יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

המשך 5 מי נגד מי?
החילוני שואל החרדי עונה

ושוב השאלה עולה מאליה, כיצד העם היהודי הצליח לשמור על זהותו 2000 שנה ללא אדמה וללא ממשלה ולמרות רדיפות ונסינויות העברה על דת, הדבר הדהים גם אפילו היסטוריונים שאינם יהודים ואצטט לך כמה מהם[1]:

מה אומר ההיסטוריון לב טולסטוי?

"מה זה יהודי? שאלה זו כלל אינה מוזרה כפי שזה יכול להיראות תחילה. הבה נראה איזה מין יצור מיוחד הוא זה, שכל שליטי עולם וכל העמים העליבוהו ודיכאוהו וגירשוו ורמסוהו, רדפוהו, שרפו, והטביעוהו, והוא, על אפם וחמתם, ממשיך לחיות ולהתקיים. מה זה יהודי- שלעולם לא הצליחו לפתותו בשום פיתויים שבעולם, שמדכאיו ורודפיו הציעו לו בלבד שיתכחש לדתו וינטוש את אמונת אבותיו? יהודי- הינו סמל הנצח. הוא שלא יכלו להשמידו: לא טבח ולא עינויים; לא אש ולא חרב האינקוויזיציה לא הצליחו להכחידו. הוא אשר ראשון בישר דבר ה'; הוא אשר זמן רב כל כך שמר על הנבואה ומסרה לאנושות כולה. עם כזה אינו יכול להיתעלם. יהודי הינו נצחי- [2]הוא התגשמות הנצח."
(לב טולסטוי, 1891- סופר והוגה דעות רוסי, מתוך מאמר שפורסם בג'ואיש וורלד- לונדון 1908)

ומה אומר הפילוסוף הנודע ז'אן פול סארטר?

"אינני יכול לשפוט את העם היהודי על פי הכללים המקובלים של ההיסטוריה האנושית. העם היהודי הוא משהו מעבר לזמן. קיומו של העם היהודי אינו כמו הקיום של כל עם אחר. זוהי עובדה, הנחת יסוד".

 

ומה אומר הפילוסוף ניקולאי ברדייב?
"היהודים- גורלם טבוע יותר מדי בחותם ה"מטאפיסי" מכדי שיהא ניתן להסברה במונחים מטריאליסטיים או היסטוריים פוזיטיביים- זוכר אני, כשניסיתי בצעירותי לאמת את השיטה המטריאליסטית ההיסטורית, על ידי הדגמתה בגורלות העמים, כיצד התנפצה זו אל העניין היהודי, אשר גורלם נושאיו נראה נעדר הסבר לחלוטין מנקודת מבט מטריאליסטית. ואמנם לפי הקריטריון המטריאליסטי והפוזיטיבי, צריכה הייתה אומה זו לעבור מזמן מן העולם. קיומה הוא תופעה מסתורית ומופלאה, המעידה, כי חיי אומה זו מתנהלים בכוח גזרה קדומה. העומדת מעל לתהליך ההסתגלות, שדוגלת בו השיטה המטריאליסטית ההיסטורית."
(הפילוסוף הרוסי ניקולאי ברדייב, "משמעותה של ההיסטוריה" עמו' 87-86)


"עם זה התגבר על שורה מדהימה של צרות ופגעים שעל פי דרך הטבע אין לעמוד בהם. התקיימות ממושכת זו בניגוד להיגיון ההיסטורי היא הדבר המופלא ביותר והמצריך הסבר, אף כי גם אריכות הימים כשלעצמה מפליאה היא למדי".
(הסופר האמריקני הרמן ווק, "זה א-לי", עמוד 199)

"יש לעם היהודי היסטוריה שאינה כמו של כל העמים. כתבתי פעם שהיהודים הם 'תאונה של היסטוריה', משהו שאיננו תואם את הכללים המקובלים של ההיסטוריה".
(הסוציולוג וההיסטוריון הצרפתי ג'ורג' פרידמן)

