יהדות קבלה סרטים hvsu, יהדות
 קבלה  / יהדות / סרטים  /
מציאות אלוקים / אמיתות התורה / רשימת קטגוריות באתר /
מידע יהודי / הורדות חינם / תוכנות חינם /
תוכנת בבילון תרגום
משמעות החיים / חיים לאחר המוות  / תפילות סגולות  הרצאות שירים
 
 
 
 
 
 שלום גולש יקר !
 הפוך לאתר הבית הוסף למועדפים 
 למענך! אנא גלוש רק ביום חול ומחוץ לשעות העבודה
 קריאה מהנה.
 אימייל : 
olam@olam-jew.com    
 
 
 
רשימת אתרי יהדות וקבלה שהשם זיכה אותי לבנות 
 
 לעמוד הראשי | שאלות ותשובות מעניינות | הפצת יהדות | דפי יהדות להורדה |  בקר/י בפורום שלנו  | תגובות על האתר | על עצמי  | חיפוש באתר

חנות  ספרי קודש
פתחתי חנות ספרי יהדות , קבלה , חומשים , סידורים, ספרים לילדים , דיסקים

הורדת בבילון חינם
הורד ונסה חינם את תוכנת התרגום לאנגלית ולעברית
ולעוד עשרות שפות נוספות

ערוצי קודש בקליק
הורד סרגל ערוצי הקודש
ותוכל לשמוע בכל רגע ערוצי יהדות לחיזוק הנשמה

חוברות משגעות
כנסו לראות את החוברות
החדשות שניתן להזמין
להפצה , אירועים ומזכרות

רוצה גלישה נקייה?
גלוש רק באינטרנט נקי  אינטרנט רימון
השאר פרטים ויחזרו אליך

רוצה קורסים ביהדות בחינם? 
טיפים באימייל חינם:  זוגיות, חינוך ילדים ראייה חיובית...

 
 

החרדים והצבא

החרדים והצבא- מדוע החרדים משתמטים מהצבא? 

תשובה: לפני שאני עונה לך על שאלה זו, אומר לך שהלשון ''משתמטים'' איננה מדויקת, שהרי ''משתמט'' הוא אדם שמחויב מבחינה חוקית לעשות משהו והוא משתמט ואינו עושה.

ובינינו, עלינו לדעת, כמו שקיימים במדינה שלנו הרבה חוקים בעניינים שונים, הרי שאחד החוקים שחוקקו בדרך דמוקראטית ביותר: מאפשר לכל מי ש"תורתו אומנתו", דהיינו – כל מי שלומד תורה כל היום, לדחות את שירותו הצבאי עד שיפסיק את לימודיו.

מכאן, שדחיית השירות הצבאי ללומדי התורה, נעשה במסגרת החוק, ולכן השימוש במילה "משתמט" מטעה ואינו נכון.

אגב קורא יקר, אגלה לך שהשימוש שנעשה במילה הזו אינו מקרי, אלא במטרה לתת לציבור הכללי הרגשה, שהחרדים עושים מעשים שלא ייעשו על פי החוק וכי יש לטפל בהם... שהרי הם כידוע גם "סחטנים", "משתמטים", "בטלנים", אגואיסטים וכו' כך זה עובד אצלנו בתשקורת.

וכעת לשאלתך, מדוע החרדים לא משרתים בצבא?

השאלה הזו נשאלת הן על ידי אנשים מהשורה ''עמך ישראל'', והן על ידי אנשי התקשורת והפוליטיקה. רק שההבדל בין השואלים הוא: שבעוד אנשים מהשורה שואלים בתמימות ובמטרה אמיתית לקבל תשובה, אנשי התקשורת שואלים על מנת להתנגח ולהסית נגד ציבור שלם.

כלי ניגוח זה, הוא בין הכלים החזקים ביותר, כיוון שהוא מנגן על נימים רגישים, הן מוסריים והן רגשיים. וכיוון שהתשובה על שאלה זו אינה תשובה קצרה, ובתקשורת לא ניתן לענות עליה על רגל אחת, אז ממילא הציבור נשאר ללא תשובה או עם תשובה חלקית.

אקדים ואומר לך שהמענה שאתן לך, אולי לא יהיה ממש מושלם (כפי שכבר אמרתי לך - שאינני מוסמך בנושא הסברה. אני בסך הכל צעיר חרדי בערך בן גילך, שמאוד איכפת לו, שמנסה להסביר ולגשר בין אחים - חרדים וחילונים). אבל אני חושב שהמידע שאעביר לך, יענה לך על השאלה במקרה הטוב, או לפחות יוריד כמה אבני נגף, שמנעו ממך ומאחרים להבין את התשובה בצורה נכונה ואמיתית.
למרות שתשובה זו היא מעט ארוכה אבל חשוב לקרוא את כולה על מנת לקבל תמונה יותר ברורה על הנושא.

 

לפני שאענה לך מהי הסיבה האמיתית לכך שבחורי הישיבות לא מתגייסים, אביא בפניך 3 טענות לא נכונות הרווחות בציבור, לאי גיוסם של בני הישיבות, ואסביר לך בקיצור, מדוע טענות אלה אינן נכונות. לאחר מכן אסביר לך את הסיבה האמיתית, מדוע לא מתגייסים.

 

 

טענה - לא נכונה מס' 1:

''החרדים אינם מתגייסים כי הם נגד המדינה! והם אינם מכירים במדינה."

טענה זו אינה נכונה, החרדים לא נגד המדינה אך גם לא בעד המדינה. (חוץ מחסידי סאטמר ונטורי קרתא, שלא מכירים במדינה וגם לא מוכנים לקבל ממנה מאומה, כולל קצבאות ביטוח לאומי וכו').

כמו שכל אדם לא בעד מכונית מסויימת או נגד מכונית מסויימת. מכונית היא אמצעי תחבורה לנסיעה ממקום למקום, אבל מכונית יכולה גם לדרוס אנשים. גם מדינה, היא אמצעי חברתי להתאגדות של אנשים. ואפשר להשתמש במדינה, כדי ליצור בה דברים חיוביים ודברים שליליים (אפשר להקים פה עם שיהווה דוגמא לכל העמים מבחינת ערכים ומוסר, ואפשר גם אחרת...).

ההגנה על העם היהודי היא מעשה חיובי והוא מצווה, ולכן החרדים אינם נגד הצבא, אדרבא, כל בחור ישיבה המסיים את לימודיו, מתגייס לצבא (אלא אם כן אין הצבא מעוניין בו משיקוליו שלו).

מעולם לא יצאו רבנים נגד הסדר זה. אדרבא, חיילים וקצינים בתפקידים חיוניים שחזרו בתשובה, ושאלו רבנים האם עליהם לפרוש מהצבא, נענו: כי עליהם להמשיך לתרום לעם ישראל גם במסגרת הצבאית, ועליהם לעשות הכל כדי שיוכלו לשלב את התפקיד הצבאי החשוב שלהם, עם אורח חיים על פי ההלכה.

 

שאלה:אז למה כל חילוקי הדעות בציבור שלכם על נושא הנח"ל החרדי?

 

תשובה: הנח"ל החרדי אינו מיועד לבני ישיבות הלומדים בישיבות ושעדיין לא סיימו את לימודיהם, אלא לאלה שפרשו מהישיבות ומעוניינים להשתלב במעגל העבודה.

