תיקים לספר תורה – תיקי תורה – תיק לספר תורה מהודר בשבילך

תיקים לספר תורה

צריך תיק לספר תורה? כאן המקום!
חנות המפעל ותצוגה בפתח תקווה – מגוון ענק!

תיקים איכותיים יפים ומהודרים באחריות!

מגוון גדול ומיוחד, מחירים אטרקטיביים ובתשלומים נוחים.

תיקים לספר תורה מקטיפה, מכסף או ציפוי כסף ,שירות אמין , אדיב ומסור.

מבצע חינם בהזמנת תיק לספר תורה

2 רימונים ואצבע + כיסוי למניעת אבק, חינם לכל מזמין

ייעוץ אישי

ייעוץ והתאמה אישית לכל מזמין תיק לספר תורה

אפשרות לתשלומים

ניתן לשלם במספר תשלומים

להלן קטלוג תיקים 

תיקים לספר תורה

ספר תורה הינו תשמיש הקדושה הקדוש ביותר ביהדות, נוהגים בו כבוד מיוחד והידור רב ולכן מאכסנים אותו בתוך תיק מהודר הידוע בכינוי תיק לספר תורה או ארגז לספר תורה.
ספר התורה מוכנס לתוך תיבה עגולה מעוטרת ("תיק"), אשר נפתחת כדלת ומגילת הקלף מועברת מחלק אחד לחלק השני לצורך קריאתה. התיבה, מורכבת לרוב מעץ, אך מעוטרת בשלל עיטורים, החל מבדים וכלה במתכות יקרות ככסף וזהב.

סגנון זה מצוי ברוב קהילות יהדות המזרח, כלומר בכל הקהילות המצויות במזרח התיכון ומזרחה משם ובפרט במצרים, בארץ ישראל (למעט אצל האשכנזים), בסוריה, בעיראק, בתימן, באיראן, בבוכרה, באפגניסטן ובהודו. הוא מצוי גם בחלק המזרחי של צפון אפריקה כלומר לוב, תוניסיה ואף חלק מאלג'יריה. באירופה סגנון זה נדיר יותר והוא מצוי באופן חלקי באזור טורקיה והבלקן, בעיקר אצל היהודים הרומניוטים, וכן אצל יהדות גאורגיה אלא שבחלק מהקהילות גאורגיה (כגון: קהילות קולאשי, כותאיסי, אוני ועוד) ישנם עמודי עץ חיים היוצאים מתחתית התיבה.

את ספרי תורה בתוך תיק נהוג לכנות "ספרי תורה ספרדיים" בעוד הספרים העטופים ב'מעיל' מכונים "ספרי תורה אשכנזיים". כינויים אלו הם כוללניים ואינם מדויקים, כאמור לעיל, שכן למרות שאצל האשכנזים הסגנון השני הוא אכן בלעדי, הוא אינו ייחודי רק ליהודי אשכנז ומשמש גם קהילות ספרדיות במקומות שונים.
לספרי התורה נלווים קישוטים וכלים שונים כגון: "כתר", "רימונים", "מגן" ו"אצבע" המורה לקריאה בתורה. את תיקי הספרדים  נהוג לצפות בכסף וזהב, ולעטרו במטפחות מבד משובח.

כיצד בוחרים תיקים לספר תורה
כתיבת ספר תורה על מגילת הקלף של ספר התורה נשמרת בתיק מיוחד שתפקידו לשמור על הקלף שיישאר כשר ויהיה עמיד בפני נזקים, אותו תיק נקרא תיק לספר תורה שהוא למעשה מנשא מהודר שאליו מכניסים את ספר התורה.
לפני בחירת התיקים לספר תורה יש לשים לב לפרטים הבאים:
1. סמנו מטרות – קיים מבחר גדול מאד של תיקים לספר תורה ולכן עוד לפני שאתם ניגשים לחנות, בדקו מה הגודל של הספר, האם אתם מעוניינים בארגז פשוט וצנוע או בתיק מעוטר ומהודר, איזה דגם אתם מעדיפים וכו'. תכנון מוקדם רק יקל עליכם לבחור את התיק לספר תורה בצורה פשוטה יותר.

