יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

שיחה ברכבת, רועי זהבה, צבי והרב

בס"ד

רכבת, דטרויט – קליולנד

 צבי, רועי וזהבה נוסעים ברכבת

 

צבי: ''עשר אלף דולר לחודש, תשמע, זה ממש הצעה מפתה"

רועי: "אמנם, הם מחייבים אותי לחתום מראש ל - 10  שנים כי הם מעבירים  אותי קורס הכשרה יקר מאוד על חשבונם אבל זה שווה  להם ולי."

צבי: "10 שנים זה זמן ממש ארוך, זאת אומרת שתצטרך לעבור חלק עיקרי  מהחיים שלך שם."

רועי: "נו, בשביל משכורת שנתית של מאה עשרים אלף דולר וסה"כ יותר ממיליון דולר לאחר 10 שנים לא שווה להישאר שם?"

צבי: "אבל זה מקום נידח, ממש חור, אין שם ישראלים, כיצד תשמור על ההווי הישראלי?"

רועי: "תמיד יש טלפון ואפשר לשמור על קשר, לקרוא בעיתון על ישראל וחוץ מזה, כבר נמאס לי מהבעיות בישראל, צריך קצת שקט בחיים."

זהבה: "אני לעולם לא הייתי מסכימה לעזוב את ישראל לצמיתות"

רועי: "למה? מה קושר אותך אליה? מה מיוחד בארץ ישראל הרי לא סתם נאמר עליה 'ארץ אוכלת יושביה', ממתי שהקמנו אותה רק סבלנו מלחמות וצרות. ארץ שהפוליטיקה והקומבינות הרסו בה כל חלקה טובה, שוויץ יותר יפה ורגועה מישראל... יפאן יותר נקיה, גרמניה יותר מסודרת ויש עוד הרבה ארצות שהאדיבות והנימוס יותר מבישראל, ולעשות כסף יותר קל כמעט בכל ארץ מערבית אחרת, אז מה קושר אותך לישראל, רק בגלל שנולדת שם?!"

צבי: "עם יד על הלב, רועי, אתה לא מרגיש שום קשר לישראל? ארץ שנלחמו עליה אבותינו עד טיפת דמם האחרונה. למען מי הם נלחמו אם לא למענינו כדי שתהיה לנו ארץ משלנו, מקלט לעם היהודי, לא עוד שואה שניה, ניקח את גורלינו בידינו ונתמודד עם הקשיים.

כאשר אתה מדבר כך, שאתה לא מרגיש קשר ולא איכפת לך, אתה נותן בעיטה ערכית  בפרצוף ל- 30.000 איש שנהרגו למען המדינה, למענך ולמעני, למען דורות ההמשך. איך אתה יכול במחי יד למחוק כמיהה של אלפי שנים של דורות שלמים לעלות לישראל לבנות בה את ביתנו?"

רועי: "מה מעניין אותי אידיאולוגיות, כמיהות ושיטות, נכון, נלחמו למענינו וזה מאד מרגש ואני מאוד מעריך אותם על כך, אבל מה יש לי לעשות בארץ? כל יום שומעים על עוד פיגוע, עוד התאבדות ואין לזה סוף. המצב הכלכלי בכי רע. חשבנו להקים מדינה, בהתחלה היתה לנו אידיאולוגיה ושאיפות היום את מי מעניין החזון, כולנו רוצים שקט ושיתנו לנו לבלות ולחיות כמו כל אומה אחרת, אני הגעתי למסקנה שאי אפשר להמשיך כך."

צבי: "אתה אומר 'חשבנו להקים מדינה' כאילו המדינה לא קיימת, אני חושבת שהמדינה תהיה לעד, יש איזה כח מוזר  בעם  היהודי שלמרות הצרות, הוא מצליח להחזיק מעמד ולשרוד למרות הצרות והרדיפות."

רועי: "אבל למה לי לחיות במקום עם צרות ורדיפות? שימי לב, אנחנו נוסעים ברכבת לקליולנד, דמייני שאין לנו מטרה להגיע למקום מסוים והיו פתאום מציקים לנו ומאימים עלינו ברכבת אנשים מעולם התחתון, האם לא היית עוברת לרכבת אחרת נוחה יותר?

אני עושה אותו דבר בדיוק, המטרה שלי זה לחיות חיי שקט ושלווה, לעשות כל דבר כרצוני, לכייף ולבלות וישראל לא מתאימה לי מכל מיני בחינות, ומציעים לי עשר אלף דולר לחודש, אז למה לא? גם את היית עוזבת את הארץ אם היה לך יותר קשה, לפי דעתי כל ישראלי יעזוב את הארץ וזה תלוי בגובה המחיר והקושי שהוא נאלץ לשלם על השארותו בארץ, אני חושב שמי שישאר בסוף בארץ הם הדתיים והערבים."

זהבה: "מעניין למה אתה אומר שרק דתיים ישארו בארץ הרי יש הרבה דתיים בחו"ל, אני חושבת שרק בעלי אופי חלש יעזבו את הארץ."

רועי: "לא מזמן קראתי בעיתון שכל ישראלי שני שוקל לעזוב את הארץ או מכיר משהו ששוקל לעזוב את הארץ" (מעריב 11.06.02). אז מה קרה אם גם אני  חושב כך ואתה  קל לך לדבר בעלי אופי חלש, אם הפיגועים יגדלו בכמות ובאיכות, נראה כמה ישארו בארץ. בקשר לדתיים, יש להם קשר רוחני לארץ, יש להם מצווה להשאר בארץ ישראל וגם אם תשים לב כל החודשים שאנחנו מטיילים פה בארה"ב ולא זכור לי שפגשנו דתי שירד מהארץ, ובאמת, זה מעניין למה היהודים שבחו"ל לא עולים לארץ אם זה מצווה בשבילם להיות בארץ?"

צבי: "בכסא מולינו יושב אדם דתי הנראה כמו רב, אולי נשאל אותו למה כל הדתיים לא עולים לארץ ואולי הוא עצמו החליט לרדת מהארץ, יתכן גם שהוא יספר לנו קצת חדשות טריות מהארץ.

סליחה, האם אתה מישראל?"

הרב: "כן, אני מירושלים ואני מלמד בישיבה בקליוולנד."

צבי: "סליחה אם אנו מפריעים לך, פשוט עלתה לנו שאלה, מדוע כל הדתיים הגרים בחו"ל אינם עולים לארץ הרי זה מצווה ליישב את הארץ?"

הרב: "תשמע, זה נושא ארוך שקשור במדינה, בציונות, בקדושת ארץ ישראל וקשה להסביר אותו על רגל אחת. אם תרצו, נשב לדבר על זה יחד בהרחבה בזמן אחר ."

