יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

המשך 3 מי נגד מי?
החילוני שואל החרדי עונה

בנוסף לזה, אשאל אותך האם זה צודק להכריח דתי לנהוג במכוניתו בשבת?

רוני: לא, כי זה כפיה חילונית וזה לא הצעתי בכלל.

 

משה: ולקחת לדתי את מכוניתו ולנסוע בה בשבת האם זה צודק?

 

רוני: לא, גם זה לא עלה בדעתי, אני לא גנב ולא שודד.

 

משה: התחבורה הציבורית ממומנת ב- 80% מכספי האזרחים החילונים והדתיים כאחד, אף אחד לא אומר לך מה לעשות ברכבך הפרטי ,לא כופים אותך כלל אם לנסוע ברכבך הפרטי ומי שרוצה יכול גם לארגן חברות הסעות פרטיות, אבל כאשר הרכוש הציבורי המשותף יהיה בשימוש בשבת זה פוגע בשותפים הדתיים הממנים גם בכיסם את התחבורה הציבורית, ואין זה צודק ומוסרי.

כמובן שהסבר זה הוא בנוסף לטעמים הכלליים שהבאתי לך מקודם, בדבר החשיבות של שמירת הצביון היהודי בפרהסיה במדינת ישראל.

 

רוני: אתה אומר שאני יכול לנסוע ברכבי הפרטי היכן שאני רוצה  ומה תגיד על רחובות שאני לא יכול לעבור בהם ועל זריקות האבנים בבר אילן?

 

משה: סגירת רחובות, אין לה קשר כלל לכפייה דתית אלא למניעת פגיעה ברגשות חיי התושבים, הסגירה נערכת במקום שרוב התושבים הם שומרי מצוות

ביננו האם כל כך קשה לאנשים להתחשב בדייר הרחוב ולעשות עיקוף קטן שלוקח כמה שניות (לפי החישוב לוקח בין 50 שניות לדקה ו- 50 שניות כדי לעקוף את כביש בר אילן)

הדיון האמיתי בכביש בר אילן וכבישים אחרים הוא לא כפייה דתית או חילונית, נקודת הדיון צריכה להיות על עניין איכות החיים של החילוני ושל הדתי.

ואם תשאל מה רע באיכות חיים?  האם לחילונים אין זכות להיאבק למען איכות החיים שלהם?  התשובה היא: שאין שום רע באיכות חיים. זו מדינה דמוקרטית, ולכן החילונים יכולים להשתדל לחיות באיכות החיים  הנוחה להם.

אבל בדיוק באותו אופן, מותר לחרדים להשתדל לשמור על איכות החיים שלהם.
 
כמו שנסיעה בשבת מהווה חלק מאיכות החיים של חילונים למרות שהיא לא עיקרון מקודש, כך גם הליכה על הכביש ואווירה שקטה ונעימה בשבת בלי עשן ורעש של מכוניות, זה מהווה חלק מאיכות החיים של חרדים למרות שהוא לא מצווה מהתורה.

בשכונה שיש בה שומרי שבת ומחללי שבת, לא ייתכן ששתי הקבוצות ייהנו מאיכות חיים בו-זמנית, ולכן צריך למצוא פשרה כלשהי, בהתאם להרכב האוכלוסייה  (למשל: אם הרוב חרדים - אז הכביש יהיה סגור, ולהפך).

אבל אין שום הצדקה להעדיף את איכות החיים של החילונים, באופן גורף וכללי, על פני איכות החיים של החרדים.

ובנוסף לזה מה היית אומר על מי שישרוף את דגל מדינת ישראל לעיניך האם זה לא יפגע בך? האם לא תעדיף שאם הוא כבר שורף את הדגל אז שיעשה זאת לא לידך, לא ברחוב שלך.

אז שתדע שהשבת היא נחשבת יותר מדגל אצל שומרי המצוות, במשך כל הדורות יהודים מסרו את נפשם כדי לא לחלל את השבת, היא הוותה ומהווה סמל לאמונה בבורא עולם ולקשר שלנו איתו, לכן זכותם של שומרי המצוות לחיות במקום שלא פוגעים באמונתם, אותה טענה קיימת מצד שני גם אצל שומרי מצוות המבקשים גם כן איכות חיים על פי הבנתם במידה והם רוב באותה שכונה.