2. תיק קל לנשיאה – ספר התורה ידוע בקדושתו הרבה ההלכה אומרת שבמקרה וחלילה ספר תורה נפל, יש לערוך צום ותענית מסיבה זו חשוב שהתיק לספר תורה לא יהיה כבד אלא נוח וקל לנשיאה.

3. מערכת גלילה איכותית – בארגז צריכה להיות קיימת מערכת גלילה איכותית. הגלילה תגלול את ספר התורה בקלות ואף תמנע השחתה של הקלף.

4. חומרים עמידים – התיק צריך לתת הגנה מרבית על ספר התורה ולכן הוא צריך להיות עשוי ממגוון של חומרים גלם חזקים ואיכותיים ביותר העומדים בסטנדרט גבוה שעל ידם הוא יחזיק מעמד לאורך שנים רבות.

אסור להקל ראש בבחירת תיקים לספר תורה כיוון שספר התורה הינו הספר הקדוש ביותר לעם היהודי זה דורי דורות, בכל דור ודור היו אנשים מוסרים נפשם על קדושת התורה, הם לא חסכו מהונם ומאונם ובלבד שהספר הקדוש יהיה מוגן ושמור שיוכלו לקרוא בו בשבתות ומועדי ישראל כמו גם בימות החול בבתי הכנסת בזמן התפילות.
סוגי תיקים לספר תורה
פתיחת ארון הקודש הינה אחד הרגעים המרגשים בזמן התפילה בבית הכנסת בעת פתיחת ההיכל מתגלים ספרי התורה במלוא הודם ותפארתם, "תנו כבוד לתורה".
כיום התיקים לספר תורה הינם יצירה אומנותית מפוארת של ממש, ישנם דגמים רבים וכל דגם יפה יותר מקודמו:
ישנם תיקי תורה עם פיתוחים מריקועי כסף ופיתוחי זהב
תיקי תורה מגולפים בידי אומן בשילוב ריקועי זהב וכסף
נרתיקים מהודרים משולבים גילופי עץ
משובצים באבני חן ואבני סברובסקי
משולבים זהב וקטיפה
ואף יצירות מופת מעוצבות באלמנטים שהם למעשה סמלים מרכזיים ביהדות כמו לדוגמא מגן דוד, שבעת המינים,שנים עשר השבטים, מנורת הזהב, ירושלים ועוד.
היכן מומלץ לקנות תיקים לספר תורה?
כיום בכל אזור בארץ קיימות חנויות לתשמישי קדושה אך בעידן המודרני, אין צורך להתאמץ ולהרחיק לכת כיוון שישנם גם חנויות באינטרנט המוכרות תיקים וארגזים לספר תורה
בכל מקרה יש לשים דגש ולבחור בחנות שידועה באמינות, בשירות ובאחריות כמו חברת תיקי תורה
צריך תיק לספר תורה? כאן המקום! התיק לספר תורה היקר שלך נמצא אצלנו! אנו בחברת תיקי תורה – שמחים להציע לך תיקים איכותיים יפים ומהודרים מגוון גדול ומיוחד, מחירים אטרקטיביים ובתשלומים נוחים. 
תיקים לספר תורה מקטיפה, מכסף או ציפוי כסף ,שירות אמין , אדיב ומסור.

לפרטים נוספים צלצלו: 053-3118666

צור קשר בדוא"ל: olam@olam-jew.com

מצוות כתיבת ספר תורה
"וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת" – מצוות עשה מן התורה שכל יהודי יכתוב לעצמו ספר תורה, וכוונת התורה לצוות כל אחד מישראל שיכתוב לעצמו את כל התורה. 
ואף אדם אשר ירש מאבותיו ספר תורה כשר, איננו יוצא בזה ידי חובה, אלא מצווה עליו לכתוב את התורה בעצמו (סנהדרין כא, ב). וכל המקיים מצווה זו של כתיבת ספר תורה, מעלה עליו הכתוב כאילו קיבל את התורה מהר סיני (מנחות ל, א).
מצווה מן המובחר שיכתוב הוא בעצמו את התורה בדיו על קלף. אך אם אינו יודע לכתוב, או שהוא טרוד במלאכתו ואין לא פנאי, יכול לקיים את המצווה על ידי שישכור סופר שיכתוב עבורו את התורה ואף בזה יוצא ידי המצווה מן המובחר.
אם יקנה ספר תורה שכבר נשלמה כתיבתו, אע"פ שקיים את המצווה, לא קיים מצווה מן המובחר, שכן הספר נכתב שלא בשליחותו, ואמרו חכמים שהרי הוא כחוטף מצווה מן השוק. ולכן גם מי שאינו רוצה לטרוח בחיפוש הסופר אלא רוצה לקנות ספר מוכן, יקנה ספר שעדיין חסרות בו כמה אותיות, והסופר יכתבן בשליחותו ובזה יהיה שותף בהשלמת כתיבת התורה (מנחות ל, א; רש"י ונמוק"י, באור הגר"א ער, ג, ערוה"ש ער, ב; וע' רמ"א יו"ד ער, א). ניתן לקרוא כאן