צבי: "מה שיותר חשוב לי עכשיו, אולי תוכל להסביר לרועי: למה לא לעזוב את הארץ. לא אכפת לו להתנתק מהעם היהודי והוא אינו מרגיש קשר אליה."

הרב: "אינני יודע אם אני אשכנע אותו אבל הייתי שמח לשמוע את דעתו."

רועי: "תראה, אני לא רגיל לדבר עם דתיים ויש לי גם מעט סלידה מהם עם הכפיה הדתית כך שאני בטוח שאתה לא זה שתשכנע אותי, לדעתי  הדת היא דבר מיושן ועם כלים מיושנים לא תצליח להשפיע עלי."

הרב: "טוב, לפחות תספר על עצמך"

צבי: "אני מהנדס בכיר בוגר הטכניון, יצאנו יחד אני, רועי: ורועי:* לטיול כמה חודשים בארה"ב והציעו לי הצעה עסקית לעבוד במפעל היי טק עם משכורת של 10.000 דולר לחודש אך עם התחייבות לחתום על  10 שנים לעבודה במפעל, אז אני מתלבט אם לקבל את ההצעה או לא כי בארץ בטח לא אקבל הצעה מפתה כזו וגם אין לי כל כך מה לעשות בארץ."

הרב: "חשבת אולי מה תעשה אחרי שתתקבל לעבודה נו, נניח שיהיה לך מכונית, דירה ומשכורת מכובדת קבועה, אך מה הלאה? להיכן תשאף? האם לא תרגיש בדידות? חשבת פעם על משמעות רוחנית בחייך האם סתם כך נולדת יהודי?"

רועי: למה אני צריך לשאול שאלות? אני חי איך שבא לי, קם, אוכל, ישן, מבלה ומטייל. בשביל מה עלי לשאול שאלות שמנותקות מהחיים?

זהבה: "אני לא חושבת שזה מנותק מהחיים, זה אולי שאלות שאנו לא נשאלים בחיי היום יום אבל שאלות אלו קשורות לחיים."

הרב: "תגיד לי רועי:, לפני שאתה חותם על העיסקה עם המפעל ל 10 שנים, האם לא תבדוק את חוזה העסקה, מהם התנאים, מהם החופשות וכו'?"

רועי: "בודאי, מה אני נראה לך פראייר? אתה מכיר את הישראלים, הם יוציאו את כל ההטבות שאפשר, כמובן שאשקיע בכך כמה ימים וגם אתייעץ עם מומחים בנושא אם העסק כדאי ואם ניתן לקבל משכורת כזו בחברות אחרות ואם הפועלים במפעל מרוצים  והמשכורת בזמן, סמוך עלי, אני אבדוק זאת טוב מאד."

הרב: אז אולי תסביר לי מדוע רוב האנשים לא חוקרים על החיים עצמם כיצד לחיות אותם הכי טוב, אם בשביל להתקבל לעבודה שזה מסגרת של 8 שעות ביום אנשים בודקים, משווים ומשקיעים זמן ומתיעצים, אז מדוע הם לא משקיעים  זמן כדי לבדוק באיזו צורה הכי יעילה ומהנה לבנות את יסודות חייהם?

כאשר אתה מחליט על דרך חיים, אתה עושה חוזה עם הסביבה והחברים שלך, ככל שהבדיקה והבחירה שלך תהיה נכונה ומדויקת, כך תפיק מהחיים את המקסימום. אדם תמים חותם על החוזה הראשון שמגישים לו בלי לבדוק ולהשוות ואחר כך כשקשה לו, כבר קשה לו לבטל חוזה וקנסות וכו', אדם יותר חכם יבדוק וישווה לפני שיחתום על החוזה ויבחר את החוזה שיפיק ממנו את המקסימום.

האם לאדם ממוצע בימינו יש זמן לחשוב על החיים. אנו מופצצים בפרסומות "קחי בושם מסוים ותרגישי מאושרת" -  היא קונה ו... "קנה מכונית זאת וזאת ותרגיש כמו הבוס של העולם" – הוא קונה  ו...מרגיש עבד של החובות שהמכונית גרמה לו, "שתה משקה מסוים ותרגיש מהו טעם החיים" – שותים אך האם באמת טעם החיים נמצא במשקה?  האם אתה, את מקבלים את הכבוד והמעמד שמבטיחים לך בפרסומות?

מריצים את האדם מחנות לחנות מאופנה לאופנה ממותג למותג וכך כל החיים ריצות אחר מעמד וחומריות ולא להיות מפגר אחרי האופנה. 

האדם הנבון יעצור את ריצת החיים ויבדוק מה החוזה הכי טוב בשבילו כדי להפיק את המקסימום בחיים.

ונניח שאדם לא מעונין לבדוק והוא אומר לעצמו "אני חי כמו שאני חי ומקסימום אשלם על הבחירה שלי" אבל בל נשכח שאנחנו מכניסים את ילדינו לאותה מערכת חיים, האם זה צודק שנבחר בשבילם בזמן שאנו עצמינו לא התפננו לבדוק בצורה יסודית מהי הדרך הטובה להפיק את המקסימום מהחיים. וגם את תתן לו לבחור כראות נפשו, האם אתה חושב שיהיה לו בחירה נכונה, הרי הוא יחיה בחברה שאתה בחרת לחיות והוא יקח את סולם הערכים שהחברה שסביבתך בנתה.

דבר נוסף, כל אדם מוסרי מעונין להחזיר טובה למי שהיטיב עימו. האם חשבת פעם להודות למי שנותן לנו את החמצן שאנו נושמים, את האוכל שאנו אוכלים, הנוף שאנו רואים ונהנים?

רועי: אני לא יודע אם יש מי שנתן וגם אם יש, לא נראה לי שהוא זקוק לתודה שלי.

הרב: לא משנה אם הוא צריך את התודה שלך או לא, אבל אם אתה אדם מוסרי, תודה למי שנתן לך מה שיש לך האם לא שווה להשקיע זמן ולבדוק אם יש משהו שנתן לנו את הכל ולהודות לו.

הרב: רציתי להציע לשלושתכם הצעה, אני מלמד עד הצהרים ובערבים אני פנוי, מה דעתכם ללמוד וללבן את הנושא משמעות החיים. תוכלו לשאול על כל נושא שתרצו, האם לא כדאי לעצור מעט את זרם החיים ולסדר את החוזה שלנו איתם בצורה שהכי טובה בשבילנו.

שימו לב, עד היום לא היתה לכם בחירה מלאה הרי רוב הידע שלכם על היהדות ועל הדתיים הגיעה מתוך התקשורת והלימודי בבית הספר והתיכון ושם לצערי לא מלמדים אותכם בצורה שתיתן לכם ידע אמיתי ובחירה אמיתית בין יהדות לבין דרכים אחרות.