"המצרים, הבבלים והפרסים עלו ומילאו את העולם בשאון הדר ויפעה. עד שהועם הזוהר והם שקעו, נבלו ועברו מן העולם. היוונים והרומאים הלכו בעקבותיהם. עוררו רעש עצום ונעלמו. עמים אחרים הופיעו, נשאו ברמה את לפידם לזמן מה, אך הוא נשרף באש של עצמו, ועתה הם יושבים בצל או אבדו בכלל. היהודי ראה את כולם, הביס את כולם והוא היום מה שהיה מאז ומעולם. אינו מראה סימני שקיעה, לא תשישות של זקנה, אין האטה בכישוריו וערנותו לא קהתה. כולם בני תמותה בעולם מלבד היהודים. כל הכוחות חולפים, אך הוא נשאר. מהו סוד נצחיותו?"
(הסופר האמריקני מרק טווין)

"מוצא אני בקרן זווית העולם, עם מיוחד, נבדל מכל שאר גויי הארץ, העתיק מכולם. עם שקורותיו קודמות במאות שנים רבות לקורות העתיקות ביותר שישנן... עובדת קיומו של עם זה מתמיהה אותי, ונראה לי שכדאי וראוי לתת את הדעת עליה".
(הפילוסוף והפיזיקאי הצרפתי בלז פסקל)

 

הפרופסור ארנולד טוינבי, מגדולי ההיסטוריונים כיום, סוקר בספרו את עלייתן ושקיעתן של 21 תרבויות: התרבות המצרית, האינדית, הסינית הקדומה, הכרתית, השומאית, המאיה, הסורית, ההודית הקדומה, החיתית, ההלנית, הערבית, הפרסית, ההינדואית, המקסיקנית, היוקטנית, הבבלית, הנוצרית- אורתודוקסית ברוסיה ומחוץ ךרוסיה, תרבות המזרח הרחוק ביפן וקוריאה, תרבות המזרח הרחוק מחוץ ליפן ותרבות המערב. אבל... "שמירת הזהות הלאומית מצד אומה ללא עצמאות מדינית, ללא שפה מדוברת אחידה, אומה שאינה מרוכזת אלא מפוזרת על כל קצוות תבל ולמול רדיפות נוראות רצופות- זוהי תופעה כה לא רציונלית שלמולה ניצב כל היסטוריון פעור פה". (עמוד 194).

 

רוני: מה ההסבר שלך לעניין?

 

משה: קודם כל זו ההבטחה האלוקית  שקבעה מראש שכמו שהשמש והירח לא יפסיקו להאיר לעולם כך עם ישראל לא יעלם לעולם וישאר לנצח: "כה אמר ה', נותן שמש לאור יומם, חוקות ירח וכוכבים לאור לילה, רוגע הים ויהמו גליו, ה' צבאות שמו, אם ימושו החוקים האלה מלפני נאום ה' גם זרע ישראל ישבתו מהיות גוי לפני כל הימים" (ירמיהו לא,לד-לו).

ודברים נחרצים כתב בזה הרמב"ם ב"אגרת תימן":

 "וכמו שאי-אפשר שתתבטל מציאותו של הקב"ה כן אי-אפשר שנאבד ונתבטל מהעולם, שכן נאמר: "אני ה' לא שניתי ואתם בני יעקב לא כליתם" (מלאכי ג,ו). 

אם נבדוק נראה שיש בריח תיכון שבלעדיו העם היהודי לא היה שומר על עצמו ומצליח לשמור את זהותו.

 רוני: ומהו?

 משה: לעם היהודי יש גם סוד ששמר ושומר את זהותו – הסוד הוא הציווי האלוקי על שמירת המשפחה היהודית, כל יהודי ויהודיה מצווים להתחתן רק עם בן זוג יהודי. אתה יכול לשלוח משפחות יהודיות להונלולו, זימבבואה ולכל מקום בעולם, אם הם ישמרו את יסוד המשפחה היהודית, הם יצליחו לשמור על זהותם היהודית, אבל כמובן בשביל להבין את חשיבות הציווי והמצווה, צריך שהיהודי ידע את התורה ואת מטרתו בעולם.
לכן בכל מקום שיש התבוללות, תבדוק ותראה שקדמה להתבוללות הזנחה של הערכים והמסורת היהודית.
במלחמת העולם השנייה היו 12 מליון יהודים  ומעניין שבעוד שאצל הלא יהודים הושלש מספר בני האדם החיים בעולם רק אצל היהודים המספר נשאר ללא שינוי וגם כיום מונים 12 מליון האם זה לא מוזר? מה כל כך פגע בנו? התשובה היא ההתבוללות.

