למה עלי לשאול שאלות?

למה לי בכלל לשאול שאלות ? אני חי אוכל, שותה, ישן, פועל לפי האינסטינקטים שלי,אז למה לשאול שאלות על מהות ומטרת חיי?

תמצות התשובה: שאלת את עצמך פעם: האם אפשר לבנות בית מבלי לדעת מי עתיד לגור בו? האם נראה לך הגיוני שאדם יכנס לרכבת מבלי לדעת לאיזה כיוון היא נוסעת? האם זה נכון לבחור מקצוע מבלי לבדוק את התאמתו לך, לאופייך לסיכויי הפרנסה ממנו וכו' שאלת החיים ומטרתם יותר חשובה וחיונית משאלות אלו.

ישנם אנשים שעד שהם לא עושים "בְּרֶקְס" במרוץ החיים שלהם, הם לא מתחילים לשאול שאלות ולחפש תשובות. עד שלא קורה להם מאורע מזעזע או מקרה מלחיץ או מצב מדיני ללא מוצא רק אז הם מתחילים לחשוב מי אני? ומה אני? מה אני עושה בעולם ?למה אני חי בארץ הזו?

אבל מבדיקה מעמיקה יותר, ובהשקפה רחבה ואמיתית נוכל לראות עד כמה חשוב לכל אדם באשר הוא, לשאול שאלות ולחפש תשובות.

אם נבדוק, כשאתה נכנס לחנות מכשירי כתיבה לקנות עט או עיפרון , כמה זמן אתה משקיע כדי לבחור את כלי הכתיבה דקה, שתיים, נכון?

לעומת זאת כשאתה הולך לקנות מחשב, אתה משקיע יותר זמן ומאמץ כדי להגיע להצעה הכדאית והמשתלמת ביותר, ולמה אתה משקיע יותר זמן? כי המחשב יותר יקר מכלי כתיבה.

ונניח שאתה הולך לקנות מוצר יותר יקר, כמו מכונית או דירה הגיוני והכרחי שתקדיש יותר זמן לבדיקת המכונית או הדירה, כי אתה מעוניין לבחור את הדירה והמכונית הטובה ביותר בשבילך, שהרי המכונית אמורה לשרת אותך יום יום, ובדירה אתה רוצה לגור כמה שנים טובות. ואתה לא מעוניין לחתום קבע במוסך הקרוב או להסתובב קבוע בדירה עם מטרייה בגלל הדליפות של הגג.

אפשר לסכם שככל שה"מוצר" יותר יקר, ויש לו יותר השפעה על החיים שלנו, כך הגיוני שנשקיע יותר זמן ומחשבה להשיג את ה"מוצר" שיביא לנו את התועלת הגדולה ביותר.

ואם נשאל את עצמנו את שאלת השאלות – מהו הדבר הכי יקר בחיים שלנו? מהו הדבר ששווה להשקיע זמן כדי להשיג בו את הטוב ביותר?

תחשוב רגע…

כן, אתה צודק, החיים עצמם! החיים עצמם הם הדבר החשוב ביותר בחיים שלנו.
הבדיחה מספרת שפעם פרופסור ורב חובל נסעו בסירה, אומר הפרופסור לרב חובל: "אתה יודע היסטוריה?"
"לא" עונה הרב חובל
"אם כך, אז איבדת מחצית משנותיך" עונה הפרופסור
"וגיאומטריה אתה כן יודע?" הוסיף הפרופסור לשאול
"לא" עונה לו הרב חובל.
"אם כן, איבדת שלושת רבעי מחייך" מצחקק הפרופסור.
רק גמר הפרופסור את דבריו והנה פרצה רוח סערה בים והפכה את הסירה, ואז צועק רב החובל לפרופסור: "תגיד לי, פרופסור, אתה יודע לשחות?"
"לא" עונה לו הפרופסור הטובע ובולע כמות מכובדת של מי ים מלוחים.
"אם כן, אז איבדת את כל חייך…" עונה לו הרב חובל.

 

אנשים משקיעים את כל חייהם ללמוד לימודים שספק רב אם יועילו להם בחיים אבל הלימוד על מטרת החיים ומשמעותם יכול להוביל לפירות הטובים ביותר.
אנשים משקיעים זמן, ימים ולילות לבדוק מהי המכונית הטובה ביותר, הבית הנוח ביותר, אבל עוד יותר חשוב לבדוק מה הדרך הטובה ביותר בשביל לחיות את חיינו, מהי ההשקעה שתביא להם את מירב הפירות.

