יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

המשך 4 מי נגד מי?
החילוני שואל החרדי עונה

משה: כמה נקודות אומר לך , כל אחד שרוצה להתחתן בלא הטקס הדתי, יכול ללכת לעורך דין לחתום עם בחירת ליבו על הסכם או חוזה ולערוך טקס כפי רצונו והבנתו והוא יקרא לזה "נישואין" ויחליט שהוא נשוי, למה הוא נטפל לרבנות? האם משנה לו כל כך אם בתעודת זהות כתוב לו נשוי או לא?
אמנם לפי הדת היהודית אסור לחיות ללא טקס נישואין היהודי אבל ילדים שייוולדו מזוג כזה הם יהודים ולא ממזרים. (ממזר על פי היהדות הוא מי שנולד לאישה נשואה והוולד אינו מבעלה, אלא מגבר אחר, לכן הוולד במקרה לעיל אינו ממזר)

 

רוני: ומה בדבר ההטבות שניתנות לכל זוג נשוי כמו משכנתא וכולי? האם למי שלא מתחתן ברבנות לא מגיע הטבות?

 

משה: גם זה לא מהווה בעיה, אם יש יהודי שהוא כל כך נגד טקס הנישואין היהודי והוא לא מעוניין לעשות טקס עם עורך דין בארץ כדי לא להפסיד את ההטבות אז שידע שנישואין אזרחיים מחו''ל מוכרים על ידי המדינה, אז הוא יכול לקפוץ למדינה קרובה להתחתן שם ולחזור (גם ככה נוסעים מדי שנה...) ואז גם לקבל הטבות. לכמה יהודים לדעתך כל כך מפריע להם טקס החתונה  היהודי?

 

רוני: מה זאת אומרת, זו המדינה שלי! ולמה כדי להתחתן אתה מכריח אותי להתחתן בחו"ל זכותי להתחתן בארץ בדיוק כמוך.

 

משה: קודם כל כבר אתה יכול לשים לב שזה כבר לא דיון על זכויות אדם שלך, אלא ויכוח על כסף והטבות ובכן, לכל מדינה מותר לתת הטבות מפלות כדי לקדם ערכים מסויימים שחשובים לה. למשל: מדינה שרוצה לקדם את מעמד האישה תתן הטבות מפלות לנשים;

מדינה
שרוצה לצמצם פערים חברתיים תיתן הטבות מפלות לתושבי עיירות פיתוח, וכו'. בהקמת המדינה הוחלט לקדם את הערך החשוב של אחדות העם שנבנה גם על ידי נישואין על פי היהדות, וזכותה לתת הטבות למי שמתחתן על פי הטקס היהודי, אף אחד לא מונע ממך להתחתן, אבל כדי לקבל הטבות תצטרך להתאמץ.

 

רוני: אבל למה כל כך חשוב הטקס היהודי למה הוא כל כך חשוב לאחדות העם? מה איכפת לדתיים שייערכו טקסים אחרים?

 

משה: כשאתה עושה רישיון איזה רישיון היית מעדיף לעשות רישיון בין לאומי או רישיון ארצי מקומי?

 

רוני: בודאי שהייתי מעדיף לעשות רישיון בינלאומי, כך אוכל לנהוג בכל מקום ולא רק בארץ.

 

משה: ובכן, טקס הנישואין והגירושין היהודי הוא המכנה המשותף המקובל על כל סוגי האוכלוסייה גם הדתית וגם החילונית.

בקום המדינה נקבע במסמך הסטאטוס קוו בין בן גוריון לשותפים הדתיים והוחלט לתת את נושא הנישואין והגירושין לידי הרבנות כדי לאחד את העם לאחר 2000 שנות גלות שהגיעו מארצות רבות ציבורים שונים ומגוונים וכך גם למנוע הווצרות של שני עמים נפרדים.

והסיבה שיכולים להיווצר שני עמים נפרדים היא, שנישואין  אזרחיים תופסים לחומרא וגירושין אזרחיים לא תופסים כלל וממילא ייווצרו פה ממזרים.

 

רוני: מה זה "לחומרא" ולמה יווצרו כאן ממזרים?