 

לעומת זאת כל מקום שתראה שמירת הזהות היהודית, תראה שיש שמירת הערכים היהודיים הנצחיים, ולכן אמרתי לך שכל מי שמתחתן שלא על פי היהדות הוא מערער את המסגרת ששומרת עלינו בתור עם מאוחד ופוגע בעם היהודי, דמיין לעצמך שקית מלאה מים והנה נוצר בה חור אחד והמים נוזלים, ככל שיחוררו יותר חורים, יגרם לדילול הנוזל שבשקית כך כל נישואים לשאינם יהודים, גורמים לדילול העם היהודי.[3]

רוני: למה זה גורם לדילול, להיפך, אם אנחנו נדאג שהצד הגוי יגדל את ילדיו כיהודי, אז נרחיב ונגדיל את העם היהודי?

 

משה: כאשר האמא אינה יהודיה, אז גם ילדיה על פי היהדות אינם יהודים, ממילא אנחנו מגדילים את הגויים בתוך עם ישראל במקום להגדיל את מספר היהודים.

 

רוני: ופה אנחנו נכנסים לשאלה בעניין הכפיה הדתית ששאלתי אותך קודם – מי אתה שתחליט  מיהו יהודי ומי לא? אתה תגדיר איך שבא לך מיהו יהודי ואני אגדיר כפי איך שנראה לי מיהו יהודי. אל תתערב לי ואל תכפה את דעתך הדתית על ההגדרה מיהו יהודי.

 

משה: שתי נקודות אומר לך:

נקודה ראשונה: מה דעתך על מנהל מפעל למוצרי קפה בתחילת דרכו, שכדי להצליח במכירת מוצריו הוא קורא למוצריו ''קפה עלית''

 

רוני: כמובן שזה מעשה הונאה ללקוחות וגניבה ממפעל עלית המקורי ושלא יתפלא אם מנהל המפעל החדש "יזכה" לתביעה רצינית ממפעל עלית המקורי על השגת גבול וגניבת שם (ואולי גם פגיעה בשמה הטוב של עלית...)

 

משה: ובכן, מאז ומעולם היה ידוע מיהו יהודי, מראשית ההיסטוריה, מהקמת העם היהודי לעם, היתה ליהודי הגדרה ברורה שזו ההגדרה ההלכתית – מי שאמו יהודיה או שהתגייר על פי כללי ההלכה היהודיים, כל שינוי בזה הוא זיוף גזילה והונאה של העם היהודי המקורי.

 

מי שרוצה להקים עם חדש יכול להקים  אבל הוא צריך להמציא לו שם חדש כמו כנעני, ''מזרח תכוני'' או כל שם אחר אבל כאשר משהו ולא משנה אם זה גוי או יהודי, או ראש ממשלה, אם משהו מהם מגדיר יהודי שלא  על פי ההגדרה ההלכתית היהודית המקורית, הוא עושה מעשה זיוף והונאה וגורם עוול ליהודים בכל העולם שמעוניינים להתחתן אך ורק עם יהודי על פי ההגדרה ההלכתית המקורית.

 

האם ההגדרה המקורית היא כפייה דתית? הרי המונח יהודי הוא מונח דתי הוא מונח שבראש ובראשונה ניתן על ידי הדת היהודית, וכל הגדרה שתשנה את ההגדרה המקורית, היא מעשה הונאה חילוני, והטעיה כלל עולמית כלפי העם היהודי כולו בהווה ובעתיד.

 

תאר לך זייפן שינפיק תעודת ''גרין קארד'' לכל מאן דהו כדי שיוכל להיחשב כאזרח ארצות הברית, האם זה מעשה מוסרי? האם הוא יכול לטעון לממשלת ארה''ב: ''אתם תגדירו מיהו אמריקאי וגם אני אגדיר, זו זכותי!ולפי הגדרתי ודעתי לפלוני מגיע אזרחות אמריקאית!"

