יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

למה רבנים חולקים? - מחלוקות ביהדות

שאלה: למה רבנים חולקים? למה יש מחלוקות ביהדות? אם כל זרם הוא טוב אז למה הרבנים חולקים אחד על השני, למה יש רב שיצא כנגד רב אחד או כנגד זרם אחר? הרי כולם טובים?

תשובה: זו שאלה רגישה, שצריכה הבנה עמוקה, אנסה להסביר זאת עד כמה שאוכל, לפני כן רק אקדים ואומר שלא כל מה ששומעים בתקשורת קרה באמת, ולא  כל מה שקרה באמת הוא רע באמת, הרבה מקרים התקשורת מנפחת על מנת לצורך הסקופ וכך היא מעודדת אי הבנות בין הזרמים השונים, הרבה פעמים במקום להציג עובדות אז מציגים פרשנויות, נניח שרב מסויים לא הגיע לחתונה של רב אחר, אז יש כאלה שיפרשו זאת כמחלוקת ושנאה בין הרבנים וכדומה בעוד שהאמת היא שהרב מפאת עיסוקיו הרבים או זקנותו היה לו קשה להגיע לאירוע, ישנם רבנים שאפילו לא תובעים תביעת דיבה כנגד הכתב העיתונאי כי אין זה כבוד שרב יפנה לבתי משפט חילוניים בכדי להלחם על  "כבודו" כביכול.

נקודה נוספת היא שלפעמים יש אנשים שאינם הגונים נמצאים סביב הרב הם יוצרים את המחלוקת  והם אלו שמביאים כביכול את דברי הרב בעוד שהרב לא אמר כך את הדברים או לא יצא בצורה כזו. שועלים קטנים.

הנקודה שאני רוצה לומר שהמחלוקות בין רבנים היא הרבה יותר קטנה ממה שיש מציגים זאת.

 

נכון שיש מחלוקות שבהם רב מסויים חולק על רב אחר או על זרם מסויים, כדי לענות על תשובה זו אנחנו צריכים קורס קצר בהיסטוריה יהודית.

עם ישראל מאז שהוא גלה, היה מאוחד סביב הקהילה שלו והרבנים הנחו את הדרך ומנעו מטעויות וסילופים של התורה, במשך השנים קמו קבוצות שונות ואנשים שונים שניסו להסיט את הקהילה המקומית מדרך התורה, וזה היה על ידי דרכים שונות שלא תמיד היו נראות ממש כנגד התורה,לדוגמא זה יכל להיות תוספת קטנה ליהדות, או לדוגמא היו מקרים שפתאום קם אדם שהראה את כוחו בניסים ומופתים ובתמורה לאמונה של ההמון שהתלהב ממעשיו הוא התחיל להסית ולהסיט את העם לקיים פחות מצוות ולעשות דברים כנגד התורה.

במשך כל הדורות עם ישראל סבל מאנשים וקבוצות אלו, אם זה היו המתייוונים ואם זה היו שבתאי צבי ועוד משיחי שקר שונים.

בגלל תוצאות מרות של משיחי שקר שונים אז כל תופעה ודרך חדשה שניסו להקים בתוך עם ישראל היא נתקלה בחשדות ובחששות מרובים שאולי זו שוב דרך חדשה ומסוכנת שתסיט את הקהילה כנגד קיום התורה והמצוות.

כל רב מסתכל מהזווית שלו על עבודת השם, והתורה לא שוללת שרב מסויים יבין שדרך אחרת היא לא מתאימה ויכולה לסכן את בני קהילתו. העיקר שהרב יאמר זאת לשם שמים ועם בדיקה עמוקה של העניין.

ולכן תפקיד הרבנים היה להזהיר את הציבור מדרכים חדשות ומהנהגות שלא נהגו בקהילה, ועל ידי הסינון הזה כל זרם שהתקבל בישראל עבר את מסננת השולחן ערוך ונבחן על פי מעשיו.

כשקמה תנועת החסידות היא ספגה ביקורות רבות מצד הרבנים שחששו מסטייה מהדרך המקורית של עם ישראל, אבל במשך הדורות הוכח שהחסידות היא דרך לגיטימית בעבודת השם וממילא נתקבלה בעם ישראל.