סגירת קניונים בשבת

נמשיך הלאה:

2)  סגירת הקניונים בשבת- מבחינה מעשית היום ישנם הרבה קניונים שפתוחים בשבת ו''מצפצפים'' על החוק, אם נתיר לפתוח חנויות וקניונים באופן חופשי  תהיה זו פגיעה בחילונים ובדתיים כאחד, כיוון שאותו מתחרה שמעוניין לנוח בשבת מסיבות פרטיות או משפחתיות או מטעמי שמירת מצוות, פתיחת החנויות תאלץ אותו לפתוח בשבת על מנת לא לאבד את לקוחותיו וכך נגרמת פגיעה קשה בכל שכבות הציבור,שהרי ישנם הרבה בעלי חנויות חילונים שמרוצים שיום אחד קבוע בשבוע כולם סוגרים את העסק ויש להם קצת זמן להיות עם המשפחה והילדים.

 

אביא לך דוגמא מהקניון שבכפר סבא שבו נלחמו ''שוחרי החופש'' על מנת להתיר לפתוח אותו בשבת בו בזמן שהם במקום חופש גורמים לעבדות! , במקום שהסוחרים ייהנו , ויוכלו לנוח ולבלות בחיק המשפחה פעם בשבוע, הם רוצים להכריח את הסוחרים לפתוח את חנויותיהם בשבת, האבסורד הוא שהגיע המצב עד כדי כך שגם הסוחרים עצמם למרות היותם חילונים התמרמרו על כך שהעירייה לא אוכפת את חוקי העזר העירוניים האוסרים לפתוח חנויות בשבת.

ברוב ערי הארץ יש חוק לסגור את בתי העסק ביום שלישי אחרי הצהריים, אוי לו לסוחר שיפתח את חנותו בשעות אלו, הסוחרים המתחרים "יהפכו עולמות"  נגד אותו סוחר, ההופך את התחרות המסחרית לבלתי הוגנת, כאשר עסקו פתוח בשעות שבהן הוסכם לסגור את כל העסקים.

 

להלן שתי כתבות מתוך העיתונים המקומיים בכפר סבא

מרד סוחרי ויצמן (ירוק בכפר 6.12.02)

לאחר ההפגנה ההמונית בכיכר העיר ביום השבת האחרון החליטו השבוע סוחרי רחוב וייצמן (בכפר סבא) לקחת את העניינים לידיים. עם עצומה החתומה בשם מאות בעלי חנויות רחוב וייצמן ניגשו לחברי מועצת העיריה בבקשה לעזרה באכיפת חוקי העזר. לחברי המועצה שביקשו דיון דחוף בנושא נקבעה פגישה לשבוע הבא. בינתיים, עוד שבת בקניון, עם המבקרים ועם המפגינים.

 

מאת: אירית מרק, "ירוק בכפר"    6.12.02 

סוחרי רחוב וייצמן בראשותם של דדי רהב ודינה אונרייך החתימו עצומה ,עליה חתומים מאות סוחרי וייצמן, הקוראת  לבכירי העירייה לאכוף את חוקי העזר העירוניים. רהב ואונרייך, בשם הסוחרים, מאיימים כי באם לא ינקטו צעדים משמעותיים לאכיפת החוק יחלו בצעדי מחאה כגון אי תשלום מיסי הארנונה. לטענת רהב: "ביום חמישי הקרוב נקבעה לנו שיחה עם סגנית ראש העיר, רינה פז. אנחנו מתחילים תהליך הידברות בנועם, אם זה לא ילך ננקוט בצעדי מחאה חמורים.

לא נבחל בהפגנה מול ביתו של ראש העירייה, יצחק ולד, ואף נפתח לו דוכן מול מרפסת ביתו בשבת! נראה אז איך הוא ירגיש.

אם שום דבר לא יעזור נגיע לעימות גם עם בעלי החנויות במתחם הקניון. אני לא דתי אמנם, אבל לא רוצה להיות משועבד לעבודה בשבת והם גוררים אותנו לזה. בחו"ל מתייחסים ליום המנוחה כמו שצריך! אנחנו בודקים כרגע משפטית אם אנחנו יכולים לפנות לבג"ץ בנושא. לא נוותר! אני רוצה לנוח ביום השבת, ואף אחד לא יגיד לי "אז תנוח", כי אם אני אנוח ואגיע ביום ראשון לחנות שלי אז אין לי עבודה. אם הם רוצים שנעשה שוק בעיר, אז נעשה שוק! נוציא מרכולתנו החוצה ואז נראה את האיפה ואיפה".