אלה שיצאו נגד הנח"ל החרדי, עשו זאת בעיקר בשל החשש, שמא ההסדר הנוח יפתה בחורים לעזוב את הישיבות, אפילו אם יחושו רפיון זמני בלימוד, ובכך יפגע האינטרס החברתי והביטחוני של עם ישראל, שהוא ריבוי לומדי התורה.

ואולי יעניינו אותך נתונים מספריים:

מנתוני דו"ח "ועדת ישראלי" עולה, כי למעלה מחמישים אחוז מבחורי הישיבות החרדיות מתגייסים במוקדם או במאוחר לשרות בצה"ל.

לפי נתוני דו"ח "ועדת ישראלי" שהקים רה"מ יצחק רבין המנוח (1995): ישנם כ- 29,000 מקבלי דחיה מהשירות הצבאי, מתוכם: 7,250 לא חרדים שהם 25% דתיים מישיבות ההסדר המשרתים בצבא. מכאן שסה"כ החרדים המקבלים דחיה הוא 21,750, מתוכם:

33% שהם 7,070 ממשיכים ללמוד עד גיל 41 ומקבלים פטור.

29% שהם 6,310 מתגייסים בשלב כלשהו לשירות סדיר.

21% שהם 4,570 מתגייסים למילואים.

16% שהם 3,480 מקבלים פטור מסיבות אישיות, ו/או רפואיות.

כך שבעצם 50% מבין החרדים אשר נהנים מההסדר של "תורתו אמנותו", מתגייסים לצבא בשלב כלשהו. וידוע שתנועת ש''ס החרדית קיבלה את הכי הרבה קולות בצה"ל...

בשנת 1999 דווח על 31,000 מקבלי דחיה, אזי ההתפלגות נשארה ללא שינוי.

לכן הטענה שחרדים אינם מתגייסים מכיוון שהם נגד המדינה, היא טענה לא נכונה.

 

טענה לא נכונה מס' 2:

החרדים אינם מתגייסים כי הם סתם פרזיטיים ואנוכיים. גם זו לא סיבה נכונה, אתן לך כמה נקודות למחשבה.

נקודה ראשונה – האם נראה לך שציבור המונה אלפי אנשים, והמודע לכך שמסתכלים עליו ב"שבע" עיניים כנציגו של הקב''ה בעולם, יחליטו כאיש אחד בלב אחד, ל"צפצף" על המוסריות ולא להתגייס לצבא סתם כך, מתוך פרזיטיות? למרות שהם יודעים שזה פוגע אנושות בתדמית שלהם?

 

הרי אתה יודע , כמה משתדלים ומתאמצים החרדים ליידע ולהסביר לחילונים את האמת והיופי שביהדות , ולהדגיש שהתורה היא הבסיס לכל המוסריות בעולם.

נקודה שנייה – בתוך הציבור המונה מאות אלפי אנשים (גברים, נשים, זקנים וטף), ישנם הרבה רבנים גדולים, אנשי הגות ומוסר הידועים ברמת המוסריות הגבוהה שלהם. והנה, לא רק שהם לא יוצאים נגד ההסדר הקיים, אלא אף מעודדים אותו ומורים לתלמידיהם להמשיך בלימוד התורה במקום להתגייס.

האם זה הגיוני שגדולי ישראל אלה, יחליטו דווקא בנושא רגיש זה, לצאת מגדרם ולא להיות מוסריים? ויורו פתאום לתלמידיהם, אשר אותם הם מחנכים ומלמדים למוסריות: ''אל תהיו מוסריים! היו פרזיטים!" האם זה נראה לך הגיוני?

נקודה שלישית – כשטענת שהחרדים אגואיסטים, הצגתי בפניך את המערך הענק של פעולות החסד והעזרה, בכל נושא בחיי האדם, ברציפות יומם ולילה, ואת דאגתם לזולת. האם יתכן שחברה המפעילה כל כך הרבה ארגוני חסד וכל כך הרבה מתנדבים ומתנדבות, דווקא בנושא הצבא הם יחליטו פה אחד להיות פרזיטים, לא להתנדב ולא לעזור? האם טענה זו נראית לך הגיונית?

נקודה רביעית – ציבור "שומרי המצוות", כשמם הם: שומרי מצוות. אחת המצוות החשובות ביהדות היא: ואהבת לרעך כמוך, ועוד קיימות עשרות מצוות של עזרה לזולת. האם נראה לך הגיוני שדווקא מצוות עזרה לזולת זו ''נשכחה'' מהחרדים, והם החליטו למחוק אותה מהתורה כשזה נוגע לעניין השרות בצבא?

האם נראה לך הגיוני שציבור אשר הקדיש את חייו, לאותה תורה אשר הנחילה לאנושות את ערכי אהבת הזולת וחובת שמירת חייו ורכושו, מתוך דרישות גבוהות של רגישות ועדינות מירבית כלפי הזולת, לא ישרתו את העם, ללא סיבה מוצדקת? האם נראה שהיהודי הנצחי אשר השליך עצמו לכבשן האש כדי לא לבגוד באלקי ישראל ובתורתו, יפקיר את אחיו?

לסיכום: כל מתבונן אובייקטיבי יבין, שסיבת אי הגיוס אינה מפני שהחרדים פרזיטים, אלא ישנה סיבה עמוקה ואמיתית יותר.

אך סיבה עמוקה ואמיתית זו אינה מעניינת את התקשורת. התקשורת מתעניינת רק בדרך הקלה בה ניתן לנגח את החרדים, לפלג את העם ולזרוע שינאת חינם.

 

טענה לא נכונה מס' 3:

החרדים אינם מתגייסים מפני שבצבא מצויים קלקולים רוחניים. נוכל לראות שסיבה זו אינה הסיבה לאי התגייסות החרדים לצבא מהסיבות הבאות:

כאשר הוקמה המדינה, היו פחות קלקולים רוחניים ומוסריים בצבא (לא היה חיל קרבי משותף של נשים וגברים יחד, פחות לא יהודים שרתו בצבא, נגע הסמים לא פשט כמו היום, הסכם הסטאטוס קוו עדיין היה טרי...).

ובכל זאת, ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון, קיבל את עמדת הרבנים: שלא לגייס את בני הישיבות. ממילא מבינים שאי ההתגייסות אינה נובעת מחשש לקלקולים רוחניים..

בנוסף, ניתן גם לראות היום שאם זו הייתה הסיבה, אזי הרבנים של היום היו מעודדים גיוס לצבא, אבל במסגרות נפרדות ללא חשש מקלקול רוחני.

העובדה שהרבנים אינם עושים כך, מוכיחה שאין זו הסיבה לאי גיוסם של בני הישיבות, ולעניין הזה יש סיבה עקרונית יותר, (כמובן שאין להתעלם מעקרון חשוב ביהדות: שאין לעשות מצווה הבאה בעבירה – כמו שאין לשדוד בנק כדי לחלק את הכסף לעניים, אמנם זו מצווה לחלק כסף לעניים אך לשדוד בנק זה עבירה).

