים, הראתי לך את המערך הענק של פעולות חסד ועזרה רצופה יומם ולילה בכל נושא בחיי האדם ואת הדאגה שלהם לזולת, האם יתכן שחברה המפעילה כל כך הרבה ארגוני חסד וכל כך הרבה מתנדבים ומתנדבות, דווקא בנושא הצבא הם יחליטו פה אחד להיות פרזיטים ולא להתנדב ולא לעזור? האם טענה זו נראית לך הגיונית?

 

נקודה רביעית – ציבור שומרי המצוות, כשמם, ''שומרי המצוות'' אחת המצוות החשובות ביהדות היא ואהבת לרעך כמוך, ועוד קיימות עשרות מצוות של עזרה לזולת, האם נראה לך הגיוני שדווקא מצוות העזרה לזולת זו ''נשכחה'' מהחרדים והם החליטו למחוק אותה מהתורה כשזה נוגע לעניין השרות בצבא?

האם יתכן שציבור אשר הקדיש את חייו לאותה תורה אשר הנחילה לאנושות את ערכי אהבת הזולת וחובת שמירת חייו ורכושו, מתוך דרישות גבוהות של רגישות ועדינות מירבית כלפי הזולת, האם נראה לך הגיוני שדווקא במקום שאחרים מסכנים את חייהם,  לא ישרתו את העם, ללא סיבה מוצדקת? האם נראה שהיהודי הנצחי אשר השליך עצמו לכבשן האש למען מצוות הכתובות בתורה יפקיר את אחיו??

לסיכום: כל מתבונן אובייקטיבי יבין שסיבת אי הגיוס אינה בגלל שהחרדים פרזיטים אלא ישנה סיבה עמוקה ואמיתית יותר.

את התקשורת הסיבה העמוקה לא מעניינת, אותם רק מעניין שהנה יש להם עוד דרך לנגח את החרדים ולהרחיק ולפלג את העם כנגד החרדים.

 

טענה לא נכונה מס' 3:

החרדים אינם מתגייסים מפני שבצבא יש קלקולים רוחניים

נוכל לראות שסיבה זו אינה הסיבה לאי התגייסות החרדים לצבא מהסיבות הבאות:

כאשר הוקמה המדינה, היו פחות קלקולים רוחניים ומוסריים בצבא (לא היה חיל קרבי של  נשים וגברים יחד, פחות לא יהודים שרתו בצבא, נגע הסמים לא פשה כמו היום, הסכם הסטטוס קוו עוד היה טרי...), ובכל זאת ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון קבל את עמדת הרבנים שלא  לגייס את בני הישיבות, ממילא מבינים שאי ההתגייסות אינה נובעת מחשש לקלקולים רוחניים

בנוסף, ניתן גם לראות שאם זאת היתה הסיבה, אז הרבנים של היום היו מעודדים גיוס לצבא אבל במסגרות נפרדות ללא חשש מקלקול רוחני.

זה שהרבנים אינם עושים כך, זה מראה שאין זו הסיבה לאי גיוסם של בני הישיבות ויש לכך סיבה עקרונית יותר, (כמובן שאין להתעלם מעקרון חשוב ביהדות שאין לעשות מצווה הבאה בעבירה – כמו שאין לשדוד בנק כדי לחלק את הכסף לעניים, אמנם זו מצווה לחלק כסף לעניים אך לשדוד בנק זה עבירה.

והוא הדין לעניינינו שהרי במציאות של היום המצב בצבא מביא את החיילים לנסיונות רבים בנושא צניעות, חילול שבת ועוד סכנות רוחניות רבות ועל כן חשוב מאד שיפעלו הרבנים והחיילים לדאוג לכך שהשרות בצבא יהיה מצווה בלבד ולא מצווה הבאה בעברה)

ועכשיו, לאחר הסברים אלו, נעבור להסבר האמיתי מדוע לא מתגייסים.

 

רוני: לפני שאתה עובר להסבר, רציתי להעיר 2 הערות חשובות על דבריך:

הערה ראשונה: הזכרת שבהקמת המדינה, בן גוריון קיבל את עמדת הרבנים שלא לגייס את בני הישיבות, לדעתי צריך להבדיל בין המצב כיום למצב של אז שבזמן בן גוריון היה מספר קטן של בני ישיבות וההסכמה היתה על מספר קטן ולא על כמות התלמידים כמו שיש היום.

 

משה: אזכיר לך שכמו שהיה מספר קטן של בני ישיבות, היה גם מספר קטן של חיילים בתקופת קום המדינה, אחוז בני הישיבות לא השתנה, נכון שיש היום יותר בני ישיבות אבל באותה מידה יש גם יותר חיילים.