 

קטע  נוסף מתוך "השבוע בכפר"  6.12.02 

בינתיים התארגן לו ועד פעולה של סוחרי העיר אשר החתים על עצומה מעל למאה סוחרים בכל רחבי העיר המתנגדים לפתיחת הקניון בשבת. בעצומה הם כותבים: "אנו החתומים מטה תושבי העיר, שומרי חוק וסדר ובעלי חנויות בעיר, מביעים את מחאתנו על פתיחת הקניון בשבת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה וחוק העזר העירוני, וכך נמנע מאיתנו שוויון הזדמנויות. בעצם הקמת הקניון במרכז העיר נפגע חלק ניכר מפרנסתנו, וכעת עם פתיחתו בשבת יפגע נתח נוסף. חלק מאיתנו, שלא יכול לעמוד בגזרה כלכלית קשה זו, יאלץ אף הוא לפתוח בשבת וכך תמנע מאיתנו השבת ובילוי בחיק המשפחה. האם נתת חבר מועצת העיר דעתך גם עלינו, על משפחתנו, על מצבנו הכלכלי? האם חשבתם עלינו?"

 

רוני: אבל אפשר לקבוע בחוק שיחוייב המעסיק לתת יום מנוחה אחד לעובד באיזה יום שירצה ואז גם יהיה לו חופש וגם יוכלו לפתוח בשבת?

 

משה: כאשר לא יהיה יום קבוע שבו כולם יסגרו את החנויות תהיה פה הפלייה לרעה לבעלי העסקים הפרטיים, מהי אשמתם בעלי החנויות הפרטיים שאינם מעסיקים עובדים, שאין להם את מחזור העסקים הגדול של קניונים כדי להעסיק עובדים 7 ימים בשבוע? האם נגזר עליהם להפסיד, בגלל שהם רוצים פעם אחת בשבוע לנוח? 

זו תהיה תחרות לא הוגנת.

ואל תשכח שבבתי הספר ובתיכונים אין לימודים בשבת, האם בעל העסק ועובדיו יאלצו לא להיפגש עם ילדיו כשהן בדיוק ביום החופש שלהם,ולהנות מחברתם בנחת פעם אחת בשבוע כיוון שמאלצים אותו לפתוח חנות בשבת עקב התחרות הקשה?

 

בנוסף , רוני , אם חשבת שבעלי החנויות מפסידים כסף בזה שהם לא פותחים את חנויותיהם 7 ימים בשבוע, אז כדאי לתת את הדעת על נקודה קטנה בכלכלה והיא: שכמות הכסף לקניות של הצרכנים היא מוגבלת ולכן אם חנויות יהיו פתוחות 7 ימים בשבוע אז הלקוחות יוציאו את אותה כמות כסף במשך 7 ימים במקום ב- 6 ימים, ובעלי החנויות ירוויחו אותה כמות כסף רק יצטרכו לעבוד 7 ימים במקום 6 ימים, אז למה לעשות להם את זה, למה?

 

המנוחה בשבת היא לא רק עקרון דתי אלא גם סוציאלי ולאומי, בסטטוס קוו נקבע שיום המנוחה יהיה יום השבת. והנה באים "שוחרי החופש" על מנת לגרום לעבדות 7 ימים בשבוע.

להלן אביא לך כמה ציטוטים של אנשי רוח חילוניים בנושא השבת[1]:

אחד העם (ממנהיגי הציונות):
"אין צורך להיות מדקדק מצות, בשביל להכיר ערך השבת - מי שמרגיש בלבו קשר אמיתי עם חיי האומה בכל הדורות, לא יוכל בשום אופן לצייר לו מציאות של עם ישראל בלי שבת. אפשר לומר בלי שום הפרזה, כי יותר משישראל שמרו את השבת שמרה השבת אותם, ולולא היא שהחזירה להם את 'נשמתם' וחידשה את חיי רוחם בכל שבוע, היו התלאות של 'ימי המעשה' מושכות אותם יותר ויותר כלפי מטה, עד שהיו יורדים לבסוף לדיוטא התחתונה של חומריות ושפלות מוסרית ושכלית."
אחד העם, "שבת וציונות", השלח כרך ג', חוברת ו' (סיון תרנ"ח, 1898)