לעומת זאת הרפורמים או כל מיני "מחדשי" יהדות במשך כל הדורות– זוהו על ידי הרבנים וכך נמנע קלקולים גדולים בעם ישראל ולכן זרמים אלו שסטו מהתורה נעלמו במשך הדורות, כי אם מצווה אחת לא צריך לקיים אז לאט לאט כבר לא יודעים איזה מצווה לקיים בכלל...

ואם תשאל מדוע לפעמים (זה נדיר) יש רב שיוצא בחריפות כנגד רב אחר? ובכן התשובה היא שקודם כל זה נדיר ואם זה קורה אנחנו צריכים להבין את העניין שמדובר פה לא על משחק שש בש מי מנצח או על משחק בניית ארמון בחולות, מדובר פה על עניינים ברומו של עולם! מדובר על חייהם הרוחניים הנצחיים של דורות שלמים, ואם הרב בחכמתו רואה שדרך מסויימת היא מסוכנת ויכולה להזיק לציבור הוא מרגיש מחוייב להזהיר את הציבור.

תאר לך חולה מסוכן שנוטה למות והנה שני רופאים בודקים אותו, ואחד חושב שדרך טיפול מסויימת היא הנכונה ואילו הדרך שהרופא השני מציע היא המוטעית ולעומת זאת הרופא השני חושב להיפך.

אז אם באמת איכפת להם מחייו ובריאותו של החולה, הם צריכים לדון ואפילו להתווכח ולומר את דעתם ללא חת כי מדובר פה בעניין של חיים ומוות.

כך גם בעניין זה כשרב מדבר כנגד רב אחר או כנגד שיטה מסויימת זה ברוב הפעמים כי הוא רוצה להזהיר את ציבור שומעי ליקחו מדרך שיכולה לדעתו להוביל אותם לא למוות של רגע אחד ולא למוות של 70 שנה אלא למוות נצחי, להפסד נצחי.
ולכן מתוך דאגה ואיכפיות הרב מזהיר את שומעי לקחו מדרכים שיכולים להוביל אותם לאבדון.
לעומתו אותו רב שמחדש דרך חדשה בעבודת השם, אם הוא הולך על פי התורה וחושב שיש בזה תועלת לעם ישראל, הוא צריך לעמוד על שלו, כי זה שליחותו בעולם, אם לדוגמא הבעל שם טוב היה נכנע ולא מביא לעולם את דרך החסידות הייתה נמנעת דרך ייחודית של עבודת השם, לכן הוא נשאר על שלו ולימד את הרבים את דרך החסידות למרות ההתנגדויות והמחלוקות.

ועל זה נאמר כל מחלוקת שהיא לשם שמים סופה להתקיים, ובאמת הדרך החסידית זכתה להשאר בעולם ולהביא איתה יהודים עובדי השם בדרכים נוספות והכל בתנאי שזה על פי השולחן ערוך וההלכה הצרופה.

 

ואם תשאל אם כן, מה אנחנו הקטנים צריכים לעשות? האם גם אנחנו צריכים להיכנס למחלוקות אלו, האם נאמר שמה שמותר לרב מותר גם לי, ואם הרב יצא כנגד משהו זה או אחר אז גם עלינו מוטל להלחם בחירוף נפש כנגד האחר?

התשובה היא שרוב הפעמים "שב ואל תעשה" עדיף, לפי כללי ההלכה של שמירת לשון, אם ספק לנו מה נכון ומה לא נכון אז עדיף לא לומר, ולכן כשאנו רואים שני דעות בין שני רבנים אין זה מתפקידנו להתערב בין ההרים הגבוהים.
כמו שאומרים שהגר"א והבעל שם טוב זכו לגן עדן ולעומת זאת אלה מחסידיהם שחלקו אחד על השני שלא לשם שמיים הם בגיהנם.
(אבל כאשר האדם בטוח שהדרך השנייה היא מסוכנת ומזיקה לעם ישראל ויש לו רבנים מוסמכים שמזהירים מדרכים אלו, והוא בטוח שהוא אומר זאת לשם שמים ולא לשם שנאה והטלת מחלוקת אז מותר לו להסביר מדוע הוא חושב שדרך מסויימת היא אינה טובה.)