אך להרבה אנשים סקרנות אינטלקטואלית מותרת בהכל עד שזה מגיע לנושא של יהדות.

אפשר ללמוד על הכל , על נצרות, איסלאם, בודהיזם, סוציאליזם אך כאשר זה מגיע לנושא של יהדות זה מרתיע אותם, שאלתם את עצמכם פעם מדוע זה כך? אחת הסיבות זה מפני שיש אנשים שדואגים להשחיר את פניה של היהדות ושל הדתיים.

הנזק העיקרי שהם גורמים זה לחילונים עצמם שכך הם לא זוכים לדעת על עצמם ולא זוכים לטעום מהאוצר היקר שהורישו להם.

רועי: האם רדיפות ומלחמות שרדפו ורודפים אותנו זה אוצר יקר? אני לא מרגיש הבדל בין אדם יהודי לבין אדם שאיננו יהודי.ואם אתה הרב חושב שיש הבדל, לפי דעתי זוהי גזענות.

הרב: בנושא זה יהודי מיהו ומהו. נדון אם תרצו בצורה יותר מפורטת אבל הכאב הוא על אנשים שכבר לא מוכנים לדון מרוב הסטיגמות והמידע המסולף שהתקשורת דואגת להזין אותם מידי יום ביומו.

אתם ברי מזל שניתנה לכם הזדמנות לשמוע את הצד השני בצורה נינוחה ושקולה ולאחר שהשקעתם לדעת את שני הצדדים, תוכלו לבחור לעצמכם את הדרך המתאימה לכם.

רועי: בקשר להצעה שלך, מסתפק אם לקבל, נכון שזה חשוב לדעת אבל יש לי רתיעה מנושא זה מכל מיני סיבות.

הרב: זה טבעי שאדם נרתע כי בתוכו הוא חושש ממידע שיכול לשנות לא את זרם החיים שהיה רגיל עד כה אבל, דע לך שאף אחד לא יכריח אותך לעשות מה שאינך רוצה, אתה הוא זה שיחליט מה ללמוד ומה לחקור.

העונש הכי גדול שאדם יכול להעניש את עצמו זה לא ללמוד על החיים עצמם וזה חלק מהסיבות לדיכאון אצל בני אדם כיוון שהם לא חקרו ובדקו כיצד להפיק מהחיים את הטוב ביותר.

השאלות והתשובות

צבי: "אתם הדתיים לא מהווים דוגמא אישית שומעים בתקשורת על פרשיה חדשה?" 

הרב: דמיין לעצמך והנה אתה רואה ערימה מליאה שטרות האם בגלל שמשהו לא מעוניין לאסוף אותם אז אתה לא תאסוף? היהדות היא דרך לזכייה עצומה בעולם הזה ובעולם הבא האם בגלל שאחרים לא אוספים את האוצר בצורה מושלמת אתה תמנע מלאסוף? אדם חכם כמוך יאסוף כמה שיוכל ולא יתחשב אם אם אחרים לא אוספים.

צבי: "להיות דתי זה נראה לי לוותר על הנאות החיים"

הרב: היהדות לא נגד הנאות, להיפך,  ביהדות ישנם הזדמנויות לשמחה ולהנאות בכל הרבדים מההנאה הפשוטה ביותר עד לחויה הרוחנית הגבוהה.

העיקרון הוא להנות בזמן הנכון ובאופן הנכון.

דמיין לעצמך, לו קבלת במתנה מעבד מזון משוכלל, אם תתעלם מחוברת ההוראות של המעבד ולא תלמד כיצד להפעיל אותו בצורה היעילה והנכונה, אלא תשתמש בו בתור משקולת כבידה להניח על הניירות כדי שלא יעופו, הנאתך תהיה מצומצמת ביותר. אלוקים רוצה שניסע את מסע חיינו במחלקה הראשונה. לכן נתן לנו חוברת הוראות (התורה) להראות לנו כיצד להפיק את המקסימום מהחיים.

להיות דתי אין הכוונה לוותר על הנאות, בדיוק להיפך, ללא תורה לא יתכן להתנסות בכל תענוגות החיים. האדם עשוי מכמה רבדים בגוף וכמה רבדים בנפש. כאשר אדם חי ללא תורה, הוא יכול להנות ברובד הנמוך של הגוף וגם בו אם אינו יודע כיצד להנות בצורה הנכונה והמבוקרת כאותו ילד שאכל במסיבת יום הולדת סוכריות בלי סוף ושכב ימים שלמים מתפתל מכאבי בטן.

לעומת זאת, עם התורה ניתן להנות גם ברובד הגופני בצורה הראויה וגם ברובד הרוחני העמוק ביותר, גם מבחינת החויה הרוחנית וגם מבחינת הרגשת הסיפוק והמשמעות בחיים.

אנשים רבים שמשתתפים בחתונות ושמחות של שומר מצוות מציינים את השמחה הפנימית האמיתית שישנה בחתונה (בין המציינים זאת גם צלמים וזמרים שמצד עבודתם משתתפים גם בחתונות של שומרי מצוות וגם בחתונות של כאלה שאינם שומרים מצוות).

אדם שיש לו עולם ברור, שיודע מהיכן הוא בא ולאן הוא הולך ומהי משמעות חייו ולשם מה לקום בבוקר, מהו מעשה טוב ומהו מעשה רע לאן לשאוף ולהיכן להתקדם, לאדם כזה יש סיפוק, בהירות ושמחה בחיים שלו.

לעומתו אדם שאין לו אמת מוחלטת, אין לו ערכים ברורים,  אין לו עולם ברור ומשמעות ברורה לחייו, יכול בקלות ליפול לבלבול ולדיכאון ולחוסר סיפוק בחיים.

כשהשאיפה של האדם הנאה וסיפוק גשמי בלבד, נפשו צמאה עליו וכל הנאה גשמית אחת גוררת בסופה חוסר סיפוק ורצון להגדיל את ההנאה וכמו אדם ששותה מים מלוחים המגבירים צימאונו ולא נותנים לו מנוחה וסיפוק ממה שיש לו.

לא לחינם עשרות שחקנים ואנשי במה שלא היה חסר להם מבחינה גשמית, פתאום הם מתקרבים לדת ומדוע? כי נפשם צמאה להנאה, לסיפוק אמיתי ולאמת הפנימית שיש ביהדות.

לא לחינם אלפי אנשים ומשפחות שהתארחו בשבתות בבתים של שומרי מצוות או בסדנאות להכרת יהדות – ציינו שמעולם לא הרגישו הנאה וחוויה רוחנית כזו.