והוא הדין לעניינינו, שהרי במציאות של היום, המצב בצבא מביא את החיילים למצב של סכנות רוחניות רבות וניסיונות רבים בנושאי: צניעות, חילול שבת ועוד. לכן חשוב מאוד שהרבנים והחיילים יפעלו לדאוג לכך, שהשרות בצבא יהיה מצווה בלבד ולא מצווה הבאה בעברה).

כעת  קורא יקר, לאחר הסברים אלה, נעבור להסבר האמיתי - מדוע לא מתגייסים.

 

שאלה: לפני שאתה עובר להסבר, רציתי להסתייג מדבריך:

הזכרת שבהקמת המדינה, בן גוריון קיבל את עמדת הרבנים שלא לגייס את בני הישיבות. לדעתי צריך להבדיל בין המצב כיום למצב של אז. בזמן בן גוריון מספר בני ישיבות היה קטן, וההסכמה הייתה על מספר קטן ולא על כמות התלמידים ככפי שיש היום.

 

תשובה: אזכיר לך , שכפי שמספר בני הישיבות בקיום המדינה היה קטן, כך היה קטן גם מספר החיילים! אחוז בני הישיבות באוכלוסיה לא השתנה, נכון שיש היום יותר בני ישיבות אבל באותה מידה יש גם יותר חיילים. מה שכן השתנה: זה שהצבא ואמצעי הלחימה נעשו הרבה יותר משוכללים ומתוחכמים, ומצריכים הרבה פחות כוח אדם כדי להפעילם.

להשלמת התמונה תוכל לקרוא 3 כתבות בנושא:

א). "ידיעות אחרונות" 4.9.98 :

"האם הופך צה"ל מצבא העם לצבא מקצועי?" ממוצע שירות החובה  בצה"ל  עומד על כ-28 חודשים - שנתיים וארבעה חודשים בלבד, ולא שלוש שנים כפי שנוטה הציבור לחשוב. מרבית החיילים ששוחררו קודם זמנם, משוחררים כשנה עד שנה וחצי אחרי שגוייסו.

על פי נתונים שאושרו באכ"א, בראשית שנות האלפיים יתגייסו לצבא רק 50 אחוז מהצעירים בני ה - 18.

במה שנוגע לגיוס הבנות: כבר היום מדובר על גיוס של כ-65 אחוז בלבד מן הפוטנציאל. אם להסתמך על דברי תא"ל (מיל') ישראל איינהורן, לשעבר רח"ט תכנון באכ"א, הרי שגם כך מספר הבנות בצה"ל עדיין גבוה ב-50 אחוז מן הנדרש"...

ב). "דגל חברתי-פופוליסטי", צבי לביא "גלובס":

"מפלגת העבודה בעצם יותר מעוניינת בהגשת החוק לגיוס בני הישיבות, כדי לקשור את שמה למהלך הפוליטי, מאשר בגיוס עצמו. בחוק עצמו אין תועלת מעשית רבה. גיוס בחורי הישיבות הוא דגל חברתי-פופוליסטי מאשר צורך ביטחוני אמיתי. הגיוס והשירות הצבאי, מזמינים כאבי ראש שאינם חסרים לצה"ל (אולי יחזירו בתשובה את כל הצבא?! כיום לא מתירים לשום רב להיכנס לבסיס צבאי ולהרצות). החזקתם בצה"ל אולי תעלה יותר מאשר התמיכה בהם בישיבות". (החזקתם בצבא דורשת כמובן התארגנות מיוחדת מבחינת צניעות, שבת, מזון, זמן תפילות, לימוד תורה וכו').

ג). העיתונאי נחום ברנע:

"צה"ל סובל ויסבול מכח אדם" מבחינה מעשית, אין דבר מופרך יותר ודמגוגי יותר מהדרישה לגייס את בני הישיבות לצבא. צה"ל שסובל עכשיו ויסבול בשנים הבאות מעודף בני אדם, היה שמח להחזיר הביתה חלק ניכר מהנערים והנערות שמגיעים לבקו"ם.

 

שאלה: תשמע, יתכן שיש זמנים שיש צורך ביותר חיילים בצבא, ויתכן שיש זמנים שיש צורך בפחות חיילים בצבא.

 

תשובה: נכון, אתה צודק, אבל הסיבה שהבאתי כתבות אלה היא כדי להראות לך, שנתונים אלה של צבא קטן ואיכותי, לא מפריעים למנגחי החרדים לנגח בכל זמן, ולא משנה כמה חיילים צריך בצבא.

 

שאלה: רצית להעיר עוד: שכל הסבר שלא תביא לי, לא יהיה מקובל עלי כל עוד שהחיילים עלולים למות, ואילו אף בן תורה לא מת באוהלה של תורה, וממילא כל הסבר שתביא לא יספק אותי.

 

תשובה: מה דעתך על המקרה הבא: חייל קרבי ניגש לטכנאי מטוסים ואומר לו ''מדוע אתה לא מסתכן כמוני? אף טכנאי מטוסים לא מת באוהלו של מטוס, תתבייש לך!"

האם הקריטריון להגנה על המדינה הוא הסיכוי למות? מי שיתבונן מעט יראה שזה ניצול ציני של דם החללים כדי לנגח את האחר. כל עוד בחורי הישיבות לומדים תורה ועושים את המוטל עליהם זה מוסרי, היות וכל אחד צריך לתרום את המקסימום איפה שהוא יכול, ללא קשר אם הוא מסתכן בכך או לא , כמו כל אותם חיילים רבים שאינם מסכנים את חייהם. לפי הנתונים שמסר אהוד ברק מעל במת הכנסת: כ- 90% מחיילי צה"ל לא מסתכנים בראיית פני האויב, אך רבים מהם תורמים תרומה מכרעת לחוסנו של הצבא.

כך שהשאלה היחידה הרלוונטית היא: האם הוא תורם או לא תורם?

לדעתם של החרדים (וכפי שניווכח שזוהי גם דעת התורה) הדרך המוסרית ביותר לתרום למדינה, היא בלימוד תורה על ידי קבוצה מתוך העם.

 

שאלה: מדוע זו הדרך המוסרית והרצויה ביותר?

 

תשובה: תאר לך קבוצה של מומחי בטחון, שמציגים בפנינו ספר הדרכה לבניית מערכת מכשירים משוכללים להריסת מערכות המידע של האויב, ולהורדת המורל הכללי והלאומי שלו. ולשם כך דרושים להם חיילים לבניית המערכות ולתפעול היום יומי של המערכות.

אשאל אותך 2 שאלות:

1.    אם היית שר בטחון או רמטכ''ל, כיצד היית מתייחס להצעת קבוצת מומחי הביטחון?

2.    באם ישנם אנשים שבדקו את הספר ואת אמינותו, והגיעו למסקנה שהספר אמין ושחייבים להקים מערכות הגנה כאלה בכל רחבי הארץ, והם משתדלים בכל כוחם להקים ולתפעל מערכות הגנה אלה.

האם אתה לפני שבדקת את אמינותו של הספר ויעילותן של המערכות הגנה המוצעות בו, האם היית קורא למֶתַּפְעֶלִים את מערכות ההגנה "משתמטים" וחסרי מצפון ואחריות?