ישימו אותו בבית סוהר או בבית משוגעים או בשניהם (אם יש כזה דבר...)  אז מה זה משנה אם אדם אחד זייף או מדינה שלימה מזייפת הגדרות כפי רצונה.

נקודה שנייה שרציתי להבהיר לך, שהרי יש לדעת שההגדרה מיהו יהודי לא שונתה מאז היות העם היהודי לעם – מהסיבה שהיא הגדרה אלוקית על טבעית שלא ניתנת לשינוי וברגע שמאן דהו יחליט לשנות את ההגדרה כפי ראות עניו, אז חוץ מהשקר שהוא עושה, הוא גם עושה נזק בלתי הפיך לעם היהודי כיוון שכל אחד יגדיר כראות עיניו מיהו יהודי. אחד יגדיר שמי שעשה צבא הוא יהודי, שני יחליט שמי שיש לו חתול  או כלב הוא יהודי, האחר יגיד יהודי הוא מי שעונד מגן דוד על דש חולצתו או אולי גם יהיה אחד שיגדיר שכל אדם בעל זוג עיניים, נקרא יהודי – ממילא יש 5 מיליארד יהודים...

הצעת לי, בוא נגדיל את העם היהודי בכך שנכיר שגם בן לאבא יהודי הוא יהיה יהודי ונדאג לחנך אותם כיהודים.

אז יש לי הצעה יותר טובה להגדלת העם היהודי – בו נגדיר שיהודי הוא כל מי שיש לו זוג אוזניים וכך נפתור הרבה בעיות, כך לא תהיה התבוללות כי כל העולם יהודים (הרי יש להם זוג אוזניים..) וכך אולי נפחית את האנטישמיות כי נפנה לגוי ששונא אותנו ונאמר לו: "אתה גם יהודי אז למה לך לשנוא אותנו? הרי הגדרנו מחדש את הגדרת מיהו יהודי ואתה נכלל גם כן...", אין גבול לאבסורד שזה גורם.

אלא מה, כל יהודי יודע ומרגיש עמוק בתוך נשמתו שיש איזו מטרה לעם היהודי, יש איזו שליחות שמימית לעם היהודי ולספר התנ''ך שבידינו, גם היסטוריונים ומנהיגי עולם שמו לב ליחודיות של עם ישראל, יהודי זה לא סתם הגדרה שמתנופפת לכל רוח, ומשתנים לפי הלכי רוח של מאן דהוא , יהודי זו מהות שהוגדרה על ידי בורא עולם זו שליחות מיוחדת שניתנה לעם התנ"ך , בהיסטוריה העולמית ניתן להבחין בכך, גם היסטוריונים ומנהיגי ציבור שאינם יהודים שמו לב לכך.

להלן אצטט לך כמה מהם:

ג'ון אדמס – הנשיא השני של ארה''ב:
אני עומד על כך שהיהודים עשו עבור התרבות יותר מכל אומה אחרת. ...שהגורל הועיד את היהדות להיות הכלי המהותי ביותר לתרבות... הועיד את העם היהודי ללמד לאנושות את הרעיון שהמונותאיזם הוא הבסיס של המוסריות, וכתוצאה מכך של כל הציביליזציה.

זו האומה המהוללת ביותר שאי פעם יישבה עולם זה. הרומאים ושליטיהם הם עורבא פרח בהשוואה ליהודים. היהודים העניקו דת לשלשת רבעי הגלובוס והשפיעו על האנושות יותר מכל עם עתיק או מודרני.

 

ההיסטוריון פול ג'ונסון, אנגלי נוצרי, בסיפרו ''ההיסטוריה של היהודים'':
דרושות שעות רבות כדי לסכם ארבעת אלפים שנה של היסטוריה יהודית. פירושו של דבר הוא לשאול את עצמנו מה היה קורה עם הגזע האנושי לולא היה אברהם ענק רוח כזה, או אם היה מותיר את כל החכמה שלו לעצמו מבלי לחלוק אותה עם אחרים, וכך לא היה קם העם היהודי. ללא ספק העולם ללא היהודים היה משהו שונה לחלוטין. כן, קרוב לודאי שכל התגליות הרעיוניות של האינטלקט האנושי היו מתגלות בסופו של דבר, אבל היה דרוש גאון מיוחד כדי לעצבן לראשונה. את המתנה הזאת העניק האל ליהודים: להם אנו חבים את הכבוד לערך החיים של כל בן אנוש, את המצפון האינדיבידואלי ואת הגאולה האישית, את המצפון הקולקטיבי ואת האחריות הסוציאלית, את השלום כאידיאל מופשט ואת האהבה כיסוד הצדק, ופרטים רבים נוספים שעיצבו את האינטלקט האנושי הבסיסי.