מה שכן השתנה זה שהצבא וכלי הלחימה נעשו יותר משוכללים ומתוחכמים שמצריכים פחות כוח אדם כדי להפעילם.

רוני: הערה שנייה שיש לי להעיר: שכל הסבר שלא תביא לי, לא יקובל עלי כל עוד שהחיילים עלולים למות ואילו אף בן תורה לא מת באהלה של תורה, ממילא כל הסבר שתביא אינו יספק אותי.

 

משה: מה דעתך על המקרה הבא: חייל קרבי ניגש לטכנאי מטוסים ואומר לו ''מדוע אתה לא מסתכן כמוני? אף טכנאי לא מת באהלו של מטוס, תתבייש לך!"

האם זה הקריטריון להגנה על המדינה? מי שיתבונן מעט יראה שזה ניצול ציני של דם חללים כדי לנגח את האחר, כל עוד בחורי הישיבות לומדים תורה ועושים את המוטל עליהם זה מוסרי,  היות וכל אחד צריך לתרום איפה שהוא יכול לתרום את המקסימום, ללא קשר אם הוא מסתכן בכך.

כמו כל אותם חיילים התורמים רבות בפיתוח אמלחי"ם ואחזקתם ואין הם מסתכנים, לפי הנתונים שמסר אהוד ברק מעל במת הכנסת  כ- 90% מחיילי צה"ל לא מסתכנים בראיית פני האויב, אך רבים מהם תורמים תרומה מכרעת לחוסנו של הצבא.

כך שהשאלה היחידה הרלוונטית היא האם הוא תורם או לא תורם?

לדעתם של החרדים (וכפי שנווכח זוהי גם דעת התורה) הדרך המוסרית ביותר לתרום למדינה היא בלימוד תורה על ידי קבוצה מתוך העם.

רוני: מדוע זו הדרך המוסרית והרצויה ביותר?

 

משה: תאר לך קבוצה של מומחי בטחון שמציגים בפנינו ספר הדרכה לבניית מערכת מכשירים משוכללים להריסת מערכות המידע של האויב ולהורדת המורל הכללי והלאומי שלו, ולשם כך דרוש להם חיילים לבניית המערכות ולתפעול יום יומי של המערכות.

אשאל אותך 2 שאלות:

1.       אם היית שר בטחון או רמטכ''ל, כיצד היית מתייחס להצעת קבוצת מומחי הביטחון?

2.       באם ישנם אנשים שבדקו את הספר ואת אמינותו והגיעו למסקנה שהספר אמין ושחייבים להקים מערכות הגנה כאלה בכל רחבי הארץ והם משתדלים בכל כוחם להקים ולתפעל מערכות הגנה אלה.

האם אתה לפני שבדקת את אמינותו של הספר ויעילותן של המערכות הגנה המוצעות בו, האם היית קורא למתפעלים את מערכות ההגנה כמשתמטים וחסרי מצפון ואחריות?

רוני: על השאלה אם הייתי רמטכ''ל או שר בטחון אענה לך שהייתי בודק בצורה אובייקטיבית האם הספר אמין והאם מערכות ההגנה המוצעות בספר הם מועילות ואפקטיביות. ובאם הן עונות לקריטריונים והספר מוכח כאמין ומועיל הייתי מאמץ את בקשתם הצעתם של מומחי הביטחון ומשקיע בכספים ובחיילים לתפעול מערכות הגנה. 

ולגבי השאלה השנייה, לגבי האנשים שבדקו את הספר והגיעו למסקנה שהוא אמין, יתכן והם לא נקראים לא מוסריים כיוון שלדעתם ועל פי מסקנתם הם מגינים על המדינה במערכות אלו. אבל יתכן שהם גם מתפעלים מערכות אלו כי הם רוצים להשתמט מההגנה הרשמית כי היא יותר קשה.

אבל, משה, הייתי רוצה שנעבור לנמשל כדי שאראה לך שהמשל לא דומה כלל לנמשל.

 

משה: בסדר, בא נעבור לנמשל

ספר ההדרכה וההגנה שהציעו מומחי הביטחון הוא: ספר התורה שבידינו ומערכות ההגנה הן מערכות לימוד התורה.

באים מומחי בטחון – גדולי חכמי ישראל, ואומרים לך ולכל אחד, יש לנו ספר עם הדרכה כיצד להגן על עם ישראל.

במקום לטעון כנגד החיילים שמתפעלים את מערכות ההגנה (=לומדי התורה), תבדוק אם ספר ההדרכה הוא אמין וממקור עליון ואז תחליט אם החיילים שמתפעלים את המערכות הם פרזיטים או שנותנים מעצמם למען העם היושב בציון.