אם הייתי רמטכ''ל או שר בטחון, הייתי בודק בצורה אובייקטיבית האם הספר אמין, והאם מערכות ההגנה המוצעות בספר הן מועילות ואפקטיביות. ובאם הן עונות לקריטריונים והספר מוכח כאמין ומועיל, הייתי מאמץ את בקשתם והצעתם של מומחי הביטחון ומשקיע כספים וחיילים לתפעול מערכות הגנה.

ולגבי השאלה השנייה, לגבי האנשים שבדקו את הספר והגיעו למסקנה שהוא אמין, יתכן והם לא נקראים לא מוסריים כיוון שלדעתם ועל פי מסקנתם הם מגנים על המדינה במערכות אלה. אבל יתכן שהם גם מתפעלים מערכות אלה כי הם רוצים להשתמט מההגנה הרשמית שהיא יותר קשה.

ובכן, בוא נעבור לנמשל: ספר ההדרכה וההגנה שהציעו מומחי הביטחון הוא: ספר התורה שבידינו, ומערכות ההגנה הן מערכות לימוד התורה. באים מומחי בטחון – גדולי חכמי ישראל, ואומרים לך ולכל אחד, יש לנו ספר הדרכה - כיצד להגן על עם ישראל.

במקום לטעון כנגד החיילים שמֶתַּפְעֶלִים את מערכות ההגנה (כלומר לומדי התורה), תבדוק אם ספר ההדרכה הוא אמין וממקור עליון, ואז תחליט אם החיילים שמתפעלים את המערכות הם פרזיטים, או שנותנים מעצמם למען העם היושב בציון. אם בדקת את הספר בצורה אמיתית ומעמיקה, והגעת למסקנה שהוא לא אמיתי ולא ממקור עליון, אז יש לך טענה, אבל כל עוד לא בדקת או בדקת והגעת למסקנה שהוא ממקור עליון, אז המסקנה היא שיש סיכוי טוב שהחיילים המתפעלים את המערכות הם מוסריים ביותר.

 

שאלה: שאלה ראשונה כנגד המשל והנמשל: הרי כל אחד יכול להמציא טענה ותעסוקה כראות עיניו ואז לטעון: אני מקנח את האף - ובזה אני מגן על עם ישראל, אני מתקן שעונים, או אם תרצה אני לומד סינית עתיקה - ובזה אני מגן על עם ישראל, יתכן שכדי להשתמט, המצאתם שלימוד התורה מגן על המדינה.

 

תשובה: שאלה יפה (למרות שהיא בלשון קצת מקניטה...), אבל אענה לך: ישנם שני הבדלים בין ''קינוח האף'' וכדומה, לבין הטענה שלימוד תורה מגן על העם.

הבדל א' הוא ההבדל הלוגי: אין לך שום ספר שאתה טוען שבא ממקור עליון שבו כתוב שקינוח אף, תיקון שעון או לימוד השפה הסינית - מגן על העם, ואפילו אתה מסכים שאין ספר כזה בעולם שבא ממקור עליון. לעומת זאת, לומדי התורה מאמינים: שהקב''ה בעל כל הכוחות כולם ברא את העולם והוא מחייה את הכל. ובעולם הזה יש מציאות גשמית וגם רוחנית, והאדם הוא המפעיל את יחסי הגומלין הללו ביו החומר והרוח. והתורה שקיבלנו משמים הוא ספר הוראות אשר ניתן לעם ישראל ע''י בורא העולם, בו כתוב בדיוק כיצד מפעילים את יחסי הגומלין בין החומר הגשמי והצד הרוחני בעולם הזה. בספר התורה מוסבר בדיוק כיצד לימוד התורה מגן על העם. אך אם אינך מאמין בכל מה שאמרתי לך לעיל לגבי הקב''ה, התורה משמים, יחסי הגומלין בין חומר ורוח וכו' נוכל לדון על כך בנפרד, או בסמינרים המוכיחים את אמיתות התורה בצורה ברורה והגיונית.

הבדל ב' הוא ההבדל ההיסטורי: עם ישראל במשך כל הדורות השליך את חייו מנגד, כדי להמשיך בלימוד התורה למרות הגזירות, למרות הרדיפות, למרות הפוגרומים והאיסורים מצד השלטונות שאסרו ללמוד וללמד תורה.

אם תפתח כל ספר היסטוריה בדברי ימי עם ישראל, תגלה זאת כמעט בכל תקופה: בתקופת היוונים, בתקופת המשנה, התלמוד הבבלי או בימי  הביניים... בכל תקופה, גזרו עלינו גזרות ורדיפות כנגד לימוד התורה, וכמובן שזה לא שבר אותנו, ועם ישראל המשיכו למסור את הגוף והנפש על לימוד התורה. רבי עקיבא המשיל את הקשר הנפשי בין העם היהודי לתורה: לדג במים. שכמו שהדג זקוק למים ובלעדי המים לא יחיה, כך עם ישראל, זקוק ללימוד התורה. בלעדי התורה, לא היה קיים היום עם ישראל. ורבי עקיבא נתפס לומד תורה בניגוד לאיסור הרומאים, ועל כן הוצא להורג בעינויים אכזריים. לפני יציאת נשמתו אמר: "שמע ישראל, ה' אלקינו ה' אחד", ויצאה נשמתו ב"אחד". זכה רבי עקיבא למות על קידוש ה', כמו היהודים בכל הדורות והאינקוויזיציות. יהודים עלו למוקד רק כדי לא בגוד באלקי ישראל.

לאחר נתונים אלה, האם אתה יכול להשוות את לימוד התורה ללימוד סינית, תיקון שעונים או קינוח אף?...

 

שאלה: הכל טוב ויפה אבל לימוד תורה הוא לא צבא, יפה מאוד שעם ישראל במשך הדורות מסר את נפשו למען התורה, אבל זה עדיין אינו שרות צבאי.

 

תשובה: השקפת התורה היא: שלימוד התורה הוא הגנה על עם ישראל בדיוק כמו הצבא, צבא זו הגנה גשמית ותורה זו הגנה רוחנית. הגנה רוחנית חשובה בדיוק באותה מידה של הגנה גשמית. כל לומד תורה נחשב כחייל של עם ישראל, כחשוב וחיוני כמו ואפילו יותר מחילות רבים אחרים. הדיון האמיתי בינינו צריך להיות: האם התורה היא אמת או לא? והאם התורה ניתנה ע''י בורא העולם השולט על הבריאה? והשאלה השנייה שצריכה להישאל: האם כתוב בתורה שלימוד התורה מגן על העם כמו הצבא, וחיוני כמו כל חַיל בצבא?

 

שאלה:בסדר, אתה מוזמן עכשיו להוכיח לי שהתורה אמת וכן להראות לי היכן כתוב בתורה שלימוד התורה מגן על העם כמו הצבא.

תשובה: לבקש להוכיח את אמיתות התורה עכשיו, זה כמו שתבקש ממני לתמצת לך ב - 5 דקות קורס של 4 ימים גדוש הרצאות. מי שינסה לעשות זאת הוא לא רציני, ואולי אפילו נשמע מזלזל בצד השני?! אם אתה אדם רציני, וכך אתה בעיני, שלא מעוניין לפספס הזדמנויות רציניות בחייך, ומעוניין לקבל תשובות לכל שאלותיך בענייני יהדות ואמיתות התורה... אתה מוזמן להרשם לסמינר להכרת היהדות (טלפונים בעמוד האחרון בחוברת), שם יספקו לך הוכחות לאמיתות התורה – הוכחות ברורות, מסודרות, הגיוניות, לוגיות... תוכל לקבל שתשובות לכל שאלותיך, הסברים לכל, בדרכי נועם ובאווירת נופש, בחברת צעירים כמוך.