השקט מצלצולי פלאפון וטלפון, השחרור מההשתעבדות לחומר, החוויה שבאיחוד המשפחה,ההנאה שבהקשבה אחד לשני ללא הפרעה חיצונית, המימד הרוחני העמוק שמעולם לא נתנו להם לטעום ולהרגיש.

הרב קוטלר זצ"ל הגדיר את המניע הפנימי של היציאה לבילויים ואמר: "כל רדיפת התענוגים (הגשמיים) אינה אלא להפיג את העצבות הבאה מתוך החושך של החומר" (הקדמת "משנת רבי אהרון").

אפשר לסכם ולומר שרוב ההנאות שישנם לחילוני, ישנם גם לדתי רק בצורה מבוקרת ונכונה ולעומת זאת, חלק נכבד מההנאות שיש לדתי, אין לחילוני. ומכאן יוצא כי דווקא להיות חילוני, זה לוותר על הנאת החיים האמיתית.

צבי: "יש אנשים שאומרים, אני אדם הגיוני מה שנראה לי הגיוני אני מקיים ומה שלא אני לא מקיים מה יש לך לומר להם?"

הרב:מה דעתך על פועל מפעל שיגיד למנהל המפעל: "אני יעבוד רק מה שנראה לי הגיוני לעבוד. מה שלא אבין כיצד הוא פועל ומועיל, למפעל, לא אעשה.

מנהל המפעל יגיד לו: "גם את המשכורת תקבל מההגיון שלך ולא ממני".

האם אנו לא לוקחים תרופה, אלא רק לאחר שהבננו את ההגיון כיצד היא עובדת? האם בורא עולם לא יותר חכם מהרופא הגאון ביותר?

ומה תאמר על ילד שיאמר לאביו "מה שהגיוני לי אני אשמע לך אבא, אבל מה שלא הגיוני, אני לא אקיים, למה אסור לי להכניס את המסמר לשקע? זה נראה מעניין. אני רוצה להרגיש כמו ציפור אז אולי תתן לי אבא לקפוץ מהחלון בבקשה."

לכל מצוה יש טעמים רבים מאד – חלקם גלויים לנו וחלקם נסתרים מאיתנו.

יש מצוות הנקראות "שכליות" – הכוונה שהיינו מקיימים אותם גם בלי ציווי התורה כמו כיבוד אב ואם, ואהבת לרעך כמוך ועוד.

יש מצוות הנקראות "שמעיות" – שרק מצד שה' ציוה אותנו, אנו חייבים לקיים.

אבל עלינו לדעת שגם המצוות השכליות וגם למצוות השמעיות יש טעמים גדולים ועצומים שיש בהם תועלת לגוף ולנשמה. אדם שאומר שהוא מקיים רק מה שהגיוני בעצם עובד את ההגיון שלו ולא את אלוקים ובנוסף צריך לדעת שאין בכח שכל אנושי המוגבל להקיף את כל הטעמים של ציווי בורא עולם בעל השכל האין סופי.

דמיין לעצמך שאתה צופה במשחק שחמט של אלוף העולם, והנה הוא מבצע מהלך חכם וכולם מנסים לשער למה ביצע את המהלך הזה, אחד אומר "כדי להגן על המלכה" השני אומר "כדי לתקוף את המלך של האויב" ואילו השלישי אומר "כדי להצליח במהלך הבא". אבל רק אלוף העולם יודע את הטעמים הרבים שבסיבתם עשה מהלך זה.

 

במשך הדורות ובמיוחד בעשרות השנים האחרונות, מתגלית יותר ויותר החכמה הנפלאה שבצווי התורה. כמו, מצוות טהרת המשפחה שפסיכולוגים ומומחי שלום בית אומרים עד כמה מצווה זו חשובה ומועילה להתחדשות הנישואין, לסיפוק זוגי ולאהבה מתחדשת בין בני הזוג, ביחד איתם המומחים לגניקולוגיה מציינים את ההצלה מסרטן הרחם ומעוד מחלות שמצווה זו גורמת וזה בנוסף לשלימות הרוחנית שישנה במצווה זו. ועוד דוגמא, מצוות ברית מילה. לאחרונה, נתגלה שהורדת העורלה מצילה ממחלות עור וזיהום באותו מקום עד כדי כך שגם גויים בארה"ב ובריטניה מלים את עצמם.

צבי: האם זו הסיבה שבורא העולם ציוה כדי שיהיה לנו נוח בחיים וננצל ממחלות?

הרב: האם כשאלוף העולם בשחמט ביצע את הצעד החכם שלו, האם זה היה מפני סיבה אחת בלבד?

ודאי שלא, בורא עולם על אחת כמה וכמה. ככל שאנו מקיימים את מצוותיו בשלימות אנו משלימים את גופינו, את נפשינו ואת העולם כולו. כל מצוה ניתנה בדייקנות מיוחדת בזמן המדוייק ובאופן המדוייק לטובת העושה אותה בעולם הזה ובעולם הבא.

אפשר להבין אדם שיאמר "קשה לי לשמור הכל, אני אתאמץ לשמור" אבל אדם שיחכה להבין את כל ההגיון של ה' ואז לקיים הוא מחכה לשווא.

צבי: יש הטוענים "אני עובד את אלוקים כפי הבנתי" אצלי לשמור שבת זה לצאת לים, לבלות בחוץ מספיק שאני מתנהג ביושר ולא מזיק.

הרב: תאר לך שאתה שוטר והנה תפסת אדם ללא רשיון והוא אומר לך "אני מציית לתמרורים כפי הבנתי. אני מציית לתמרורים  שנראים לי חשובים... " האם תשחרר אותו ותתן לו לנהוג כהבנתו?

אנחנו צריכים להבין שמערכת המצוות היא מערכת חוקי חיים וכמו שיש חשיבות רבה ללמוד תאוריה לפני שנוסעים על הכביש כדי שלא נצטרך "לנחש" מה התמרור הזה אומר ומהו הצבע ברמזור המתיר ליסוע כך, ולמה יש תמרור בצורת יד בצומת הזו  הרי לא סתם כך העריה החליטה לשים תמרור בצבע כזה במקום כזה.

לכן חשוב מאוד שאדם ילמד מהם החוקים והמצוות שהבורא ציווה וכך יוכל לעבור את החיים בצורה הכי טובה, נכונה ואמיתית.

צבי: "אולי עדיף לי לא ללמוד ולא לקיים מאשר ללמוד ולא לקיים?"

הרב: אשאל אותך, אילו היו לך שני ילדים ואתה מצווה על שניהם משהו, הילד הראשון יענה לך "אתה לא אבא שלי, אתה לא מעניין אותי, לא רוצה לשמוע אותך בכלל, לא רוצה שום קשר אתך" ואילו הילד השני יענה לך בכבוד "אבא, אני שומע מה שאתה אומר ואני מכבד את זה רק שכרגע זה קשה לי"

ודאי שתשובת הילד הראשון יותר גרועה ויותר לא מתקבלת.