שני טעמים עיקריים נאמרו למצווה זו של כתיבת ספר תורה:
הטעם הראשון – בכתיבת התורה על הקלף בדיו, כמסורת המקובלת איש מפי איש עד למשה מסיני, יש משום המשכת התורה, וכפי שאמרו חז"ל שכל המקיים מצווה זו מעלה עליו הכתוב כאילו קיבל את התורה מהר סיני (מנחות ל, א).
הטעם השני – כדי שיהיו ספרי התורה מצויים אצל כל אחד מישראל, ויוכלו ללמוד בהם תמיד, למען יזכו לדעת את ה' ולקיים את מצוותיו. ואף אם ירש אדם ספר מהוריו, מכל מקום יתכן ויקשה עליו הלימוד בספר הישן, ועל כן ציוותה התורה שכל אחד יכתוב לעצמו ספר שבו ילמד כל ימי חייו. וכן כתב בספר החינוך (מצווה תריג).
מדוע עושים עצי חיים לספר תורה

צריך תיק לספר תורה? כאן המקום! התיק לספר תורה היקר שלך נמצא אצלנו! אנו בחברת תיקי תורה – שמחים להציע לך תיקים איכותיים יפים ומהודרים מגוון גדול ומיוחד, מחירים אטרקטיביים ובתשלומים נוחים.
תיקים לספר תורה מקטיפה, מכסף או ציפוי כסף ,שירות אמין , אדיב ומסור. 053-3118666
צור קשר בדוא"ל: olam@olam-jew.com
עוד על ספר תורה

 

 

 

"אין גדולה כתורה ואין קדושה כישראל" – תורת ישראל, התורה הקדושה היא האחת ויחידה שניתנה לעם יחיד ומיוחד – עם ישראל.
בספר התורה – הספר הקדוש ביותר לעם היהודי נוהגים בכבוד ובקדושה יתרה:

 

ישנן הלכות הנוגעות לקדושת ספר תורה:

 

א. הרואה ספר התורה בשעה שמוליכים אותו חייב לעמוד לכבודו.

ב. גם אדם שעוסק בתורה,חייב לקום לכבוד ספר התורה בעת שמוליכין אותו.

ג. גם אם שומע את קול הפעמונים המונחים על ספר התורה ומבין שכעת מוליכין אותו, חייב לעמוד אך רק כאשר הס"ת נמצא באותו מקום, כמו לדוגמא בזמן שנמצא בבית הכנסת ומוליכים את הספר תורה מהארון לבמה, חייב לעמוד אבל אדם שנמצא מחוץ לבית הכנסת, גם אם הוא רואה דרך הדלת או החלון שמוליכין את ספר התורה, הוא לא חייב לעמוד כי הוא נמצא ברשות אחרת אך למרות זאת נהגו להדר לעמוד לכבוד התורה.

ד. אדם חלש או מבוגר שקשה לו לעמוד, יכול לשבת אבל בזמן שמוליכים את הספר תורה מההיכל לבמה ולהיפך, ישתדל לעמוד.

ה. אין להפנות גב לספר תורה כיוון שדרך כבוד אין מפנים גב כלפי הקודש בזמן שעומדים לפניו או כאשר מוליכים אותו ממקום זה למקום אחר.