לולא היהודים היה העולם מקום הרבה יותר דל וריקני. ...כמעט מעבר ליכולתנו לדמיין כיצד היה העולם מתנהל אם הם לא היו מופיעים על מפת ההיסטוריה''.

עד כאן, חלק קטן מדברי אינם יהודים על תרומת היהודים לעולם.
לעם היהודי היה ויש ייעוד היסטורי ראשון במעלה וחשוב מאוד ולכן כל טישטוש והטעיה בהגדרות המקוריות של מיהו יהודי הוא פוגע בייחוד היהודי שנקבעו על ידי בורא עולם, ובהצלחת המטרה האוניברסאלית  שנקבעה לעם היהודי בעולם.

 

רוני: אם הגדרת מיהו יהודי אינה ניתנת לשינוי כפי שאמרת, אז איך בכל זאת במדינת ישראל רשמו במשרד הפנים יהודים למרות שהם לא יהודים על פי ההלכה היהודית?

 

משה: בעיית מיהו יהודי לא התחילה עכשיו כפי שאתה יודע, היא התחילה מזמן קום המדינה, ואם נדייק יותר, הבעיה לא היתה מיהו יהודי שהרי היה ברור לכל אחד מיהו יהודי אלא הבעיה היתה מיהו יהודי לעניין חוק השבות.

ואסביר לך, במדינת ישראל ישנו חוק התאזרחות שלא נמצא בשום מדינה בעולם והחוק אומר שכל יהודי בכל מקום בעולם הוא נחשב אזרח פוטנציאלי של מדינת ישראל, לעומת זאת קבלת אזרחות בכל מדינה אחרת בעולם, היא בתנאים מגבילים מאוד ואפילו ישנם מקרים שהם נמנעים כליל מלתת אזרחות.

 

רוני: ולמה במדינת ישראל נחקק חוק יוצא דופן כזה?

 

משה: הסיבה נעוצה בידיעת הבעיה שנוצרה ערב הקמת המדינה והיא: כיצד ניתן להקים ישות דמוקרטית שתקרא ''מדינה יהודית'' בעוד שרוב תושביה של אותה מדינה לא יהיו יהודים? הרי בהקמת המדינה היה כאן רוב ערבי מוחלט.

כדי לפתור בעיה זו, נחקק ''חוק השבות''- דהיינו, שלא רק היהודים היושבים בארץ הם אזרחי המדינה אלא כל יהודי העולם הם אזרחי המדינה בכוח וכל עולה חדש אינו מהגר אלא ''שב'' לארץ ישראל אחרי שנות גלות ומכאן שמו של החוק, ''חוק השבות''.

ומכאן והלאה התחילה להיווצר בעיית מיהו יהודי על פי חוק השבות, דהיינו, מי האדם שניתנה לו אזרחות כפי שחוק השבות דורש.

 

רוני: אז מה איכפת לך מה מדינת ישראל מגדירה מיהו יהודי לעניין חוק השבות שהרי סך הכל זה לעניין חוק השבות?

 

משה: ראשית, כשמדינת ישראל מגדירה יהודי, היא לא כותבת ''יהודי לעניין חוק השבות'', וממילא נבין שיתכן שהוא לא יהודי על פי ההלכה היהודית וזו מעשה הונאה חמור מאין כמותו (זוכר את משל קפה עלית...)

דבר שני, עצם השימוש במילה יהודי הוא הטעיה כיוון שהאדם הוא או יהודי או לא יהודי, אין כזה דבר יהודי חצי חצי.

 

רוני: מה כל כך לחץ את מנהיגי המדינה בהקמתה להשתמש

במילה יהודי וכך להיכנס לכל הבעיות האלה, עדיף היה להם להמציא שם אחר כמו ''כנעני'' או כל שם אחר, אז היו מגדירים מיהו כנעני כפי ראות עיניהם?