(כל הורה יעדיף להיות בקשר עם ילדו גם אם אינו צייתן אז כל עוד שערוצי התקשורת פתוחים, ישנה עוד אפשרות לפתח ולשפר את מערכת היחסים.

כך בורא עולם שמח על כל קשר שיש לו עם בניו אהוביו, ודאי שבמשך הזמן הרבה דברים שנראו קשים לקיומם ואולי אי אפשר לקיימם, פתאום יהיו קלים ליישום ומתקבלים לקיום. בלימוד עצמו יש כוח רוחני להקל על הקושי וגם נותן הסתכלות  על החיים שמקילה על קיום הדברים).

בנוסף יש לדעת שעצם זה שאדם לומד, זה צעד ראשון לקשר עם בורא עולם אבינו שבשמים. ועצם יצירת הקשר, זה דבר עצום וזכות עצומה ודרגתו הרבה יותר גבוהה ממי שלא רוצה ליצור קשר כלל עם בורא עולם ועם תורתו.

עוד נקודה שהרי כל אחד מאיתנו היה שמח ללמוד על החיים עצמם, כיצד לחיות באהבה עם בן הזוג, כיצד לחנך את הילדים בהצלחה, כיצד להגיע לחיי סיפוק, אושר ושלווה. והתורה עצמה מכילה בתוכה עצות וטיפים לחיים כאלה. יש בתורה הדרכה להנהגה נכונה ונבונה עם בן הזוג או כיצד להצליח בחינוך ילדים, אז מדוע לא ללמוד?

מדוע לפספס עצות אלו? אפשר ללמוד וליישם טיפים ועצות לחיים מאושרים ובמשך הזמן להתקדם הלאה.

צבי : "אני מרגיש חופשי לבחור מה שאני רוצה ואילו בדת אני מרגיש שאני צריך לסגור את עצמי."

(*אני מרגיש שיש לי בחירה חופשית ובדת אני מרגיש סגור)

הרב: האם בדקת פעם עד כמה האדם הממוצע בימינו חופשי בעולם המודרני?

כותב אריך פרום בספרו "המנוס מחופש": בניגוד לעבר, החברה כיום אינה כופה על האדם מה לעשות, היא כופה עליו מה לרצות.

האדם היום מושפע כל כך מהתרבות המערבית, מהפרסומות שכמעט לא נותנות לו מחשבה עצמאית ואוביקטיבית.

יושבים פרסומאים ומעצבי דעת קהל ומאמצים את מוחותיהם כיצד לכבוש את דעתך ואת כיסך.

כאשר אתה קונה מכונית יוקרתית או כאשר את קונה בגד או בושם עם מותג ידוע, האם חשבת פעם מדוע קנית דוקא אותו? האם זה בגלל שמבחינה אוביקטיבית הוא טוב או מפני שהובטח לך דרך הפרסומת כבוד ויוקרה בנוסף לזה שהוא מוצר מעולה.

משכנעים אנשים שהם חייבים להיות ,IN, אז מי יעיז להיות "OUT?

ומי משכנע אותך? מי קובע לך מה "IN" ומה "OUT" האם אלו אנשים שרוצים באמת שיהיה לך טוב? שרוצים שאתה תבחר מה שאתה רוצה או שרוצים לכבוש אותך ואת כיסך?

האם כשמכינים סרט או הצגה, חושבים על טובת הצופה או שמנסים למצוא את המכנה המשותף הכי נמוך כי הוא יביא הכי הרבה קהל.

בעידן תקשורת המונים ועידן הפרסומות שנמצאות בכל מקום – אין לאדם בחירה אמיתית

האם חשבת פעם מהי אופנה? האם בדקת את הכפיה החברתית שמבוצעת על ידי מעצבי האופנה.

קח לדוגמא גברת שארונה מלא בגדים מבגדים שונים. כולם שלמים ויפים וחלק מהם היא לבשה פעם, מקסימום פעמיים אך היא "נאלצת" שוב לצאת למסע קניות כי "יום כבר לא הולכים עם זה'' והבגד לא באופנה.

מידי שנה נאלצים הורים שוב לשמוע מילדיהם ''אבא תקנה לי ילקוט שפרסמו בטלוויזיה וערכה לספורט מסוג זה או אחר או נעליים מחברה מסוימת אחרת אין לי עם מה ללכת לבית הספר.

האם אנחנו ממש חופשיים לבחור?

 צבי: אם כן, מהי בחירה אמיתית?

הרב: כאשר יש לאדם כמה אופציות והוא יכול לשקול את היתרונות והחסרונות מבחינה אובייקטיבית, אז הוא בוחר בחירה אמיתית מתוך חופש המחשבה, זוהי הבחירה האישית שלך.

כשיש לך אלף דולר והבנקאי אומר לך תשקיע בתוכנית חיסכון X כי "כולם" משקיעים בה. האם זו בחירה שלך?

בחירה אמיתית זה לאחר שבררת והתייעצת לגבי האפשרויות, היתרונות והחסרונות ואז אתה בוחר זו בחירה אמיתית, ורוב הסיכויים שהיא תביא לך את התשואה הגבוהה.

נקודה נוספת למחשבה, האנשים היום מבלבלים בין חירות הגוף לחירות הנפש – חירות הרוח. האם ה"מסומם" מרגיש "חופשי" לקחת סמים או שהוא כלוא וסגור בתאווה הלא נשלטת למנת סם הבאה?

אם ננתח את המצב של המסומם, נמצא שהוא שיעבד את חירותו האישית למען התאווה הגופנית הלא נשלטת.

גם אנחנו מסממים את עצמנו – יש אדם שמשועבד לקפה כל בוקר, שבלעדיו הוא לא מתפקד ויש אדם המשועבד למכונית שלו ומצחצח אותה יומם ולילה, ה"גולם קם על יוצרו". במקום שהחפץ ישרת את האדם, האדם משעבד את עצמו לחפץ.

החירות האמיתית היא כאשר האדם שולט על גופו ולא שגופו שולט עליו.

כמה מאושר הוא האדם שיש לו דף הוראות כיצד לשמור על חירותו האישית, כיצד הרוכב ישלוט על הסוס ולא הסוס על הרוכב.

היהדות נותנת לאדם חופש מלהסתבך עם כבלים והנהגות שיכבלו אותו לתאוות בלתי נשלטות ולהתנהגויות שליליות שקשה להשתחרר מהם.