 

משה: על פי היהדות טקס הנישואין היהודי הוא התקני ביותר אבל אם זוג נישא בנישואים אזרחיים, אנו מחמירים וחוששים לדעות שסוברות שהם כן זוג נשוי לכל דבר. אבל הבעיה תיווצר כאשר הזוג יחליט להיפרד בלי גט כפי שהיהדות דורשת הם נחשבים עדיין נשואים וכל הילדים שייוולדו מהבעל השני הם ממזרים ולא יוכלו להתחתן עם יהודים אחרים,וכך יווצרו שני עמים ויגרם פילוג רציני בעם.

עכשיו ענה לי בהגינות: האם בשביל אותו מיעוט שכל כך מפריע לו טקס נישואין יהודי, נגרום פילוג בעם שגם ככה המרקם עדין? האם בשביל אותם שכל כך קשה להם לקפוץ לחו''ל ליום אחד (גם ככה הם נוסעים...) האם בשבילם נגרום פילוג בעם וריבוי ממזרים?

(כמובן שה"קפיצה הזו לחו"ל ונישואין שאינם על פי ההלכה, זה לא מעשה נכון על פי ההלכה, אבל אני רק עונה לך לטענה בדבר כפייה דתית)
ושוב מדובר כאן במיעוט קטן ביותר וכמו שאתה יודע בשלטון דמוקרטי הרוב קובע וזה לא עניין של כפייה דתית.

 

רוני: ומה תאמר על הניזוקים מכך שהנישואין וגירושין בידי הרבנות והם- הממזרים והעגונות? למה הם צריכים לסבול ממערכת שהם כלל לא מאמינים בה? למה הרבנות מונעת מעגונות להתחתן? למה הרשימות השחורות ברבנות לגבי הממזרים ופסולי חיתון?

 

משה: קודם כל בתקשורת מציגים את הבעיה כאילו ישנם עשרות אלפי עגונות וממזרים, בעוד שהאמת היא שהמספר קטן מאוד.

 

רוני: מה זה משנה המספר העיקר שיש עגונות וממזרים שנפגעים מהמצב הקיים[1].

 

משה: אין חוק ואין שום מערכת משפט שתצליח להשביע את רצונם של כל אזרחיה ותמיד בכל חוק ובכל מצב שהוא יגרם ליוצאי דופן סבל מהחוק הקיים.

בוא תחשוב באם היו נישואים אזרחיים ואז העם היה נחלק לשני עמים נפרדים ללא יכולת לאחות את הקרע ביננו והיתה נוצרת חומה שלא מאפשרת גישור בין חלק העם השומר מצוות לבין חלק העם שאינו שומר ואינו מקפיד עם מי להתחתן ואיך להתחתן, אז כמה לדעתך היו נפגעים מהיתר כזו של נישואים אזרחיים? ודאי שמספר הנפגעים יהיה הרבה יותר גדול והנזק הוא בלתי הפיך ונצחי.

ועכשיו אדון איתך על כל מקרה לגופו, על נושא העגונות ועל נושא הממזרים.

נושא העגונות מתחלק לשניים:

1)       עגונות- נשים שבעליהן נעלמו על ידי מלחמה או כל מקרה אחר

2)       עגונות- נשים שבעליהן מסרבים לתת להן גט.

ובכן: כאשר הבעלים נעלמו כמו נעדרים  במלחמה וכדומה.

 

רוני: כמו לדוגמה אשתו של החייל הנעדר רון ארד, למה היא צריכה לסבול ולחיות בבדידות בגלל החוקים של הרבנות?

 

משה: זו הטעיה לומר שהיא  חיה בבדידות ולא יכולה להתחתן בגלל החוקים של הרבנות,שהרי אם היא היתה לא מוסרית היא לא היתה חיה בבדידות... אלא שהיא החליטה ברצונה לשמור אמונים לבעלה, אז מה פה יש להאשים את הרבנות? ואם תחשוב מעט תשים לב שחוקי התורה הם אינם גחמות של הרבנות אלא לטובת הצדדים.

תאר לך שהיא לא היתה מחכה לבעלה אלא היתה מתחתנת והנה פתאום בעלה רון ארד השבוי הנעדר משתחרר משביו, איזה צער ואכזבה יהיה לו לגלות את אשתו חיה עם איש אחר, האם צריך לתת לחייל שיוצא לקרב את ההרגשה שחוץ מהסיכון לחייו, הוא גם יכול גם להפסיד את אשתו, כשהוא עוד בחיים?