 

משה: כי הם רצו ''לרקוד על כל החתונות'' ולבסוף גם לתת ''בעיטה לכלה'' הם השתמשו במילה יהודי בחוק השבות כיוון שרק עובדת היותנו יהודים, נותנת לנו זכויות על ארץ ישראל, רק עובדת היותנו שייכים לעם היהודי המקורי, נותנת לנו זכות מוסרית לשוב אליה.

 

ולכן כתבו בחוק השבות שלכל יהודי יש זכות לאזרחות במדינה כדי ליצור זיק וקשר בין מדינת ישראל לבין תושביה הקדומים היהודים.

וכאן נמצא האבסורד: שכדי ליצור קשר עם העבר, השתמשו במילה יהודי אבל מצד שני מעוניינים לרוקן את המושג ''יהודי'' מכל קשר להיסטוריה ומנסים להגדירו מחדש. האם זה לא שקר והונאה בקנה מידה הסטורי?

(דרך אגב, כך עשו מנהיגי הציונות להרבה מאד מושגים יהודיים מקודשים שהם לקחו לעצמם ואחר כך השתמשו בהם כראות עיניהם וכך הטעו את הציבור, אך לא כאן המקום להרחיב)

לסיכום: כל שינוי בהגדרה המקורית של היהודי, הוא מעשה הונאה וכמו שאין זכות לאף מפעל חדש לקרוא שם למוצריו על שם מוצר של מפעל ותיק שכבר קיים בשוק, כך אין זכות לאף אדם או ארגון להגדיר מחדש מיהו העם היהודי ומיהו יהודי.

כל מעשה כזה הוא כפיה חילונית והטעיה כלפי העם היהודי כולו בהווה ובעתיד.

כל נסיון של שינוי על ידי אדם בהגדרת מיהו יהודי, יגרום לפגיעה בלתי הפיכה בעם היהודי ויגרור הגדרות נוספות של אחרים לגבי מיהו יהודי  ולהפיכת המושג ''יהודי'' לחסר משמעות כיוון שכל אחד יגדיר כראות עניו מהו יהודי (וזה בנוסף לשקר שבדבר שהרי יהודי יהיה יהודי רק על פי מה שהיהדות מדריכה מיהו יהודי)

הטענה שהגדרת מיהו יהודי ההלכתית היא כפיה דתית היא טענה שקרית וכל שינוי מההגדרה המקורית הוא כפיה חילונית והטעיה היסטורית גם אם ההטעיה נעשית בשם החוק של המדינה.

מי שרוצה וזה מפריע לו, שיקים ''עם כנעני'' או ''עם חילוני'' אבל ברגע שהוא מזכיר את המילה יהודי ומפרש אותה כרצונו, זו הטעיה והונאה חמורה.
רוני: באמת משה אתה טוען טענות נכונות והגם שאני עדין רחוק מלהגדיר עצמי כיהודי דתי במונחים שלך אבל ברור לי עתה שהמושג יהודי הוא לא הפקר שכל אחד יכול להגדירו כפי רצונו וכפי ראות עיניו.

 

תקציבים

רוני: הייתי רוצה לדון איתך על נושא התקציבים והכספים, מדוע החרדים סוחטים את הקופה הציבורית?

להמשך 6 דו שיח מי נגד מי?


 

[1] הציטטות מובאות באדיבות הארגון מנוף- המרכז למידע יהודי

[2] ראוי להקריא שורות אלו  לכמה חברי כנסת שמאוד נבוכים בעניין זה ולא יודעים להגדיר לעצמם מיהו יהודי, בו בזמן שגוי יכול לענות על שאלה זו.

[3] וחכמינו ז"ל למדונו שמצווה היא גם מלשון "צוותא"- יחד, דהיינו מה שעושה את עם ישראל הצוותא- הביחד אלו הן המצוות האלוקיות שנצטוינו ובכל מקום שנשמרו המצוות נשמרו גם היהודים מפיזור והתבוללות ושמרו על האחדות בעם ישראל ואם להיפך ח"ו אז להיפך.

 

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

לעמוד הראשי