יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

ראיון עם מחבר הספר  "האמת מאחורי המסך"

מתוך: עלון "עולם קטן"

אלה אלוהיך קול ישראל

שנה וחצי של עבודה מקצועית ומקיפה מאוד הולידו את "האמת מאחורי המסך", בתוך כל הספרות העולמית הרבה שנכתבה על הטלוויזיה, לא נגזים אם נאמר שמדובר באחד הספרים המקיפים שנעשו בנושא. בספר נמצאים אין סוף נתונים מדהימים שכ- 95% מהם ממקורות ומחקרים לא יהודיים ובטח לא דתיים.
בעיני מחבר הספר, שמעון כהן, עגל הזהב המודרני עבר שדרוג פלסטי בלבד, הזהב והנוצץ נשאר גם נשאר....
 

איך נולד הספר?

בהתחלה חשבתי להוציא חוברת קטנה שתסביר למה אחד הגורמים המשמעותיים לתחלואים הרבים שלנו היא הטלוויזיה, לאט לאט בעבודה ובאיסוף החומר זרמו אלי כמויות אדירות של חומר מדהים ונתונים מכל כך הרבה מקומות בעולם – אוניברסיטאות, ספרים, מכוני איכות-חיים וכדומה ולבסוף יצא ספר של 304 עמודים שלדעתי הקריאה בו לא יכולה שלא לשנות ולו בקצת את ההבנה מול איזה כלי אנחנו עומדים וכיצד הוא משפיע עלינו בחיי המשפחה, זוגיות, אלימות מילולית ופיסית, השמנה, כושר גופני ובטח חינוך.

 

כשאתה אומר אלימות לדוגמא, אתה מתכוון רק לנוער או גם למבגרים?

ארגון הבריאות בארה"ב ריכז במשך שנים ארוכות 1000 מחקרים שונים רק על הנושא של הקשר בין טלוויזיה לאלימות. 987 מחקרים הוכיחו קשר ישיר בין התנהגות אלימה בכל הרמות – מבוגרים וילדים לבין צפייה בטלוויזיה, ומתוך 13 המחקרים שהכחישו את הטענה הזאת התברר שמדובר שרוב מחקרים אלו נעשו ע"י רשתות הטלוויזיה, כך שאין על כך כמעט מחלוקת. צפייה בטלוויזיה מגבירה אלימות אצל הצופה בכל גיל.

 

כיצד הטלוויזיה מצליחה להשפיע על האדם בנקודות בסיסיות כל כך, האדם הוא יצור חושב שגם יודע לשים לעצמו מסננים.

זה נכון שהאדם מסוגל לשים לעצמו מסננים אבל צריך לדעת שאחרי הכל האדם מושפע, זה גם מה שמייחד אותו – מנגנון הלמידה והחיקוי שלו. ואצל הטלוויזיה קיים אפקט חזק יותר – הטלוויזיה נתפסת ככלי בידור ולא ככלי מחנך, כך שהמחסום שקיים בשיעור או בהעברת חומר רגילים לא קיים בצפייה בטלוויזיה והנתונים והתמונות והמסרים והמצבים חודרים הישר לתוך תת-המודע. המסננים עובדים כשהאדם מפעיל אותם ברגע של לימוד או שיחה אבל לא כשהוא צורך "בידור" כביכול. לכן ההשפעה כל כך טוטלית ומיידית בטלוויזיה.

 

מה בדבר צפייה מבוקרת בטלוויזיה, היינו החלטה של משפחה לראות דברים מסוימים בשעות מסוימות?

אני לא חושב שיש משפחה עם טלוויזיה שלא עברה את השלב שבו היא החליטה החלטות מהסוג הזה, אני חושב שכולנו יודעים כמה הדבר קשה ליישום וגם כאשר אנחנו מרגישים טוב שהצלחנו לצמצם את זמן הצפייה, מתברר שהטלוויזיה עדיין, גם אחרי הצמצום, נשארה כלי הבידור המרכזי, הדומיננטי ומעצב המחשבה הכמעט בלעדי בחיי המשפחה שמחזיקה בה.

 

אז מה אתה אומר לא לטלוויזיה מכל וכל?