נחזור לעניינו, ובכן, העיקרון העובר בכל תורת ישראל הוא קשר גומלין ישיר בין המעשים שלנו לתגובה של הבורא.

זה בנוי כך: מעשה גשמי שלנו משפיע בעולמות העליונים, והשפעה זו מהעולמות העליונים, חוזרת אלינו לעולם הזה, לטוב או למוטב, תלוי במעשה הגשמי שלנו.

לדוגמא: רוב אזרחי ישראל שמים מזוזה בפתח ביתם, זהו מעשה גשמי שמשפיע בעולמות הרוחניים וגורם לבריאת מלאכים רוחניים טובים. למלאכים אלה יש השפעה גשמית לשמירה על ביתו של אותו אדם שקבע מזוזה בדלתות ביתו, ממילא היה לנו כאן מעשה גשמי (התקנת מזוזה) – שגרם להשפעה רוחנית (יצירת מלאכי הגנה בזכות מצוות המזוזה) – תגובה מאלוקים כהגנה על הבית שבו קבעו מזוזה.

אדם שקובע מזוזה בביתו, יכול בקלות יותר להבין את עקרון לימוד התורה כהגנה על עם ישראל וכו'...

 

שאלה: אבל יש בתים עם מזוזות שניזוקו, אז היכן ההגנה?

 

תשובה: יש גם חיילים שניזוקים בצבא, אז למה הם חובשים קסדה להגנה, מדוע יש צורך בטנק? הרי גם טנקים עלולים לעלות על מוקשים ולהתפוצץ?

המזוזה כמו כל הגנה, אינה מבטיחה הגנה מלאה, היא רק הגנה נוספת. (כמובן שהמזוזה צריכה להיות כשרה ותקינה, כדי לזכות את הבית בהגנה).

על פי השקפת היהדות, ההגנה הגשמית הולכת שלובה יחד עם ההגנה הרוחנית, ללא ההגנה הרוחנית שעם ישראל הפעיל במשך כל הדורות, היינו נעלמים כמו כל שאר העמים שנעלמו מדפי ההיסטוריה. עם ישראל הוא העם היחיד שהצליח לשרוד במשך 2000 שנה בגלות בארצות שונות בעולם, למרות כל הרדיפות, הפוגרומים והטבח במשך כל הדורות...

 

שאלה: אם אתה טוען שההגנה הגשמית הולכת שלובה עם ההגנה הרוחנית, אז תנהגו כמו בישיבות "ההסדר", בחלק מהזמן תשלבו שרות צבאי ובחלק מהזמן תשלבו לימוד תורה.

תשובה: מה דעתך ללכת לטַיַיס ולומר לו שבחלק מהזמן ישרת בחיל האוויר כטייס ובחלק מהזמן בחיל רגלים, ובחלק מהזמן בחיל התותחנים?

כדי שמערכת תפעל בצורה אופטימאלית, על כל אחד לבצע את התפקיד המוטל עליו ביעילות מרבית. אחרי שמכירים בתפקידם של בני הישיבות ללמוד תורה, עלינו להתייחס אליהם כאל חייל עצמאי, שתפקידו מוגדר כחלק מהמערך ההגנה הכללי של בטחון עם ישראל.

 

שאלה: אז למה יש מסגרת של ישיבות "הסדר" המשלבת לימוד תורה ושרות צבאי?

 

תשובה: שילוב זה לא נועד לבחורי הישיבות, אלא לחיילים המעוניינים לשרת בצבא ומעוניינים לשרת במסגרת דתית.

על פי השקפת היהדות, כל יהודי חייב לקבוע עתים לתורה. ולכן אותם אלה שלא מעוניינים או לא מתאימים ולא יכולים להיות בחַיל לומדי התורה - בו לומדים תורה כל היום וכל יום (דבר הדורש כוחות נפש אדירים), אלא מעוניינים לשרת בחילות אחרים, צריכים לקבוע עתים לתורה למען עצמם, כדי להיות יהודי נאמן לעמו ולאלוקיו.

 

שאלה: אולי תוכל לומר לי על איזה מקורות ביהדות אתה מסתמך,  כשאתה אומר שהתורה מגנה, כמו או יותר משירות בצבא?

תשובה: קודם כל, כשאתה אומר שרות בצבא, אז שוב אני חייב להדגיש: הלימוד בישיבה על פי היהדות, הוא השירות בצבא ההגנה. כמובן שלא כולם ראויים ויכולים להיות בחיל הזה, אבל צריך להבין שעל פי המבט של התורה, הקבוצה הלומדת תורה היא חלק אינטגראלי מצבא העם, מהצבא המגן על העם.

ועכשיו לשאלתך לגבי המקורות. ובכן, ישנם מקורות רבים. אביא לך מספר מקורות, וכמובן עצם העובדה שגדולי ישראל תומכים ומעודדים את חיל התורה ומורים להתנהג כך, זו כבר הוכחה מספקת, כי מי כמוהם יודע את ההלכה ואת מקורות היהדות.

 

שאלה: לפני שאתה מביא לי את המקורות, רציתי לדעת האם כל הרבנים מסכימים לזה? האם רבני הציונות הדתית מסכימים למקורות שאתה הולך להביא או שהם חולקים על כך?

 

תשובה: בניגוד גמור למה שרבים סבורים, דעתם של רבני הציונות הדתית היא בעד הסדר המאפשר לבני הישיבות ללמוד ללא כל הפרעה. ואל לנו לשכוח שמדינת ישראל היא זו שהסמיכה את הרבנים הללו בענייני הדת.

נתחיל בדעתו של הרב הראשי לישראל - הרב קוק, אשר הציונות הדתית רואה את עצמה כממשיכת דרכו - מתוך אגרות הראי"ה חלק ג' אגרת תתי': "מטרתנו ברורה היא לנו ואמת היא: להציל את נשמת היהדות בממלכה זו התלויה בנִימין רבים בקיומן של הישיבות האחדות.. אבל חוק הוא לישראל שחובתו היותר קדושה, השומרת את חייו הרוחניים ממיתה אכזרית, היא שיימצא בעריו ומדינותיו חלק רשום מקודש לתלמוד תורה. ששום לחץ מדיני לא יוכל להסיר מאתנו את החובה הקדושה הזאת. וכשהיו אבותינו עומדים במעמד הצבאי היותר נמרץ, בכיבוש הארץ, נאמרה ליהושע התוכחה על אשר ביטל את הישיבה יום אחד, ושר צבא ה' אמר לו : על זה עתה באתי, על שביטלתם תורה (מגילה ג, א)...