אם אתה רווק, ביום מן הימים תרצה להתחתן לבנות את ביתך כיצד תדע על איזה בסיס לבנות את חייך? ואם יום אחד תחליט לשנות כיוון, להחליף השקפת עולם, מי אמר שבת זוגתך תסכים לזה? למה להיכנס לבעיות, בדוק מראש את השקפתך, בדוק מה אמת מה שקר, מי אתה לאיזה כיוון אתה רוצה להוביל את חייך, לאחר החקירות כשיהיה לך בסיס מוצק לחייך תוכל לבחור בת זוג המתאימה לך בהשקפת עולמה (וכן להיפך כדאי שתבחני את השקפת עולמך)

אם אתה כבר נשוי, יש לך ילדים, חשוב גם לך לבחון את מטרת חייך, מטרת עם ישראל, הרי הבן שלך ישאל אותך, אבא למה הבאת אותי? מה אני בתור יהודי? למה לחיות בישראל? האם אנחנו לא גנבים שגירשנו את הערבים מתל אביב, מיפו, מחיפה? למה לא להתחתן עם גויה? נכון שתוכל לתת לו לבחון לבד את התשובות אבל למה שיטעה במבוך החיים למה לא להסביר לו את המסקנות אליהם הגעת אתה? למה שבנך היקר לך יעשה טעויות?

לכן זה הגיוני וחשוב לשאול מה אני? ומי אני? ומה מטרת חיי? מה היא הדרך הטובה ביותר לחיות את חיי? כיצד אפיק מחיי את המקסימום? אם יש אלוקים? מה הוא רוצה ממני? מה מייחד אותי בתור יהודי? מה מייחד אותי בתור ישראלי? מדוע הערבים שונאים אותנו? מדוע האנטישמיות קיימת מאז היותינו לעם? האם במקרה הדת היהודית היא המקור לנצרות ולאיסלם? האם במקרה התנ"ך הוא הספר הנפוץ ביותר בעולם?
ככל שיותר נחקור ככל שיותר נברר, כך נוכל להגיע למירב התוצאות הטובות בניצול חיינו עלי אדמות.

(גם בחישוב קר של רווח והפסד של זמן, שווה לנו לחקור כיצד לשפר את חיינו, נניח שהשקענו 30 יום שלמים בחקירה זו ובזכות זה שיפרנו את חיינו ב- 30 שנה הבאות, יוצא שכל יום שהשקענו והתאמצנו לחקור כיצד לשפר את חיינו, גרם לנו בממוצע לשפר את חיינו במשך שנה אחת! האם לא שווה?
וזה בנוסף לכך שתהליך החקירה הוא יכול להיות מרתק ומעניין בפני עצמו!)
החיים הם כמו תוכנה ככל שיותר תחקור אותה תוכל יותר להוציא ממנה את המיטב!

מקורות תשובה:
דורנו מול שאלות הנצח עמוד 264, ד"ר אהרן ברט
מסע אל עמקי ההוויה עמוד 15 , הרב מרדכי נויגרשל.

אפשר לסכם שככל שה"מוצר" יותר יקר, ויש לו יותר השפעה על החיים שלנו, כך הגיוני שנשקיע יותר זמן ומחשבה להשיג את ה"מוצר" שיביא לנו את התועלת הגדולה ביותר.

ואם נשאל את עצמינו את שאלת השאלות – מהו הדבר הכי יקר בחיים שלנו? מהו הדבר ששווה להשקיע זמן כדי להשיג בו את הטוב ביותר?

תחשוב רגע…

כן, אתה צודק, החיים עצמם! החיים עצמם הם הדבר החשוב ביותר בחיים שלנו.

אנשים משקיעים זמן, ימים ולילות לבדוק מהי המכונית הטובה ביותר, מה הנעל הטובה ביותר, אבל עוד יותר חשוב לבדוק מה הדרך הטובה ביותר בשבילנו, מהי ההשקעה שתביא להם את מירב הפירות.

לכן זה הגיוני וחשוב לשאול מה אני? ומי אני? ומה מטרת חיי? מה היא הדרך הטובה ביותר לחיות את חיי? כיצד אפיק מחיי את המקסימום? אם יש אלוקים? מה הוא רוצה ממני? מה מייחד אותי בתור יהודי? מה מייחד אותי בתור ישראלי? מדוע הערבים שונאים אותנו? מדוע האנטישמיות קיימת מאז היותינו לעם? האם במקרה הדת היהודית היא המקור לאיסלם ולנצרות? האם במקרה התנ"ך הוא הספר הנפוץ ביותר בעולם?

איך זה שעם ישראל שרד מאז היותו לעם למרות הרדיפות הבלתי פוסקות, למרות שהיינו ללא ארץ משלנו במשך 2000 שנה? איך לא נטמענו בין הגוים?

 

ככל שיותר נחקור ככל שיותר נברר, כך נוכל להגיע למירב התוצאות הטובות בניצול חיינו עלי אדמות.

החיים הם כמו תוכנה ככל שיותר תחקור אותה תוכל יותר להוציא ממנה את המיטב!