אני אומר שבסטאטוס ובתכנים שקיימים בה כיום – יש להוציא את הטלוויזיה מהבית. אם הדברים ישתנו, יש לבחון מחדש. אנשים מביאים את הטענה שיש גם תוכניות טובות, ואני שואל אותך מה ששואלים תמיד – היית מביא לבת שלך מורה שילמד אותה 10% מהזמן ערכים וקדושה ובשאר ה-80% ילמד אותה קללות, בגידות, וכאלה? בעיני זה אינו 'דימוי' – זו המציאות חמורה הרבה פחות ממה שהיא... מעבר לכך אין מדובר רק בתוכן, מחקרים היום מצביעים בצורה ברורה איך רמת ה- IQ, והצלחה במבחנים וכדומה, יורדת אצל בני נוער ככל שעולה כמות הצפייה בטלוויזיה. צריך לדעת שההרגל של הכנסת מידע דרך תמונות גורם לנזק ישיר למוח.

 

אתה לא חושב שאתה תולה הרבה מידי בהשפעת הטלוויזיה, כאילו אין גורמים נוספים לקלקולים החברתיים שלנו?

ודאי שיש גורמים נוספים, אבל אין לי ספק שכיום הכלי המשמעותי ביותר ובעל ההשפעה הגדולה ביותר בכל הקלקולים החברתיים המודרניים הוא הטלוויזיה. אני באמת חושב שמהלך כזה של בקרה ושינוי אפשר לגרום למהפך ערכי וחברתי בארץ ובעולם. הטלוויזיה היא לדעתי נושא שיחה חובה בפנים אל פנים. מי שעושה היום את המהפכה עם או בלי שאנחנו מרגישים הוא ללא ספק אותו גרעין של נוער אידאליסט שבכוחו לשנות את פני הדור.
הנוער מרגיש שמידע על הטלוויזיה הוא חומר עבודה הכרחי היום. אין לי ספק שבמערכה הזו ביכולתנו להשפיע על הדור בצורה משמעותית מאוד – מניעת גירושין, חינוך, אהבת הארץ ומה לא? אגב, מעניין שאחרי ההתנתקות הביקוש לספר עלה בצורה משמעותית מאוד.

 

מה תגיד להורים שבאמת יתקשו להעסיק את ילדיהם ללא טלוויזיה?

ראשית, יסלחו לי כל אותם הורים, אני רוצה להגיד לך שבמקרים רבים מתברר שההורים תולים את אחזקת הטלוויזיה בילדים כשבפועל מתברר שהבעיה היא אצלם לא פחות מבילדים, והרבה פעמים זה מתברר כסיפור כיסוי. מעבר לכך, זו בדיוק הנקודה, רק היעדר הטלוויזיה יחשוף את היצירתיות ומילוי זמן הפנאי שלנו כהורים עם הילדים ושל הילדים עם עצמם. צריך לזכור שיש המון משפחות, חלקן אף מרובות ילדים, שילידיהם לא מדווחים על שעמום גדול יותר מאשר כל צופי "הופ" למיניהם. אז נכון, נקנה יותר חומרים מחנויות יצירה, נאלתר יותר, הילדים שלנו יתנדבו יותר, וגם, מה לעשות יקראו יותר ספרים, זה לא נשמע לי נורא כל-כך... כל דבר נראה בהתחלה קשה, אבל בתכנון נכון אפשר לגלות עולמות מדהימים שסתם הלכו להם לאיבוד מאחורי המסך.

 

יכול להיות שקצת איחרנו את הרכבת, לפי קצב ההתפתחות הבלתי פוסק, כמות הערוצים ושעות הצפייה, יכול להיות שזה קצת להילחם בתחנות רוח?

קודם כל רבי נחמן אומר: אין ייאוש בעולם כלל. דבר נוסף, העובדה היא שהיום הציבור הולך ומתפכח, לצד התעשייה שהולכת וצומחת, יותר ויותר אנשים מדברים על כך שלמרות כל הגיוון כביכול, "כל התכניות אותו דבר". אני רואה מגמה ברורה מאוד בעניין הזה. עצם זה שחייבים כל פעם לייצר דבר חדש מעיד על כך שהציבור מאס כבר בדבר הישן. צריך לדעת שכוח הרע בעולם חייב לייצר עוד ועוד דברים מושכים כדי להאט את קצב ההתפכחות אבל הוא אינו יכול לעצור את התהליך. אני חושב שזו המשימה. וכרגיל המשימות הן בעיקר לנוער. לקרוא על הנושא, לדבר על הנושא ולפעול כדי להוציא את הדור מהבוץ הזה. וחוץ מזה כמו בכל דבר – אנחנו מצווים לעשות, ולא עלינו המלאכה לגמור...
עלות הספר 30 ש"ח

להזמנות טלפוניות:  3118666 057  

ניתן להזמין את הספר על ידי שתכתוב את הכתובת והטלפון שלך  ונשלח אליך בדואר.
  

לעמוד הראשי   /  לעמוד השפעת הטלוויזיה