 

ובנוסף יש לדעת שקשר נישואין על פי היהדות הוא קשר רוחני עמוק, והתורה לימדה אותנו כיצד ליצור קשר רוחני כזה וכיצד ניתן לנתקו , אף אחד לא בעל הבית להחליט על דרך אחרת כיצד להתיר קשר מיוחד כזה, התרת קשר הנישואין, ניתן רק על ידי גט מהבעל או מיתת הבעל, כל דרך אחרת שתוצע על מנת להתיר את הקשר הזה תגרום עוול לאשה עצמה ולילדיה העתידיים שיחשבו ממזרים.

 

רוני: ומה יש לך לומר על מעוכבות גיטין, ישנם בעלים אכזריים שמנצלים את חוקי התורה על מנת לאמלל את נשותיהם, הם מסרבים לתת לאשה גט ומסרבים לחיות איתה או יותר ובכך מתעללים באשה?

משה: אשמח לחדש לך, שהבעלים לא מנצלים לרעה את חוקי התורה אלא את חוקי המדינה, על פי היהדות כתוב במפורש שבמקרה שהבעל מחוייב לתת גט (כמו כאשר הוא לא ממלא את חובותיו, או מתעלל וכדומה) אז בית דין "כופין אותו,עד שיאמר- רוצה אני"  והכפייה נעשית על ידי מלקות, שמכים אותו עד שהוא יוכרח לתת גט, אף אדם לא יהיה מוכן לסבול מלקות בלי סוף, ולבסוף הוא ישבר ויתן גט, ואדרבה, עצם הידיעה שבאם הוא יתנגד לתת גט, אז יכפו אותו על ידי מלקות, זה יגרום לו שכבר מראש הוא יתן גט, ללא שיהיה צורך בכפייה.

רוני: אז למה הרבנות לא פועלת כך? זה היה מציל ועוזר להרבה נשים שמעוכבות גיטין, להשתחרר מבעלים אכזריים?

 

משה: מי שמונע מהרבנות מלעשות כך זה לא חוקי התורה, אלא חוקי המדינה, בחוקי המדינה הגבילו את סמכות בתי הדין הרבניים, ולא נתנו להם סמכות להעניש בעלים אכזריים כאלה, וכך האשה נשארת במצבה העגום.

במקום שהחוק הישראלי יתחשב במצבה העגום של האשה הוא "מתחשב" בבעל ומונע מהרבנות את אפשרות האכיפה כנגד בעלים כאלה. אז מי אשם במצב זהחוקי התורה או חוקי המדינה?

מי מעגן במקרה זה את האשה חוקי התורה או חוקי המדינה?

  

ועכשיו נעבור לנושא הממזרים, ממזר הוא בן שנולד מיחסים האסורים מן התורה. כמו גבר זר לאשת איש או מקרובי משפחה כמו אחות, אמא וכדו' ובכן כל הקלה בחוקי הממזרות תגרום להקלה וזלזול ביסודות חיי המוסר הבסיסי ככל שתוצאות יחסים אסורים יהיו  פחות חמורות כך אנשים ירשו לעצמם לזלזל בעבירות מוסריות, ויגרם נזק מוסרי וחברתי לעם ישראל. נכון שבגלל החוק הזה סובלים כמה פרטים, אבל למען טובת הכלל ולמען חיזוק ומניעת דרדור מוסרי כללי נדחה לפעמים טובת הפרט למען טובת הכלל.

בנוסף רק שתדע שעל פי השקפת היהדות הממזר הוא לא יצור נחות והוא יכול  להגיע לרמות רוחניות גבוהות , לא לחינם כתבו חז"ל: "

שממזר תלמיד חכם גדול קודם לכהן גדול עם הארץ"[2]. המעלות והידע שאדם התאמץ לרוכשם לעצמו הם המהות המבטאת את ה"אני" שלו, ולא תכונות מולדות שלא היה לו חלק בעיצובן.

ובאופן כללי בעניין הכפייה הדתית והצביון היהודי במדינה.