אם בדקת את הספר בצורה אמיתית ומעמיקה והגעת למסקנה שהוא לא אמיתי ולא ממקור עליון, אז יש לך טענה, אבל כל עוד לא בדקת או בדקת והגעת למסקנה שהוא ממקור עליון, אז המסקנה היא שיש סיכוי טוב שהחיילים המתפעלים את המערכות הם מוסריים ביותר.

רוני: שאלה ראשונה כנגד המשל והנמשל: הרי כל אחד יכול להמציא טענה ותעסוקה כראות עיניו ואז לטעון, אני מקנח את האף, ובזה אני מגן על עם ישראל, אני מתקן שעונים או אם תרצה, אני לומד סינית עתיקה ובזה אני מגן על עם ישראל, יתכן שבשביל להשתמט, המצאתם שהלימוד מגן על המדינה.

 

משה: שאלה יפה, (למרות שהיא בלשון קצת מקניטה...) אבל אענה לך שישנם שני הבדלים בין ''קינוח האף''  וכדומה לבין הטענה שלימוד תורה מגן על העם.

הבדל א' ההבדל הלוגי: אין לך שום ספר שאתה טוען שבא ממקור עליון שבו כתוב שקינוח אף, תיקון שעון או לימוד השפה הסינית מגן על העם וגם אתה מסכים שאין טענה כזו בעולם, לעומת זאת, לומדי התורה טוענים שיש לנו ספר שבו כתוב שלימוד תורה מגן על העם, ולא רק זה אלא שניתן להוכיח בצורה ברורה והגיונית שהספר ניתן ממקור עליון – מבורא עולם.

הבדל ב' ההבדל ההיסטורי: עם ישראל במשך כל הדורות השליך את חייו מנגד כדי להמשיך בלימוד התורה למרות הגזירות, למרות הרדיפות, למרות הפוגרומים והאיסורים מצד השלטונות שלא ללמוד וללמד תורה.

פתח כל ספר היסטוריה בדברי ימי  עם ישראל ותגלה זאת כמעט בכל תקופה, אם זה בתקופת היוונים, אם זה בתקופת המשנה, התלמוד בבלי או בימי  הביניים, בכל תקופה , היו לנו גזרות ורדיפות כנגד לימוד התורה וכמובן שזה לא שבר אותנו והמשכנו למסור את הגוף והנפש על לימוד התורה.

רבי עקיבא המשיל את הקשר הנפשי בין העם היהודי לתורה לדג במים שכמו שהדג זקוק למים ובלעדי המים לא יחיה, כך עם ישראל, זקוק ללימוד התורה. בלעדי התורה, לא היה היום עם ישראל.

לאחר נתונים אלו האם אתה יכול להשוות את לימוד התורה ללימוד סינית, תיקון שעונים או קינוח אף...

ההבדל ברור לעין כל אדם  אובייקטיבי.

 

רוני: הכל טוב ויפה אבל לימוד תורה הוא לא צבא, יפה מאד שעם ישראל במשך הדורות מסר את נפשו למען התורה אבל זה עדיין אינו שרות צבאי.

 

משה: השקפת התורה היא שלימוד תורה הוא כן צבא וכן הגנה ונחשב כחייל חשוב וחיוני כמו ויותר מחילות רבים אחרים, הדיון האמיתי בינינו צריך להיות האם התורה אמת או לא, האם התורה ניתנה מבורא עולם ששולט על הבריאה והוא הקובע את מידת השלום והמלחמה בינינו לבין אויבנו.

והשאלה השנייה שצריכה להיות היא: האם התורה כתבה שלימוד התורה מגן כמו צבא וחיוני כחיל אינטגראלי לכל צבא?

רוני: בסדר, אתה מוזמן עכשיו להוכיח לי שהתורה אמת וכן להראות לי היכן כתוב בתורה שלימוד התורה מגן כמו צבא.

 

משה: לבקש להוכיח את אמיתות התורה עכשיו זה כמו שתבקש ממני לתמצת לך ב 5 דקות קורס של 4 ימים גדוש הרצאות מי שינסה לעשות את זה הוא לא רציני ומזלזל בזה שמבקש הוכחות.

אם אתה אדם רציני ולא מעוניין לפספס הזדמנויות רציניות בחייך, אז אתה מוזמן להרשם לסמינר להכרת היהדות ושם יספקו לך הוכחות ברורות לאמיתות התורה בהסברה ברורה ודרכי נועם.

או שאציע לך אפשרות נוספת רוני שנפגש שוב לדיון מיוחד בנושא הזה.