לסיכום המחלוקות בין רבנים הם מועטות ולא כפי שנשמע בתקשורת, בנוסף לכך שהרבה פעמים זה פרשנויות או "אנשי חצר" שמעוררים את המחלוקות.

ונכון שיש מקרים של מחלוקות בין רבנים לשם שמים וזה נובע מהדאגה לציבור שלא יוטעה על ידי אנשים שאינם מוסמכים, ומה שעלינו הקטנים מוטל זה כמה שפחות להיכנס למחלוקות בין רבנים ולהשאיר את זה לאנשים הגדולים מאיתנו ועלינו יותר להרבות באהבה ואחווה.

לסיכום אביא את ליקוט מדברי רבי נחמן על עניין המחלוקות בין הצדיקים שילמדו אותנו את היחס הנכון להסתכל על זה:

 

ספר ליקוטי עצות - ערך ברית, פגמו ותקונו

ג. מי שיודע בעצמו שפגם בטיפי מחו (הוצאת זרע לבטלה), צריך לחוס על עצמו שלא יכנס בלבו כלל המחלוקות והמריבה שבין הצדיקים, רק יאמין בכולם. כי כל הקושיות והעקמימויות שנופלים בדעתו על הצדיקים מחמת המחלוקות שביניהם הוא הכול מחמת שפגם בטיפי מחו. כי אם לא היה נפגם מוחו לא היה קשה לו עליהם כלל, והמחלוקת היא רק בשבילו (עין צדיק אות ח) (ה. ד'):

 

 

ספר ליקוטי עצות - ערך מחלוקות ומריבה

צריך להיזהר מאד, שלא יבלבל אותו המחלוקת שבין הצדיקים, רק יאמין בכולם. כי כל הבלבולים שבאים בדעתו על הצדיקים מחמת המחלוקות שביניהם ושאר קושיות שקשה לו עליהם, הכל בא עליו מחמת שפגם בטפי מחו, שמחמת זה רוצים לגרשו מן החיים האמתיים והנצחיים, שהם הצדיקי אמת והנלווים אליהם. עליו לחוס על עצמו ולקחת לעצמו תוכחה ומוסר מזה בעצמו, שנופלים בליבו קושיות על צדיקי אמת. ועל ידי זה דווקא ישוב אל האמת.  (ה, ד):

 

 

ספר ליקוטי עצות - ערך מחלוקות ומריבה

מה שיש מחלוקת בין הצדיקים האמתיים זה נמשך מבחינת חלל הפנוי, עין בפנים. ואי אפשר להבין זאת בשכל, ועל כן אסור להרהר על זה המחלוקת רק להאמין כי אלו ואלו דברי אלוקים חיים, רק שאי אפשר לנו להבין זאת ואנו צריכין להתחזק רק באמונה לבד (סד, ד):

 

 

לקוטי תפילות חלק ראשון - הקדמה

צריך שיהיה לו אמונת חכמים, ולהאמין שכל המחלקת שיש בין הצדיקים השלמים הוא רק בשבילו, כדי שיקח לעצמו תוכחה ומוסר על שפגם בטפי מחו, שעל זה נאמר "כל באיה לא ישובון ולא ישיגו ארחות חיים", כדי שיזכה לשוב ממות לחיים, מחמץ למצה וכו' ועל כן אסור לו שיהיה קשה לו שום קשיא על המחלקת שבין הצדיקים האמתים, רק להאמין בכולם באמונה שלמה וכו'. עין שם כל התורה הנזכר לעיל, והנה על כל הדברים האלה צריך לשפך שיחו בתחנות ובקשות הרבה שיזכה להגיע לכל זה.