אליעזר ליבנה (ממנהיגי מפא"י):
"אתגר המהירות של החיים, הורס את אפשרות הקשר הרגשי בין הבריות... הפרסומת יוצרת דרכים ותשוקות חדשים לבקרים ודוחפת את האדם לצרוך גם מה שהוא לא רוצה ולא זקוק לו כלל. וכל אלו מכרסמים כמובן במנוחתו הנפשית של האדם. הפרסומת המודרנית, כולל 'יחסי ציבור', תפקידם לגזול את שארית המרגוע של ה'לקוחות', כלומר של כולנו, ולדחוף אותם ללא הרף מתשוקה מדורבנת אחת לרעותה.

הבידור, הן הממלכתי והן המסחרי גורם לשידוף הנשמה המודרנית, ואינו מרפא את המתח שבלבו של האדם, כי אם יוצר אשליה של כאילו החלפת כוח, שעה שבעצם מקצץ הוא במקורות הנשמה. מעגל הקסמים של החיים המודרני הוא קדחתני והרסני, והאיזון יושג, רק בשבירת המעגל מיסודו.
כלומר, על ידי יצירת אטמוספרה ולו זמנית המנותקת מן החיים המעשיים היום יומיים אחוזי דיבוק התשוקה והמרדף אחר הקריירה וכדומה. לחזור ליחסים בסיסיים בקשרי אנוש, לקצב רגוע, לגישה קשובה, לציפייה ולמאור פנים... לשם כך דרושה לנו השבת, הכרחית עבורנו, אם אנו מתכוונים להתקיים על פני אדמה זו לאורך ימים, השבת במקוריותה, בהבנתה הרוחנית ובקני המידה הפסיכולוגיים שלה חשובה לנו ביותר, לנו לבני המאה העשרים." ("הארץ", 16.7.65 )

ד"ר משה סנה: "התקנה שנקבעה במושב האחרון (להשבית את התחבורה הציבורית בשבת) אינה באה לפגוע בחירותו של הפרט, אלא להבטיח את מנוחת יום השבת, שהוא קניין משותף, לציבור החרדי ולציבור החופשי כאחד."
במאמרו "מבית ומחוץ" שפירסם ב"הזמן" ב- 10.3.1944

שמעון שיטרית: "כפיית נורמה, כגון קביעת יום מנוחה, אין בה משום פגיעה בחופש הדת והמצפון, שכן במקרה זה הנורמה שנכפתה דינה כדין כל נורמה, יהא מקורה אשר יהא, שנתקבלה על בני החברה, והמדינה רשאית לכפותה באמצעות חוקים. האם בשל כך בלבד שמקור האיסור הוא דתי יש לקבוע כי הוא פסול ופוגע בחופש דת?!" ("משפטים", ג')

לסיכום: אותם הנלחמים לפתיחת קניונים בשבת שרוממות ה''חופש'' בגרונם, אינם מעוניינים בטובת האזרחים  אלא ברווחים אלקטוראליים ובפרסום תקשורתי אנטי דתי, מה שכואב הוא שתוצאות מעשיהם ודיבוריהם מגבירים את הקיטוב בעם, ומעודדים את שנאת האחים ובנוסף פוגעים כלכלית , משפחתית וחברתית באזרחים ש''כאילו'' הם מדברים בשמם ולטובתם... בו בזמן שהם עצמם יכולים לגרום לכפייה  חילונית סוציאלית וכלכלית, בגלל השקפתם האנטי דתית הם מוכנים לפגוע ברוב חלקי העם בשביל טובתם האישית ומתוך צביעות שקופה לכל מתבונן ישר.

נישואים אזרחיים

רוני: אני חייב לאמר שהארת את עיני בעניין זה והנתונים שהבאת מאוד משכנעים ומהווים חומר למחשבה לכל החילונים, אמנם בנושא הבא אין לי ספק שיש בו כפייה דתית ושאלתי הבאה היא בדבר הנישואים האזרחיים, מדוע כל זוג צריך להתחתן על ידי הרבנות ועל ידי הטכס הדתי שלכם?

להמשך 4 דו שיח מי נגד מי?


 

[1] הציטטות מובאות באדיבות הארגון מנוף- המרכז למידע יהודי

 

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

לעמוד הראשי