 

רוני: כן הייתי מאוד מעוניין להפגש שוב ולשמוע את ההוכחות שלך שהרי על עניין זה תלוי הכל שאם תוכיח לי שהתורה של עם ישראל היא באמת ניתנה מן השמים ולא אנשים כתבו אותה הרי זה יכול לשנות את כל השקפת החיים של הרבה יהודים ביננו ומפאת חשיבות העניין אני  מעוניין לדבר איתך משה, יחד עם זאת אני תמה איך תוכל להוכיח לי כי דבר זה נראה לי בלתי אפשרי.

 

משה: אשמח רוני שנפגש שוב אך בוא נסיים את הנושא הנוכחי שלנו, במסגרת הדיון הזה בינינו אני יכול להיענות לבקשה השנייה שלך ולהראות לך היכן כתוב בתורה שלימוד תורה מגן כמו צבא, ובכן, העיקרון העובר בכל תורת ישראל הוא קשר גומלין ישיר בין המעשים שלנו לתגובה של הבורא.

זה בנוי כך: מעשה גשמי שלנו המשפיע בעולמות העליונים והשפעה זו מהעולמות העליונים, חוזרת אלינו לעולם הזה לטוב או למוטב תלוי במעשה הגשמי שלנו.

קח לדוגמא, רוב אזרחי ישראל שמים מזוזה בפתח ביתם, זהו מעשה גשמי שמשפיע בעולמות הרוחניים וגורם לבריאת מלאכים רוחניים טובים, למלאכים אלו יש השפעה גשמית לשמירה על ביתו של אותו אדם שקבע מזוזה בדלתות ביתו, ממילא היה לנו כאן מעשה גשמי (התקנת מזוזה) – השפעה רוחנית (יצירת מלאכי הגנה בזכות המזוזה) – תגובה מאלוקים הגנה על הבית שבו שמו את המזוזה.

אדם ששם מזוזה בביתו, יכול בקלות יותר להבין את עקרון לימוד התורה כשירות הגנה לעם ישראל וכו'...

רוני: אבל יש בתים עם מזוזות שניזוקו, אז היכן ההגנה?

 

משה: יש גם חיילים שניזוקים בצבא, אז למה הם שמים קסדה להגנה, מדוע יש צורך בטנק הרי גם טנקים עלולים לעלות על מוקשים ולהתפוצץ?

המזוזה כמו כל דבר הגנה, אינה מבטיחה הגנה מלאה, היא הגנה נוספת. (בנוסף לכך שהמזוזה צריכה להיות תקינה וכשירה על מנת שתזכה את הבית בשמירה הנאותה)

על פי השקפת היהדות, ההגנה הגשמית הולכת שלובה יחד עם ההגנה הרוחנית, ללא ההגנה הרוחנית שעם ישראל הפעיל במשך כל הדורות, היינו נעלמים כמו כל שאר העמים שנעלמו מדפי ההיסטוריה, עם ישראל הוא העם היחיד שהצליח לשרוד במשך 2000 שנה בארצות שונות בעולם והצליח לשרוד ולהישאר למרות כל הרדיפות וכו'.

 

רוני: אז תעשו כמו ישיבות ההסדר כי אתה טוען שההגנה הגשמית הולכת שלובה עם ההגנה הרוחנית, אז תשלבו אתם את שתיהן, תשרתו בצבא ותלמדו גם כן.

 

משה: מה דעתך ללכת לטייס ולומר לו לחלק את זמנו שנה בחיל רגלים שנה טייס ושנה בחיל התותחנים?

כדי שמערכת תפעל בצורה אופטימאלית, על כל אחד לעשות את התפקיד המוטל עליו ביעילות מירבית. אחרי שמכירים בתפקידם של בני הישיבות ללמוד תורה, עלינו להתייחס אליהם כאל חייל עצמאי שתפקידו מוגדר כחלק מהמערך ההגנה הכללי של בטחון עם ישראל.

 

רוני: אז למה יש מסגרת של ישיבות הסדר המשלבת לימוד תורה ושרות צבאי?

 

משה: שילוב זה לא נועד לבחורי הישיבות, אלא לחיילים המעוניינים לשרת בצבא ומעוניינים לשרת במסגרת דתית.

על פי השקפת היהדות, כל יהודי חייב לקבוע עתים לתורה ולכן אותם אלה שלא מעוניינים או לא מתאימים ולא יכולים להיות בחיל לומדי התורה בו לומדים תורה כל יום וכל היום אלא מעוניינים לשרת בחילות אחרים, צריכים למען עצמם לקבוע עתים לתורה כדי להיות יהודי נאמן לעמו ולאלוקיו.
סוף לבינתיים

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

לעמוד הראשי