היהדות גם מצילה אותך מהמירוץ המטורף אחרי אופנות מתחלפות של ביגוד, יוקרה, להיות IN וכו'

לא לחינם אמרו חז"ל "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה" כי בתורה יש הדרכה כיצד להשתחרר מתאוות שליליות שלא מצליחים להשתלט עליהם בדרך הרגילה ועוד יותר מזה, בתורה יש הדרכה כיצד לא ליפול להשתעבדות לחומר אלא שהחומר ישרת את האדם וזהו הבן חורין האמיתי.

צבי : הסביבה מפריעה – אני רוצה לקיים יותר מצוות אבל כל הסביבה לא מתנהגת כך, החברים, העבודה, קשה להשתנות כאשר הסביבה לועגת.

(תשובה יותר מפורטת ניתן בפרק שאלות של מתחזקים ובעלי תשובה).

הרב: נכון, זה לא קל, ויש לזה כמה פתרונות שיקלו על הקושי בהתמודדות.

אפשרות אחת היא שהאדם יחזק את הכרתו בגדולת הבורא, במעלת המצוות וזכות מעלת מקיים המצוות והנזק הגשמי והרוחני של מי שאינו שומר מצוות.

ככל שאדם ירגיש ויפנים את אמיתות אלו, כך יפחת הקושי – כמו אותו אחד שנכנס למטבח של מסעדה גדולה ורואה כיצד מכניסים הטבחים רעל בכל המנות והוא צועק  ואומר לסועדים במסיבה "הצילו! הטבחים הכניסו רעל לתוך המנות כאן!" והם במקום שיודו לו על כך שהוא מנסה להציל אותם הם אומרים לו "שתוק! ותן לנו לאכול בשקט" והוא שוב מנסה להוכיח אותם אך אומרים לו "אתה רעל בעצמך, לך מפה". האם בגלל אנשים כאלו יחליט מיודעינו גם כן לשבת לאכול כי "כולם" אוכלים או כי "יש לחץ מהסביבה".      

נקודה נוספת למחשבה, שיתבונן שבכך שהוא בוחר מה לעשות ולא הסביבה זוהי בעצם ביטוי לאישיותו העצמית שלו ואין הוא כבשה מהעדר, היום מחקרים מצביעים שחלק מהסיבות לתופעת הדיכאון הנם בגלל שאדם מרגיש בלי זהות עצמית ובלי הערכה עצמית כמו חלק מעדר בלא אישיות ייחודית ובכך שאתה בוחר להתקרב לבורא עולם ולהתקדם במצוות ואתה מבצע זאת ללא חשש מהסביבה אתה מבטא הזהות העצמית שלך , ולידיעתך, רוב האנשים מעריכים בני אדם עם עקרונות ושאינם מתקפלים כנגד כל משב רוח של לחץ סביבתי או חשש "ממה יאמרו" וכו'.

    נקודה נוספת להתבוננות – שהאדם יפרק לגורמים את החשש מהסביבה ויחשוב לעצמו, מי זה הסביבה? האם זה השכן מלמעלה או השכנה למטה, הרי דעתם כלום נגד נקודה אחת של אמת. אז מי הם השכנים ממול, האם רק בגללם אני אפסיד את העצמאות המחשבתית שיש לי?

פיתרון נוסף הוא להחליף מקום, לעבור למקום ששם הסביבה אוהדת ולא לוחצת וכך יהיה יותר קל לעשות שינויים עם פחות חששות ופיתויים.

מה יש לאדם מאמין לעומת אדם שאינו מאמין?

למה יכול להגיע אדם המאמין לעומת אדם שאינו מאמין?

הרב: נזכיר בנקודות.

1.     אפשרות להגיע לשלווה תמידית.

2.     אפשרות להגיע להרגשת ביטחון תמידית.

3.     אפשרות להגיע לשמחה תמידית.

4.     הנאות גשמיות.

5.     הנאות רוחניות.

6.     השגיות אמיתית – מימוש עצמי.

7.     הסבר רוחני לתהליכים ההסטוריים.

8.     משמעות ומטרה לחיים.

9.     הדרכה לאיכות חיים, לחינוך ילדים ולזוגיות.

 

ככל שאדם יתבונן ויפנים לעצמו שבורא עולם הוא החזק מכל חזק, הטוב מכל הטובים, החכם מכל החכמים

שבורא עולם הוא חזק פי יותר ממליארד פעם מהאדם החזק בעולם ומכל כוח חזק אחר

שבורא עולם הוא חכם יותר מפי מליארדי מליארד מהאדם הכי חכם בעולם ובעל זיכרון יותר מכל המחשבים שהיו ושיהיו בעולם.

שבורא עולם הוא הטוב יותר מפי מליארד מכל האנשים בעלי הלב הכי זהב והכי נקי.

שבורא עולם הוא בעל היכולת יותר מכל השליטים יחד מתחילת הבריאה עד היום.

בורא עולם הוא אין סוף בחכמה, בחוזק, בטוב שלו, ביכולת ובהכל.

 

ממילא לאדם שמאמין בבורא עולם, רק לו יש את הכלים להגיע לשלווה תמידית.

ככל שהוא יפנים בתוכו שבורא עולם הוא הטוב האמיתי ובעל היכולת האין סופית, ממילא כל דבר שקורה בחייו בין אם זה משמח ובין אם זה מצער, הוא יודע שזה לטובתו השלמה כי הוא יודע שיש מנהל לעולם ואותנו הוא אוהב

לעומתו אדם שאינו מאמין, כיצד יחיה בשלוה. היום במיוחד אפשר לראות מפעלים נסגרים, פשיטות רגל, פיגועים אסונות, מחלות. אדם שחושב שיש לו בטחון בכספת שבבנק והנה פורצים את הכספות, אדם חושב שהוא יכול לבטוח ברופא אך לא תמיד התרופות מועילות.

העולם משתנה, מה שהיה היום למעלה, בטוח וחזק יכול להיות מחר למטה אפר דק.

אז כיצד אפשר להיות בשלוה בלי ההבנה שיש משהו שמנהל את העניינים מלמעלה.

 

ממילא לאדם שמאמין, רק לו יש את האפשרות להגיע להרגשת בטחון תמידית כי הוא יודע שיש לו על מי לסמוך והוא בידיים טובות, ידיים הכי טובות שיכולות להיות בעולם

לעומתו אדם שבוטח בכסף, בבנק,בדוקטורים, או בכל דבר מלבד בורא עולם, הם לא תמידיים ובטוחים והם משתנים.

בעידן של היום, הכל ניתן לפריצה גם כספות, גם למחשבי הפנטגון פרצו.

מגדלי התאומים שנחשבו לסמל הביטחון, סמל הכלכלה קרסו לאפר, אז מה יכול להיות יותר בטוח מהם? מי יוכל להשיג הרגשת בטחון? רק מי שבוטח בדבר הכי חזק שאין חזק ממנו.