ותלמיד חכם נקרא כל שתורתו אומנותו ועיקר עסק שלו הוא בדברי תורה...  והצלחת המדינה במלחמתה תלויה ע"י מה שנמצאים בה תלמידי חכמים העוסקים בתורה, שבזכותם המלחמה נוצחת, והם מועילים למדינה יותר מאנשי החייל הלוחמים. וכל כך גבוהה היא בישראל תעודת לימוד התורה ללומדיה הקבועים, עד שעל פי המסורת התלמודית, היא לא תוכל להיות נדחית גם מפני צווי של כל מלך ושליט. והכל סובב על היסוד הגדול הזה: שהצלחת המדינה ונצחון המלחמה עצמה - קשורה הרבה בעבודה הרוחנית, שהיחידים שבבני המדינה המיוחדים לעבודת שמים, ממשיכים את עבודתם הקדושה בתורה ובעבודת ה', הנחוצה להתקדם תמיד בדבר יום ביומו. על כן תלמידי חכמים העוסקים בתורה הם הם מגינים על הארץ ועוזרים להצלחת הנשק הלאומי, לא פחות וגם יותר מכל החייל הלוחם"...

להלן דבריו של הרב צבי פסח פרנק - רבה של ירושלים וגדול תלמידי הרב קוק, מתוך כרוז בזמן מלחמת השחרור, כ"ד ניסן תש"ח:

"תלמידי חכמים בעסקם בתדירות בתורה ועבודת ה' בשעת מלחמה, משרתים בזה את העם יותר מהשתתפותם בקרב. וכך מצינו במדבר רבה פרשה כ"ב שבמלחמת מדיין ייחדו שני עשר אלף לתפילה, כי התורה והתפילה הם כלי המלחמה של העם ההולכים לפניהם בקרב, ומפיל שונאיהם כדברי התרגום אונקלוס. וכל אלה אשר תורתם אומנתם, חלילה להוציאם ולנתקם מאהלי התורה, ולשעבדם לצבא המלחמה ואימונים ושאר עבודות. וידעו נאמנה שכל מי שמסר נפשו וחייו לשקידת התורה, הינו איש צבא מלגיונו של מלכו של עולם להגנת עמנו וארצנו, וכל אלה העומדים במערכת הקרב עם האויב מוגנים בזכות לומדי התורה. וכל בעל נפש שהוא מסור ללימוד התורה,  איננו ח"ו בכלל משתמט, אלא נהפוך הוא, עבודה גדולה הוא עושה לנצחוננו המלא שאנו מקווים לו... וכדאי הוא קול התורה להגן גנון והצל לכל היורדים לשדה המלחמה שיחזרו בחיים ושלום לביתם".

להלן דבריו של הרב משה צבי נריה ז"ל - ראש ישיבות בני עקיבא לשעבר:

אם בתקופה מסויימת נוצר מצב, בו האידיאליסטים בני הישיבות יושבים בנאות מבטחים, ואילו בחורים אחרים וביניהם הרבה אידיאליסטים יושבים על הגבולות, אין זה משנה את העיקר. גם במסגרת הצבא מרובים החיילים הבלתי קרביים ואין אנו מטילים דופי במי שתפקידו מציב אותו לא על הגבולות. כזה הוא מבנה הצבא וכזה הוא מבנה האומה.

לא ידוע לנו באיזה מידה של הבנה קיבלו אבותינו בימי קדם את ההלכה שנפסקה כי שבט לוי אינו יוצא למלחמה כשאר ישראל. אפשר שגם אז היו כאלה שהתרעמו והתלוננו על כך, אולם כנראה שרובם הבינו, כי אין כאן חס ושלום הבחנה בין דם לדם, דמו של מי סמוק יותר - אלא זוהי הערכות פנימית של מבנה העם, אשר לא רק צבא המלחמה שומר על קיומו, ולא רק שדה הקרב היא החזית היחידה, בה נדרש האדם למסור כל כולו למען קיומו ולמען קיום ערכיו, אלא יותר מכולם הבין זאת שבט לוי בעצמו. שבט לוי לא ראה זאת כזכות אלא כחובה אליה מגוייס הוא כל הימים"... ומובא בזוהר שלא רק שבט לוי לא לחם, אלא גם שבט יששכר. שבט לוי ושבט יששכר ביחד מנו כ- 20% מעם ישראל. כלומר: עשרות אלפים למדו תורה ולא יצאו למלחמה. גם כיום - אם היתה לנו מדינת הלכה ברור שרק כשליש ילמדו רק תורה, ושאר העם ישרתו בצבא וישלבו תורה ודרך ארץ. היום רק הציבור החרדי תורם לחיל לימוד התורה, וממילא תרומתו פחותה בשאר החילות.

הרב הראשי לישראל הרב אברהם שפירא - ראש ישיבת מרכז הרב, בועדת הכנסת אשר דנה בנושא:

"אי אפשר להשוות לימוד רפואה עם לימוד תורה. לימוד תורה זה לימוד מיוחד לעם ישראל. להיות תלמיד חכם זה לא מקצוע, זה לא שייך בכלל למקצוע, זה משהו שורשי ורוחני... כולם צריכים להיות לתלמידי חכמים ואחר כך לצאת החוצה, התורה איננה סובלת שותפות. תלמידי הישיבות לומדים עשרים וארבע שעות ביממה".

הרב הראשי לישראל הראשון לציון - הרב מרדכי אליהו, אשר הציונות הדתית רואה בו כיום מורה דרך רוחני, בועדה הכנסת[1] אשר דנה בנושא:

"בעם ישראל קיים מדורי דורות מושג של בני תורה. היה קיים מושג שהיעד שלו לימוד תורה כדי להיות רב. בארצות האיסלם לומדי התורה היו פטורים משרות צבאי... המושג עליו דברתי לקוח עוד מדברי הרמב"ם שאמר שבני שבט לוי הם אנשים מיוחדים והם צריכים ללמוד תורה.

...אני סבור שזה חלק מבטחון עם ישראל, שבחורים מוכנים למסור את עצמם ולשבת ללמוד יום ולילה במסירות נפש... השקפת עולמינו היא זאת, שאלה שיושבים ולומדים עושים שרות גדול לאומה".

הרב שאול ישראלי - במכתב לרב מרדכי נויגרשל:

"דעתי כמובן לא השתנתה והיא מוחלטת נגד גיוס בני הישיבות. ובכן נעבור למקורות מתוך תורת ישראל: התייחסות מדוייקת ליחס בין צבא וישיבה וההגנה על עם ישראל מוצאים אנו בדברי חז"ל הבאים: "אילמלא דוד - לא עשה יואב (שר הצבא) מלחמה, ואלמלא יואב - לא עסק דוד בתורה,  דכתיב "ויהי דוד עושה משפט וצדקה לכל עמו, ויואב בן צרויה על הצבא". מה טעם - דוד עושה משפט וצדקה לכל עמו? משום שיואב על הצבא. ומה טעם יואב על הצבא? משום שדוד עושה משפט וצדקה לכל עמו"(סנהדרין מט, א).

האם בזמן דוד המלך לא היה צבא? מי ניהל את כל מלחמות ישראל בזמן שכל עם ישראל קיימו תורה ומצוות? ולמעשה לאורך כל הדורות רוב עם ישראל קיימו תורה ומצוות.