ו. ספר תורה שמונח על מקום גבוה מעשר טפחים, נקרא שהוא נמצא ברשות אחרת ולכן אין איסור להפנות גב כלפיו, מסיבה זו, מותר לציבור היושב לפני הבימה לשבת בזמן קריאות התורה. הוא הדין גם לרב שדורש בבית הכנסת, מותר לו לעמוד כאשר גבו מופנה לארון הקודש כיוון שספרי התורה מונחים על מקום שהוא גבוה יותר מעשרה טפחים שזה נחשב רשות אחרת מה גם שהארון סגור ולכן הוא נקרא רשות בפני עצמו.
מסיבה זו גם לאנשים בבית הכנסת מותר ללכת כאשר הגב שלהם מופנה לארון הקודש.

ז. בזמן שמוליכים ספר תורה ממקום למקום כמו למשל מבית כנסת אחת לבית כנסת אחרת, יש לנהוג בו בכל הראוי לו בעת שמוליכים אותו
יש שנהגו אף שמלווים את הס"ת עשרה אנשים משום כבוד ספר התורה.

ח. הלכה נוספת היא שאין לגעת בקלף בידיים חשופות, מלבד העמודים עליהם נגלל הספר ובזמן שצריך לסדר את הקלף כשגוללים את הס"ת, קודם כל עוטפים את היד במטפחת ורק אז מסדרים את הקלף.
ט. רק סופר סתם, לשם תיקון הספר, מותר לו ליגוע בקלף בידיים חשופות ויש הסוברים שטוב ליטול ידיים קודם לכן.

סיפור נדיר על ספר תורה מיוחד

הרב פנחס סודק, מעט לאחר מלחמת העולם השנייה רכש ספר תורה ממש תוך כדי שהוא נמלט יחד עם משפחתו ועוד 46 אנשים המשתייכים לחסידות חב"ד מרוסיה הסובייטית.
בשלב הראשון אם היו צריכים לעבור מרוסיה לפולין ולאחר מכן היו צריכים להבריח את הגבול מפולין לפראג שנמצאת בצ'כוסלובקיה.
בזמן שהרב פנחס שהה בפולין, הוא שמע על מכירת ספר תורה ובלי לחשוב פעמיים, שילם טבין וטקילין תמורת הספר כי כיצד קבוצת יהודית גדולה תוכל להמשיך במסע בלי ספר תורה?
את הימים שהמתינו להברחת הגבול היא ניצל להכנת תיבת עץ מיוחדת לספר התורה
ובהגיע השעה היעודה, בשעת לילה מאוחרת, התחיל המסע להברחת הגבול שבסופו הם יגיעו אל המנוחה והנחלה, כל המשפחות התכוננו ולקחו איתם את המינימום ההכרחי, רבי פנחס, אשתו ושלושת ילדיהם החזיקו בחבל ארוך על מנת להישאר יחד ולא להפרד זה מזה, ספר התורה הוחזק בידיו של רבי פנחס והרבנית בתיה, החזיקה את התינוק.
הדרך היתה ארוכה ומייגעת, הרבנית בתיה חשה בעייפות גדולה והיא סימנה לבעלה כי איננה מסוגת ללכת כאשר התינוק בזרועותיה ואז הרב פנחס הבין שהוא צריך להגיע ולבחור בהחלטה חשובה, את מי לקחת את ספר התורה או את התינוק?
כאשר דמעות רותחות זולגות מעיניו הוא אמר "תורה יקרה, בבקשה סלחי לי, עלי לבחור בין בני לבינך, אך מוכרח אני להותיר אותך פה על מנת שילדי ונכדיו יוכלו בעזרת השם להמשיך וללמוד בך.
לאחר שהעניק חיבוק ארוך לספר התורה, הניח אותה בעדינות בתוך תיבת העץ ואת התיבה הוא שם מתחת לעץ רחב והמשיך במסע יחד עם כולם.
ב"ה בסופו של דבר הם הצליחו כולם לעבור את הגבול ואף לעלות לארץ הקודש
ילדיו גדלו, הקימו בית ואף שמשו בתור רבנים בקהילות השונות.
לאחר חמישים שנה, בתו של הרב פנחס – הרבנית בת שבע שוחט שכבר נהייתה לסבתא, היא בקרה בקליפורניה ידידה ששמה פייגי אסטולין, הן שמחו להיפגש ושוחחו בניהם גם על העבר המשותף, פייגי ספרה איך המשפחה שלה נמלטה גם כן לאחר המלחמה מהשלטון הסובייטי והוסיפה כי כאשר הוריה חצו את היער, אחותה הגדולה שאז הייתה בת חמש נעלמה מעניהם לפתע, הלילה היה חשוך במיוחד והראייה הייתה קשה כולם נכנסו להסטרייה והחלו לחפש אחריה כאשר את זוחלים וממששים כל ענף ושיח, לפתע, ידיו של אבא שלה נתקלו בחפץ קשה – תיבת עץ, הוא פתח את התיבה וגילה להפתעתו ספר תורה, ליד התיבה ישבה לא פחות ולא יותר אחותי.
אבא הוציא הס הס"ת מהתיבה, וקשר אותו אליו באמצעות הגרטל – חגורה וכך הוא נשא אותו לאורך כל המסע
הם הגיעו לארצות הברית ובספר התורה הזה שאבא מצא ביער, משתמשים בו בבית הכנסת בניו יורק עד היום, היא הוסיפה ואמרה שאבא שלה התברך בבריאות טובה וזכה לאריכות ימים ואנו ידענו שזה נזקף לספר התורה שהוא הציל ביער.
הרבנית בת שבע האזינה בהתרגשות, דמעות זלגו מעניה, אכן המעגל נסגר וספר התורה הגיע למקום בו הוא צריך להיות.