ממילא אדם שמאמין רק לו יש את האפשרות  להגיע לשמחה תמידית כי הוא יודע שכל רגע הוא שפע מבורא עולם לטובתו, ובכל זמן שהוא מקיים מצווה, הוא מחבר את עצמו ישירות לבורא עולם וזוכה לחיי נצח.

לעומתו אדם שאינו מאמין, כל דבר משמח שיגיע אליו, נגמר במוקדם או במאוחר ואין לא את האפשרות לשמוח בו שוב כמו אדם ששואף למכונית והנה הגיע רגע השמחה והוא נוסע במכונית החדשה. כמה זמן נמשכת השמחה במכונית? יום שבוע חודש ואז היא כבר לא חדשה, אז במה ישמח? כך גם בבית חדש או בכל דבר חדש אחר, וגם הקנאה שיש משהו שיש לו מכונית או בית יותר גדול יפה וחדש, כל זה מעיב על השמחה.

 

צבי : "האם היהדות מבוססת על "הרגשה" שזו האמת או על הוכחות ברורות שזו האמת?"

הרב: אשאל אותך שאלה: תאר לעצמך שאתה לוקח את מכוניתך למוסך והמכונאי אומר לך שיש לו "שיטה'' מיוחדת לבחון את התקלות ברכב, כיצד? פשוט. אני שם את ידי על הרכב ו''חש'' מה צריך להחליף ברכב. לדוגמא, במכוניתך אני ''חש'' שצריך להחליף מנוע וקרבורטור – סך הכל עליך לשלם לי 6,000 ש''ח

האם תסכים לשלם לו רק מפני שהוא ''חש זאת''?

ודאי שלא, כי אלו הן טענות שאינן מבוססות על עובדות מוצקות.

 

אם לא מצפים מאדם לסמוך על ה''אינטואיציה'' של המכונאי בהוצאה של 6,000 ש''ח בלבד והמכונאי צריך לתת לו את הכלים ההגיוניים לבדיקת אמיתות הטענות בדבר קלקול המנוע וכדומה, קל וחומר שבורא עולם נתן את ה''כלים'' ההגיוניים והעובדות המוכיחות לאמיתות תורת ישראל.

אנשים רבים קבלו תפיסה מעוותת לגבי היהדות והם מקטלגים כגוש אחד את כל הדתות הנצרות, האיסלאם, היהדות ותורת המזרח – בעוד שהיהדות היא שונה בהבדל חד מכל שאר הדתות בזה שאת אמיתות היהדות ניתן להוכיח באופן שיכלי, לוגי והגיוני. ואילו שאר הדתות מבוססות על תחושות ואמונת הלב בלבד!

 

יש אנשים שנראה להם שהדת היא אנטיתזה למדע ולהגיון

להבנתם, מדע מתבסס על עובדות והדת מתבססת על אמונה עיוורת.

תפיסה לא נכונה זו התפתחה כתוצאה מהגישה העויינת של הנצרות. לאורך ההסטוריה כלפי המדע, כל הדתות בנויות על אמונת הרגש ללא הוכחות שכליות לאמיתותן בעוד שאת היהדות ניתן לבדוק ולראות ולהיווכח על אמיתותה.

צבי : אם כן, מה הכוונה ''אמונה בבורא עולם'' או להתחזק באמונה? האם זה לא מראה שהיהדות מבוססת על אמונה?

הרב:בשפה המדוברת כשאדם אומר ''אמונה'' הוא מתכוון להרגשת הלב ולתחושה אישית סובייקטיבית, לעומת זאת ביהדות אמונה, זו דרגת ודאות שמעל הידיעה.

אפשר לומר שישנם 3 דרגות של אמונה:

דרגה א' – אמונת הלב שזו יכולה לבוא וללכת כלעומת שבאה וישנם שאין להם כלל אמונה זו.

דרגה ב' – שזו אמונה מתוך ידיעה המבוססת על הוכחות לוגיות הגיוניות לאמיתות התורה.

כל אדם יכול להגיע לדרגת אמונה זו אם רק ירצה לברר ולבדוק באובייקטיביות ויוכל להגיע ולדעת בברור שעקרונות היהדות הם אמת.

דרגה ג' – היא אמונה בודאות שמעל הידיעה – כל מאמין מצווה להתחזק ולהגיע לדרגה זו שהיא הפנמת האמונה בחיי היום יום שזו תהיה אמונה הממלאת את כל ישותו של המאמין ומשפיעה עליו בכל צעד בחיי היום יום. כדאי לתת דוגמא

 

תאר לך שאתה צנחן העומד לפני צניחה, אתה יודע שהמצנח יפתח והכל בסדר אך קיים בך חשש ופחד מהקפיצה למרות שיוכיחו לך שכלית שיש מצנח והכל בסדר.

דרוש מאמץ עילאי של השכל לשלוט על הרגש שלא לפחד וככל שיתורגל האדם, כך הפחד יפחת.

בעבודה כזו עסוק המאמין בהפיכת הידע שלו על ה' להרגשה טבעית ולחיות איתה בחיי היום יום.

ככל שהאדם יותר מפנים את האמונה בדרגה הזו ומרחיב את הידיעה השכלית במציאות ה' לתוך אבריו לתוך מחשבותיו, לתוך שיקוליו, כך האדם יהיה יותר רגוע, שלו ושמח.

וזו האמונה היהודית.

צבי: כיצד ניתן להוכיח שכלית את אמיתות התורה ומציאות ה'?

הרב: על כך נדון בפגישות הבאות בפרוטרוט.

 

צבי: אני מאמין באמת שלי, אתה תאמין באמת שלך, כל אחד והאמת שלו.

הרב: מה תאמר על רוצח שיאמר לשופט: ''האמת שלי שאין רע ברצח'' והאמת של השופט שזה רע לרצוח?

ובנוסף, כאשר אנו דנים על מציאות אלוקים או שהתורה ניתנה לנו מאלוקים או ח''ו לא.

ישנם שתי אפשרויות בלבד או שיש או שאין. לא יתכן שבשבילי אלוקים נמצא ובשבילך פתאום הוא נעלם.

זאת אומרת שבענייני מציאות תתכן רק מציאות אחת ויחידה.

גם בענייני סולם ערכים ותפיסת עולם לא שייך לומר כל אחד והאמת שלו כיוון שהערכים נגזרים ישירות מהידע של האדם על המציאות.

אדם שיודע שיש בורא והתורה אמת, סולם הערכים שלו שונה לחלוטין ממי שלא חושב כך, ממילא הסולם ערכים נגזר מתפיסת המציאות שעליה לא שייך לומר כל אחד והאמת שלו.