אנו רואים לאורך כל התנ''ך שכאשר עם ישראל התרחק מתורה, מיד היו נמסרים למלכויות, וכאשר זעקו לה' וחזרו בתשובה, היה הקב''ה שולח להם מושיע הגואל אותם מיד אויביהם: "ויעשו בני ישראל הרע בעיני ה', ויתנם ביד... ויזעקו בני ישראל אל ה' לאמור: חטאנו לך וכי עזבנו את אלקינו ונעבוד את הבעלים... הצילנו נא היום הזה... ויסירו את אלוהי הניכר מקרבם ויעבדו את ה'... ויקֵם ה' להם מושיע לבני ישראל ויושיעם... ותשקוט הארץ...

בתורה נאמר: בספר ויקרא בפרשת בחוקותי: "ואם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו... והקימותי את בריתי אתכם... ורדפו מכם חמישה - מאה, ומאה מכם רבבה (10,000) ירדופו. ונפלו אויביכם לפניכם בחרב"...

"ואם בחוקותי תמאסו... לבלתי עשות את כל מצוותי, להפרכם את בריתי... והפקדתי עליכם בהלה... וניגפתם לפני אויביכם... והבאתי עליכם חרב נוקמת... העידותי בכם היום את השמים ואת הארץ כי אבוד תאבדון מהר מעל הארץ, אשר אתם עוברים את הירדן שמה לרישתה... לא תאריכון ימים עליה, הישמד תישמדון... והפיץ ה' אתכם בעמים ונשארתם מתי מספר בגויים... ואתכם אזרה בגויים"... - וכך קרה, עם ישראל עשה הרע בעיני ה', 2 בתי המקדש חרבו והמוני בני ישראל הושמדו וחלקם יצאו לגלות.

..."ואנכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא... (בשואה? באינקויזיציה? בפרעות?...), "וידעת עם לבביך כי כאשר ייסר איש את בנו, ה' אלקיך מייסרך..."

והשימותי את הארץ ושממו עליה אוייביכם היושבים בה, והיתה ארצכם שממה ועריכם יהיו חורבה..." - וכך היה, כל השנים אחרי חורבן בית שני, הארץ עברה מיד ליד, משלטון לשלטון ונשארה תמיד שוממה, עד קום המדינה ב –1948. "בצר לך ומצאוך כל הדברים האלה באחרית הימים, ושבת עד ה' אלקיך ושמעת בקולו... ושב ה' אלקיך את שבותך וריחמך ושב וקיבצך מכל העמים אשר הפיצך ה' אלקיך שמה"... אנו רואים שדברי התורה אשר ניתנה לעם ישראל לפני יותר מ-3,000 שנה, התקיימו, והקב''ה קיבץ (וממשיך לקבץ) אותנו מכל העמים והשיבנו לארץ ישראל, לאחר 2000 שנות גלות. בתלמוד, במסכת סוטה כ''א, א' נאמר: "מה אור מאיר לעולם - אף תורה מגינה על העולם".

להלן מתוך הספר "השתדלות המאמין" מאת הרב מאור:

"הילקוט שמעוני בבראשית (קט"ו) מביא את הסיבה להצלחה או לכשלון במלחמות ישראל: "לא עמדו פילוסופים באומות העולם כבלעם בן בעור ואבנימוס הגרדי. נתכנסו כל אומות העולם אצל אבנימוס הגרדי ואמרו לו: תאמר שאנו יכולים להזדווג באומה זו (כיצד אנו יכולים להצליח במלחמה כנגד עם ישראל?). אמר להם: לכו וחזרו על בתי כנסיות ובתי מדרשות שלהם. אם מצאתם שם תינוקות (הכוונה לילדים עד גיל בר מצווה) מצפצפים בקולם (לומדים תורה), אי אתם יכולים להם. ואם לאו, אתם יכולים להם. שכך הבטיחם אביהם: 'הקול קול יעקב' - בזמן שקולו של יעקב מצוי בבתי כנסיות ובתי מדרשות - אין הידים 'ידי עשיו'.

גדול אומות העולם מלמדנו, מתי מצליחים להלחם בעם ישראל ומתי אין אפשרות להצליח. אבנימוס לא שלח את אומות העולם לבדוק את מספר החיילים, ולא את כמות הנשק של עם ישראל. דבר זה אין בו כדי לשנות כלל את תוצאות המלחמה. הוא שלח אותם לבדוק את מידת לימוד התורה של ישראל. כיוון שברור לו, וגם לנו חייב להיות ברור, שכוחו של עשיו להצר לישראל - תלוי רק בדרגת לימוד התורה שלנו. הקב"ה שולח אותם להצר לישראל, כל זמן שיש חסרון בקול יעקב (בלימוד התורה). אולם כשיש קול יעקב ויש עיסוק בתורה - אין ידי עשיו שולטות בישראל.

ההשתדלות האמיתית המועילה במלחמות ישראל בגויים היא לימוד התורה. לעומת זאת - ריבוי השתדלות בחיילים וצבא, במיוחד אם זה בא על חשבון לימוד התורה, לא תועיל למלחמה, ואף עלולה לגרום להפסד ולגזרות נוספות. כיוון שהיא כפירה באמונה, ויכולה להתפרש כאילו: "כוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה".

במלחמה במדיין: הקב"ה מצווה את משה רבינו (ספר במדבר), לגייס 36,000 לוחמים: לפי מדרש רבה כ''ג, ב' - "ג' אלפים מכל שבט ושבט (סה''כ 36,000 איש): י"ב אלף למלחמה, י"ב אלף משמרין את כליהם וי"ב אלף לתפילה". כלומר: 12,000 איש מגוייסים ללימוד התורה, דהיינו שליש מהמגוייסים למלחמה לומדים תורה להצלחת המלחמה, וכל זאת למרות שהיו בעם ישראל עוד כ - 600,000 איש שעסקו בתורה. וכל זאת כדי שלא יגיעו חס וחלילה למחשבה של "כוחי ועוצם ידי" ויחשבו שניצחו בשל כוחם הרב.

גם במלחמת עמלק, משה רבינו מחזיק ידיו עד בא השמש, וכי ידיו של משה עושות מלחמה? אלא (להזכיר) בזמן שישראל מסתכלין כלפי מעלה, ומשעבדין את לבם לאביהם שבשמים, היו מתגברים - ואם לאו, היו נופלין" (מסכת ראש השנה כ"ט). מדוע היה על משה לטרוח להחזיק ידיו למעלה במשך כל היום? אלא התורה לימדתנו כמה קרוב האדם למחשבת "כוחי ועוצם ידי". אפילו הדור שראו נסים: מכות מצרים, קריעת ים סוף וכו', לולא ראיית ידיו של משה כלפי מעלה במשך כל המלחמה, היו יכולים לתלות נצחונם בכוחם".

תוכל להרחיב מאוד בנושא "גיוס בני הישיבות", בספרו  המצויין של הרב מרדכי נוייגרשל: "למה הם שונים".