אצטט לך את דבריו של ד"ר זרח ורהפטיג:

" הייתה לי שיחה עם סופרו של עיתון לא יהודי בחוץ לארץ. הוא שאל אותי איזה חוקים יסודיים אני מוכן להגדיר כמאפיינים את המדינה היהודית. אמרתי שישנם כיום שני חוקים וחצי. אלה הם: חוק השבות המאפיין את מדינת ישראל כמדינה יהודית, היות והחוק מבטיח לכל יהודי בעולם כולו, אם הוא רוצה בכך, שיוכל לבוא לארץ כאל ארץ מולדתו. זהו כמובן יסודה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, חוק כזה לא יתואר בשום מדינה בעולם אלא במדינת ישראל בלבד. החוק השני הוא חוק הנישואים והגירושים.

חוק זה מבטיח את השלמות הפיסית של האומה, את יציבותה של המשפחה היהודית. רק על ידי חוק המדינה היא מדינה יהודית. שלילת חוק זה, הכנסת נישואים וגירושים אזרחיים עם אפשרות של נשואי תערובת
- עלולה לבטל את המושג של מדינה יהודית.

זאת תהיה אמנם מדינה דמוקראטית, אבל לא מדינה יהודית. עוד חצי חוק - זהו  הסעיף בפקודת סדרי השלטון והמשפט המכיר בשבת כיום מנוחה בישראל. זה רק חצי חוק אבל גם הוא מבטיח אופי יהודי למדינה. בשום מדינה בעולם לא יכול להיות דבר כזה. רק על ידי סעיף כזה אנו מפגינים כלפי פנים וכלפי חוץ שזאת מדינה יהודית. "

עד כאן דבריו של ד"ר זרח ורהפטיג.

רק שתבין אותי טוב, רוני, אני כלל לא בעד עקיפת הדת היהודית, כי אני מאמין שלטובתו האישית של כל יהודי זה לחיות את חייו על פי היהדות, אבל מה שאני רוצה להמחיש לך בדברי, שהרעשנות סביב נושא חוק הנישואין והגירושין, זה בעיקרו סערה בכוס מים שנוצרה על ידי כמה אנשים בתקשורת ובפוליטיקה שמעוניינים להבנות מטענות אלו, בו בזמן שאין לזה בסיס והנפגעים הם מספר קטן ביותר. בו בזמן שביטול חוק נישואין על פי היהדות יגרום פילוג בעם ויצירת שני עמים נפרדים. ויפגע ציבור הרבה יותר גדול, עד כדי פגיעה בעם היהודי בכללותו.

 

רוני: גם ככה העם מפולג, אז מה כל כך גרוע אם הוא יתפלג עוד קצת...

 

משה: האם ניתן למספר אנשים אינטרסנטיים להוסיף שמן למדורה!? האם זה צודק לסכסך בין בעל ואשתו בטענות שווא ואחר כך לטעון ''גם ככה אתם מסוכסכים...'' האם אתה מעוניין במעשיך לקרב את הגירושין!? האם זה מוסרי בשביל רווח פוליטי או רייטינג לסכסך בין חלקי העם ועוד בטענות שקריות ומטעות!?

הם לא מגלים לך את האמת שיש פה 2 אפשרויות :

אפשרות א': שתהיה אחדות בעם ישראל וימנע פילוג בעם והנפגעים היחידים יהיו מספר קטן שבשביל לקבל הטבות מהמדינה בתור זוג ''נשוי'' יצטרכו להשקיע סכום פעוט לנסיעה לחו''ל.

ולעומת זאת אפשרות ב':  פילוג בעם ישראל ויצירת שני עמים בשביל כמה אחדים שמעוניינים בהטבות כספיות ומתעצלים להתאמץ למענם לקפוץ ליום אחד לחו''ל... וגם בשביל כמה פוליטיקאים שכואב להם מכל סממן יהודי שיש במדינה.

הפוליטיקאים הידועים ואנשי התקשורת מציגים את זה בתור השתלטות חרדית וחומייניזם ועוד מילים מפוצצות. בו בזמן שהם מוכנים לפלג את העם העיקר שירוויחו עוד קצת פרסומת ורייטינג ועוד כמה אזרחים תמימים שישנאו את דתם היהודית ואת והדתיים.