 

וכן מסביר רבי נתן מברסלב, שעל ידי פגם הברית אדם פוגם בטיפי המוח ואז נגרם על ידי זה גזירה שירחיקו אותו מהקדושה, אבל נשאר לו עוד בחירה והיא על ידי שהוא רואה שיש מחלוקות בין צדיקים והוא לא מתערב במחלוקת ומאמין ששניהם אמת למרות שזה לא מתקבל עליו במוח אבל על ידי שהוא מבין שמראים לו את עניין המחלוקת כדי שהוא ישוב בתשובה על מעשיו ולכן מראים  לו את עניין המחלוקת

וכך הציטוט מדברי רבי נתן:

 

(56) ספר ליקוטי הלכות - הלכות תפילין הלכה ד

 וְעַל - כֵּן שׁוֹלֵחַ לָנוּ צַדִּיקִים גְּדוֹלִים וְנוֹרָאִים מְאֹד, וְעַל - יְדֵי הַדַּעַת הַגָּבֹהַּ שֶׁל בְּחִינַת מַחֲלֹקֶת דִּקְדֻשָּׁה, שֶׁהוּא בְּחִינַת מַקִּיפִין, עַל - יְדֵי זֶה דַּיְקָא הֵם מְתַקְּנִין וּמַחֲזִירִים בִּתְשׁוּבָה אֲפִלּוּ אֵלּוּ הָרְחוֹקִים שֶׁפָּגְמוּ בטפי הַמֹּחַ, כַּמְבֹאָר בְּפֵרוּשׁ בַּמַּאֲמָר הַנַּ"ל, וְאֵין הַמְרִיבָה אֶלָּא בִּשְׁבִילְךָ כְּדֵי שֶׁתָּשׁוּב מִמָּוֶת לְחַיִּים וְכוּ', כִּי לִכְאוֹרָה הֵם יְכוֹלִין לְהִתְרַחֵק עַל - יְדֵי זֶה, עַל - יְדֵי הַמַּחֲלֹקֶת שֶׁבֵּין הַצַּדִּיקִים, כִּי אֵין יוֹדְעִין אֵיךְ לְהִתְקָרֵב וְקָשֶׁה לָהֶם קֻשְׁיוֹת עַל - יְדֵי הַמַּחֲלֹקֶת, נִמְצָא שֶׁיְּכוֹלִין ח"ו, לְהִתְרַחֵק יוֹתֵר עַל - יְדֵי הַמַּחֲלֹקֶת,

אֲבָל בֶּאֱמֶת הַמַּחֲלֹקֶת דִּקְדֻשָּׁה זֶה דַּיְקָא תִּקּוּנָם, כִּי בֶּאֱמֶת רָאוּי לָהֶם לְהַרְחִיקָם מִלָּשׁוּב בִּתְשׁוּבָה, כִּי עֲלֵיהֶם נֶאֱמַר, "כָּל בָּאֶיהָ לֹא יְשׁוּבוּן". אֲבָל תֵּכֶף כְּשֶׁמַּרְגִּישִׁין זֹאת וְרוֹאִין וּמְבִינִים שֶׁמְּרַחֲקִים אוֹתָם, וּכְמוֹ שֶׁכָּתַב רַבֵּנוּ ז"ל שָׁם, וּבְוַדַּאי אִלּוּ לֹא הָיָה נִפְגַּם מוֹחֲךָ לֹא הָיָה נִשְׁמַע לְךָ הַמְּרִיבוֹת שֶׁבֵּין הַצַּדִּיקִים וְאֵין הַמְרִיבָה אֶלָּא בִּשְׁבִילְךָ, וּבָזֶה מַשְׁמִיעִין אוֹתְךָ תּוֹכֵחָה עַל שֶׁפָּגַמְתָּ בטפי מוֹחֲךָ, שֶׁעַל זֶה נֶאֱמַר, "כָּל בָּאֶיהָ לֹא יְשׁוּבוּן וְכוּ'", עַיֵּן שָׁם.

נִמְצָא, שֶׁבָּזֶה בְּעַצְמוֹ מַשְׁמִיעִין אוֹתְךָ תּוֹכֵחָה, כִּי דַּיְקָא עַל - יְדֵי זֶה הוּא תִּקּוּנָם, כְּשֶׁרוֹאִין בְּעַצְמָן שֶׁנִּשְׁמַע לְאָזְנֵיהֶם הַמַּחֲלֹקֶת שֶׁבֵּין הַצַּדִּיקִים הַשְּׁלֵמִים, וַאֲזַי הֵם מְבִינִים שֶׁמְּרַחֲקִין אוֹתָם מֵהַקְּדֻשָּׁה, וַאֲזַי הֵם מַתְחִילִים לְרַחֵם עַל עַצְמָן מִסְתַּכְּלִים בְּעַצְמָן הֵיכָן הֵם בָּעוֹלָם, שֶׁפָּגְמוּ כָּל כַּךְ עַד שֶׁמַּרְחִיקִין אוֹתָן וַאֲזַי הַהִתְרַחֲקוּת הוּא תַּכְלִית הַהִתְקָרְבוּת.