בספר מלכים ב': מסופר על סנחריב מלך אשור, אשר עלה על ירושלים בחיל כבד, עם ישראל היו כולם לומדי תורה ושומרי מצוות. אך צבא יהודה היה דל ביותר וללא סיכוי לנצחון על אפריית אשור החזקה בעולם. מה עשה חזקיהו המלך הצדיק? "ויתפלל חזקיהו לפני ה'... ויהי בלילה ההוא, ויצא מלאך ה', ויך במחנה אשור 180,000 איש, וישכימו בבוקר והנה כולם פגרים מתים"! בספר שופטים מסופר על גדעון שנלחם במדיינים עם 300 איש בלבד הרגו 120,000 מדיינים! בדברי הימים ב' י''ד מסופר על אסא מלך יהודה, אשר עשה הישר בעיני ה', אסא המלך נלחם בזרח הכושי שבא בחיל – אלף אלפים, כלומר מיליון חיילים! :ויקרא אסא אל ה'... ויגוף ה' את הכושים לפני אסא ולפני יהודה, וינוסו הכושים". במלכים ב' מסופר על אלישע הנביא: "וישכם משרת איש האלקים ויצא, והנה חיל סובב את העיר וסוס ורכב. ויאמר נערו אליו: אהה אדוני, איכה נעשה? ויאמר: אל תירא, כי רבים אשר אתנו מאשר אותם. ויפקח ה' את איני הנער, וירא והנה ההר מלא סוסים ורכב ואש, סביבות אלישע".

רבי חיים מוולוג'ין, תלמידו של הגאון מוילנא כתב ב"נפש החיים": אם העולם היה פנוי לרגע אחד מלימוד התורה, כל העולמות היו הופכים לתוהו.

על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, ועל העבודה (הכוונה לעבודת הקורבנות וכיום זו התפילה), ועל גמילות חסדים.

 

ח.נ.ביאליק-המשורר הלאומי: "אם יש את נפשך לדעת את המעיין ממנו שאבו אחיך המומתים בימי הרעה, עוז כזה, תעצומות נפש... לעלות על המוקד, לקפוץ אל המדורה וב"אחד" למות מות קדושים... אם לא תדע לך כל אלה, אל בית המדרש סור... אולי גם כיום תראה בו עיניך יהודים המנשים את עמלם בדף של גמרא, מה נקלה ועלובה זו המראה בעיני זר לא יבין... ומי יודע, אם לא נחלי דמעותיהם הביאונו עד הלום, ובמותם (במותם של בני התורה מבית המדרש) - ציוו לנו את החיים, החיים עד העולם"...

 

ברל כצנסון: בכל כתבי ברל, כרך ז' מאמר קודמי קודמנו – " כי דור בדור ימרוד, זה מדרך הטבע, אבל דור לא ידע את קודמו-זו הקללה של הדור שלנו... הרי עם שאין לו עבר, אין לו הווה וגם עתיד לא יהיה לו".

 

 


 


[1] חוברת דברי הכנסת, ישיבות תס"ג-תס"ח של הכנסת ה-11 חוברת ל"ח עמוד 4288.

יש לך הערות, שלח תגובה
לא לשלוח למטה את הערתך כי המשלוח לא עובד כרגע אפשר לשלוח לאימייל olam@olam-jew.com, תודה מראש
המאמר היה:

מעניין.  משעמם.  ככה,ככה.
 המאמר
לא ענה על השאלה . המאמר כן ענה
אם תוכל (לא חובה) לכתוב הערה מפורטת מעט אשמח מאוד
(גם אם לא תכתוב בתיבה כלום ותלחץ "שלח" הטופס ישלח)


 

מותר לך ומצווה להעתיק ולפרסם לזיכוי הרבים בכל מקום אפשרי.
טלפון  למנהל האתר לשאלות הערות והצעות 057-3118666
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1


ניתן לעזור בהוצאת ספר השאלות והתשובות שבאתר- לפרטים לחץ כאן

להלן השאלות אחרונות:

רוצה לקיים מצוות אבל לא להיות חרדי, שאלה:אני מעוניין לשמור עוד כמה מצוות אבל אני מרגיש שזה יחייב אותי להיות שייך לזרם החרדי ואני לא מעוניין להיות חרדי, מה אעשה?
חשוב לקרוא - למה כדאי לקרוא על שאלות ותשובות בנושא החרדים והמדינה?
נקודות חשובות בעניין הכפייה הדתית שאלה: הנושא שהכי מציק לי ולחברי החילונים זו הכפייה הדתית. שאתם כופים עלינו, נכנסים לנו לוורידים ומשניאים את הדת בכך, ומשניאים את עצמכם בדרכים האלה, ואתם גורמים פילוג בעם. אתם בעצם  מיעוט שכופה את דעתו ודתו על הרוב?
תחבורה ציבורית בשבת-שאלה: מדוע התחבורה הציבורית בשבת לא עובדת? האם זו לא כפייה דתית?
סגירת כבישים בשבת- שאלה: מדוע יש כבישים סגורים בשבת? האם זו לא כפייה דתית? אתה אומר שאני יכול לנסוע ברכבי הפרטי להיכן שאני רוצה?  ומה תאמר על רחובות שבהם אני לא יכול לנסוע ?
מדוע החרדים זורקים אבנים בשבת? מה זה כל האלימות הזו?
פתיחת קניונים בשבת- שאלה: מדוע הקניונים והחנויות סגורים בשבת?
נישואין יהודיים ונישואין אזרחיים, ממזרים ועגונות-  שאלה: מדוע כל זוג בישראל צריך להתחתן על ידי הרבנות ועל ידי הטכס הדתי שלכם?
נישואין אזרחיים ודילול העם היהודי- מדוע נישואים אזרחיים מזיקים לעם היהודי?
שאלת הגיור ומיהו יהודי? שאלה: מי אתה שתחליט מיהו יהודי ומי לא? אתה תגדיר מיהו יהודי כפי הבנתך, ואני אגדיר מיהו יהודי כפי איך שנראה לי. אל תתערב לי ואל תכפה את דעתך הדתית על ההגדרה מיהו יהודי.
תקציבים ו"סחיטה" חרדית שאלה: מדוע החרדים סוחטים את הקופה הציבורית? 
החרדים והצפירה - שאלה: למה החרדים אינם עומדים דום בזמן הצפירה ביום הזיכרון לשואה ולחללי מערכות ישראל? ואם כבר הם עומדים מדוע הם אומרים תהילים, שישתקו בדומיה?
לבוש חרדי - למה הלבוש החרדי שונה?
מדוע החרדים לובשים בגדים שונים מהאחרים, לבוש בצבע שחור?
למה אתה כועס? שאלה: למה אתה נראה לי כל כך כועס על התקשורת והפוליטיקאים, האם זה בגלל שהם נגד הדתיים?
האלימות החרדית מדוע החרדים אלימים? אתה לא יכול להתעלם מהאלימות החרדית, כמה שתדבר נגד התקשורת, אתה לא יכול להכחיש שמידי פעם שומעים על זריקת אבנים בכביש בר אילן ובעוד מקומות, על שריפת פחי אשפה, מלחמות השוטרים ועוד. איך אמר פעם מישהו: מי שזקוק לפחחות ברכב, שיסע בשכונה חרדית בשבת...
אגואיסטים וחרדים - שאלה: ומה יש לך לענות על כך שהחרדים הם אגואיסטים?
הסתגרות החרדים- מדוע החרדים בשכונות נפרדות?
החרדים והצבא- מדוע החרדים משתמטים מהצבא? 

לעמוד ראשי בנושא הדת והמדינה
ניתן לדון ולהתייעץ ולשאול בנושא בפורום החדש שפתחתי
כתובת הפורום
http://vitaminim.org/1

לעמוד הראשי   /   לעמוד רשימת השאלות