ובנוסף יש לדעת שההרס הכי גדול זה כאשר אדם קובע לעצמו את המוסר כיון שהוא נוגע בדבר. אם האדם עצמו הוא קנה המידה למעשה הישר, האם ימצא בכלל אדם שאינו ישר? זה מזכיר לי סיפור על מדינה ששם נקבע עונש מוות לכל מי שעובר על החוק. מפחיד לגור במדינה כזו נכון? אל תדאג! הסעיף השני בחוק שם קובע שאת החוק  יקבע כל אחד לעצמו, עד היום לא היה שם משהוא שהוצא להורג כיוון שעבר על החוק.

צבי: אם יש הסבר ותשובות לכל נושא ביהדות והוכחות להכל, אז למה לא כולם חוזרים בתשובה?

הרב: יש לכך כמה סיבות:

סיבה ראשונה – שרוב האנשים לא בדקו כלל מה אמת ואם יש אמת מוחלטת וגם כשמתחיל האדם לשאול שאלות, אז התדמית השלילית של שומרי המצוות שיוצרת התקשורת הכתובה והאלקטרונית שגורמת שהאדם לא יתקרב לחפש אמת ודרך חיים בדרך היהודית אלא רבים שכבר מחפשים, הם רועי:ם בשדות זרים.

ישנם אלפי עשרות ישראלים וישראליות שמשוטטים במזרח הרחק בחיפוש משמעות ותכלית לחיים.

הסיבה שהרבה לא בודקים אם יש אמת זה קשור בחינוך ובהשפעת החברה שמשדרת שאין אמת מוחלטת ובנוסף האדם חי את חייו במירוץ ללא הפסקה, אין זמן לעצור לחשוב מעט לחאן רצים והאם הכיוון נכון והאם הריצה תביא את התמורה הרצויה.

סיבה נוספת היא שהאדם משוחד – לצערינו היהדות מצטיירת לחילוני הממוצע כסגורה וללא הנאות, ממילא איזה מעשן סגריות ירצה לקרוא מחקרים המוכיחים את הסיכון בעישון?

איזה מסומם ירצה לקרוא את הנזק שהסמים עושים לגוף ולנפש?

חשוב לידע את אותם אנשים שאינם שומרים תורה ומצוות שעם יהדות יהיה להם הנאות רק בצורה בריאה ולא משעבדת ובנוסף שידעו שבדרך היהדות ניתן להגיע להנאות ולחוויות רוחניות מענגות שאין בדרך החילונית ואז יפתחו לפניהם כמה מחסומים מהחשש מלהתעניין ביהדות. (עיין בשאלה לגבי ההנאות ביהדות)

 

זכות גדולה היא למי שהצליח לעצור לרגע את מירוץ החיים לחשוב לאן הכיוון והיכן הכיוון שיביא את האושר והסיפוק בחיים.

זה יכול לקרות מהתעוררות עצמית או ממקרה חיצוני של זעזוע רגשי שמח או עצוב כמו הבאת ילד חדש לעולם או לא עלינו ממקרה מוות של אחד היקירים, או זכייה במשהו גדול מאוד וכדומה.

 

 

111
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר לא ענה לי על שאלותי . המאמר כן ענה לי על שאלותי.
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד


מותר לך ומצווה להעתיק ולפרסם לזיכוי הרבים בכל מקום אפשרי.
בתנאי שעושים קישור לאתר  הזה- מהיכן שאתה מעתיק את המאמר הזה.
 ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום המיוחד שלנו
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

 

 

רוצים לדעת מה חדש בעולם היהדות?

         
     
הירשמו  לעלון עדכונים ביהדות וקבלה

יצא לאור הספר "על כל שאלה תשובה - הספר המקיף לשאלות ותשובות ביהדות , רוחניות ומשמעות החיים.
לפרטים נוספים כנסו עכשיו לחנות ספרי קודש - על כל שאלה תשובה
ספר לכל שאלה תשובהספר לכל שאלה תשובה

מחיר לפני הנחה: 55.00 ש"ח
המחיר שלנו: 38.00 ש"ח
הרווח שלך: 17.00 ש"ח (31%)

למידע נוסף...

 

להלן השאלות אחרונות:
מדוע חכמים הוסיפו מצוות הרי כתוב בתורה: "לא תוסיפו ולא תגרעו"?
שאל את הרב - למה לשאול רב? למה בכל דבר אתם שואלים רבנים? האם אתם לא יכולים להחליט לבד?
מחלוקות הדתיים -שאלה: אני לא מקיים מצוות בגלל שיש מחלוקות בין הזרמים אז איך אידע מה אמת?
למה תורה שבעל פה?
מדוע חייב להיות שקיבלנו תורה שבעל פה יחד עם התורה שבכתב?
איך התחילו המחלוקות?
איך בכלל התחילו לחלוק אחד על השני בענייני התורה?
מחלוקות בחז"ל
איך יתכן שני דעות סותרות, שניהן אמת, ואיך לנהוג למעשה?
זרמים ביהדות
למה יש זרמים שונים ביהדות? הרי התורה היא אחת, אז למה יש זרמים שונים- חסידים, ליטאים, ש"ס, חב"ד, ברסלב, מזרחי.
זרם הכי טוב?
למה כל זרם ביהדות חושב שהוא הכי טוב והכי הנכון?
למה רבנים חולקים?
למה יש מחלוקות ביהדות? אם כל זרם הוא טוב אז למה הרבנים חולקים אחד על השני, למה יש רב שיצא כנגד רב אחד או כנגד זרם אחר? הרי כולם טובים?
למה יש מחלוקות?
 למה השם עשה בכלל שתהיה מחלוקת בעולם? היה עדיף שיהיה הכל ברור וכך נוכל לבחור בטוב?
תורה שבעל פה
מהי תורה שבעל פה? למה צריך אותה? מה קיבל משה מסיני?  ומה מכילה התורה שבעל פה? מה היחס בין התורה שבכתב לתורה שבעל פה?
אמונה "פסיכולוגית" שאלה : המצאתם את הדת ואת אלוקים כי היה קשה לכם בלי האמונה, עם האמונה אתם מרגישים רגועים וחיים חיי שלווה, ובנוסף אתם חוששים שמא לא יהיה לכם המשך לאחר החיים ולכן החלטתם להמציא את אלוקים?
למה טוב לחפש משמעות שאלה: האם זה טוב לחפש משמעות בחיים? אולי כדאי להתעלם מהרצון לחיפוש הזה? לתשובה
 

לעמוד רשימת השאלות
לפרק ראשון
למה חשוב לדעת
לפרק שני:
אלוקים ואנחנו
לפרק שלישי:
משמעות החיים
לפרק רביעי: אמיתות התורה
לפרק חמישי: החרדים והמדינה.
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

  לעמוד הראשי לחץ כאן