 

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

מותר לך ומצווה להעתיק ולפרסם לזיכוי הרבים בכל מקום אפשרי.
בתנאי שעושים קישור לאתר  הזה- מהיכן שאתה מעתיק את המאמר הזה.
 ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום המיוחד שלנו
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

 

 

רוצים לדעת מה חדש בעולם היהדות?

         
     
הירשמו  לעלון עדכונים ביהדות וקבלה

יצא לאור הספר "על כל שאלה תשובה - הספר המקיף לשאלות ותשובות ביהדות , רוחניות ומשמעות החיים.
לפרטים נוספים כנסו עכשיו לחנות ספרי קודש - על כל שאלה תשובה
ספר לכל שאלה תשובהספר לכל שאלה תשובה

מחיר לפני הנחה: 55.00 ש"ח
המחיר שלנו: 38.00 ש"ח
הרווח שלך: 17.00 ש"ח (31%)

למידע נוסף...

 

להלן השאלות אחרונות:
מדוע חכמים הוסיפו מצוות הרי כתוב בתורה: "לא תוסיפו ולא תגרעו"?
שאל את הרב - למה לשאול רב? למה בכל דבר אתם שואלים רבנים? האם אתם לא יכולים להחליט לבד?
מחלוקות הדתיים -שאלה: אני לא מקיים מצוות בגלל שיש מחלוקות בין הזרמים אז איך אידע מה אמת?
למה תורה שבעל פה?
מדוע חייב להיות שקיבלנו תורה שבעל פה יחד עם התורה שבכתב?
איך התחילו המחלוקות?
איך בכלל התחילו לחלוק אחד על השני בענייני התורה?
מחלוקות בחז"ל
איך יתכן שני דעות סותרות, שניהן אמת, ואיך לנהוג למעשה?
זרמים ביהדות
למה יש זרמים שונים ביהדות? הרי התורה היא אחת, אז למה יש זרמים שונים- חסידים, ליטאים, ש"ס, חב"ד, ברסלב, מזרחי.
זרם הכי טוב?
למה כל זרם ביהדות חושב שהוא הכי טוב והכי הנכון?
למה רבנים חולקים?
למה יש מחלוקות ביהדות? אם כל זרם הוא טוב אז למה הרבנים חולקים אחד על השני, למה יש רב שיצא כנגד רב אחד או כנגד זרם אחר? הרי כולם טובים?
למה יש מחלוקות?
 למה השם עשה בכלל שתהיה מחלוקת בעולם? היה עדיף שיהיה הכל ברור וכך נוכל לבחור בטוב?
תורה שבעל פה
מהי תורה שבעל פה? למה צריך אותה? מה קיבל משה מסיני?  ומה מכילה התורה שבעל פה? מה היחס בין התורה שבכתב לתורה שבעל פה?
אמונה "פסיכולוגית" שאלה : המצאתם את הדת ואת אלוקים כי היה קשה לכם בלי האמונה, עם האמונה אתם מרגישים רגועים וחיים חיי שלווה, ובנוסף אתם חוששים שמא לא יהיה לכם המשך לאחר החיים ולכן החלטתם להמציא את אלוקים?
למה טוב לחפש משמעות שאלה: האם זה טוב לחפש משמעות בחיים? אולי כדאי להתעלם מהרצון לחיפוש הזה? לתשובה
 

לעמוד רשימת השאלות
לפרק ראשון
למה חשוב לדעת
לפרק שני:
אלוקים ואנחנו
לפרק שלישי:
משמעות החיים
לפרק רביעי: אמיתות התורה
לפרק חמישי: החרדים והמדינה.
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

לעמוד הראשי   /   לעמוד רשימת השאלות