רוני: אני חייב לומר שלא ידעתי את שני התדדים של המטבע כפי שהצגת אותם.

נושא מיהו יהודי וגיור

משה: כמובן שכל נושא נישואין שלא על פי היהדות הם מזיקים למתחתנים בפרט ולעם היהודי בכלל , נישואין אלו לא רק מזיקים רוחנית לעוברים על ההלכה אלא גם מזיקים לעם היהודי כי הם מובילים להתפוררותו.

 

רוני: אולי תסביר את דבריך.

 

משה: האם חשבת פעם על התופעה המוזרה והנפלאה כאחד ששמה ''עם ישראל'' – העם היהודי הוא יחודי מבחינות רבות אבל החידה המוזרה והמפליאה היא שהעם היהודי חי 2000 שנה בגלות מנותק מאדמתו, ולמרות זאת שמר על זהותו ויחודו.

אין עם בעולם שחי בגלות 2000 שנה ולא נטמע והתבולל בתוך הארצות בהן התיישב, כל עם אחר שגלה ממקומו, נעלם בתוך העם לתוכו גלה.
האם שמעת על עם שמפוזר על כל הגלובוס? כמעט בכל מדינה תוכל למצוא יהודים,בסין, יפאן, אלסקה, מצרים, לוב, עיראק, סוריה, צרפת אוסטריה בלגיה, בכל היבשות כמעט, באירופה, אמריקה, המזרח הרחוק והקרוב, 2000 שנה אנו חיים כך ולא נטמענו ונאבדנו.

והנה, העם היהודי הצליח לשמור על זהותו ולהישאר עם, האם יש לך הסבר לזה? האם חשבת פעם על הסיבה לתופעה מופלאה זו?
(ואם כבר הזכרתי את עניין זה אוסיף לך פרט מעניין וחשוב: יש בעולם בערך 6 מליארד איש מתוכם כ- 12 מליון יהודים כלומר על כל 5000 גוים יש יהודי אחד והסכנה המוחשית והגדולה לעם ישראל היא סכנת ההתבוללות, נתוני הסטטיסטיקה מאוד לא מעודדים ואם כן, כל מי שטובת עם ישראל לנגד עיניו, בהכרח ישתדל ויעשה הכל לשמור על אחדות העם, ואין לך דבר השומר על אחדות העם כמו נישואין בין יהודי ליהודיה על פי המסורת)

רוני: השרידות של העם היהודי זו באמת תופעה מעניינת אבל יש עוד עמים עתיקים כמו הסינים והמצרים וכמוהם גם היהודים הם עם עתיק.

 

משה: חשוב לרגע, האם העם הסיני גלה מארצו אי פעם? האם העם הסיני סבל מרדיפות, גזרות, פוגרומים, המרה על דת מהנצרות והאיסלם ושואה כמו שהעם היהודי עבר?

האם העם הסיני היה מפוזר בכל העולם ביותר מ – 100 מדינות במשך 2000 שנה והצליח לשמור על זהותו ולא להיעלם בתוכם?

ושוב השאלה עולה מאליה, כיצד העם היהודי הצליח לשמור על זהותו 2000 שנה ללא אדמה וללא ממשלה ולמרות רדיפות ונסינויות העברה על דת, הדבר הדהים גם אפילו היסטוריונים שאינם יהודים ואצטט לך כמה מהם[3]:

מה אומר ההיסטוריון לב טולסטוי?

להמשך 5 דו שיח מי נגד מי?


 

[1] הלשון "נפגעים" היא לא מדוייקת  כי על פי השקפת היהדות אין העגונה וממזר ניזוקים אלא זהו תיקונם ולטובתם הנצחית וכמו שיש הגבלות לכהן להתחתן עם נשים מסויימות וכן כל יהודי מוזהר שלא להתחתן עם לא יהודייה כך לכל אחד יש את ההגבלות שהתורה נתנה למען תיקונו וטובתו הנצחית, אמנם זה לא נושא הדיון אבל חשוב שנקודה זו תובהר.

[2] ילקוט שימעוני משלי רמז תתקל"ד

[3] הציטטות מובאות באדיבות הארגון מנוף- המרכז למידע יהודי

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

לעמוד הראשי