מקווה שנהניתם מהסיפורים והחידושים, עכשיו עוד קצת עלינו:

התיקים לספר תורה שלנו – עמידים לאורך זמן, עם אחריות, ניתן לראות בתצוגה עשרות דגמים וסוגים של תיקים לספר תורה, ניתן לבחור ולגוון בין התיקים, דהיינו, ניתן לבחור שראש – כתר יהיה בצורה מסויימת והאמצע בצבע מסויים, הכל לפי בחירתך.

יש לנו יידע וניסיון של שנים בהתאמת תיק לספר תורה, לפי רצונך וכפי התקציב שמתאים לך, הכל ברוגע ובשמחה, יש לנו לקוחות של שנים שחוזרים וקונים וממליצים, ניתן לקבל המלצות בשפע ממגוון סוגי לקוחות בארץ ובעולם כולו.

אנחנו מבצעים משלוח של תיקים גם לחוץ לארץ עם הקפדה של בטיחות ושמירה על התיק שיגיע אל מקומו בשלום ובבטחה.

צלצלו אלינו וקבלו את כל הפרטים – הטלפון 053-311866
בתודה ובברכה

תיקי תורה – תיקים לספר תורה.

 

 

דבר תורה
את הסיפור שלפנינו סיפר בעל המעשה הרב י. מ. מירושלים: באחד הימים העמוסים של ערב פסח תשס״ח, הייתי אמור לקבל חפץ מסוים מאחת החנויות הממוקמות ברחוב יחזקאל. הגעתי למקום, אך בעל החנות ביקש ממני לחזור בעוד כשעה, רק אז יהיה החפץ מוכן. כעבור שעה ורבע חזרתי. עיני הבחינו באברך צעיר שעמד שם עם עגלת ילדים. לפתע נזכרתי שגם לפני שעה ורבע ראיתי אותו עומד שם. הדבר היה נראה לי קצת מוזר… משום שגם אז עמד כך, כמעט באותה תנוחה, ותהיתי לעצמי מה יש לאברך צעיר לעמוד על עמדו בימים לחוצים עמוסים אלה כ׳׳כ הרבה זמן מבלי לעשות דבר…
לא הרביתי בהיסוסים. מיד ניגשתי אליו ושאלתי אותו שמא לעזרה. הסברתי לו ששמתי לב שהוא ניצב באותו מקום ובאותה תנוחה כבר שעה ארוכה, וכי יצר הסקרנות שבי לא מאפשר לי לעבור על כך לסדר היום… ורציתי לדעת האם אפשר לעזור לו באיזושהי צורה. בתגובה לשאלתי, חייך האברך בביישנות מה והחל לספר בפני סיפור מדהים אותו רציתי לשתף:
אני מתגורר אי שם במרכז הארץ. לפני שלוש שנים בדיוק, הייתי צריך לסדר איזה עניין בירושלים ונזדמן לי לנסוע באוטובוס שדרך מסלולו היה ברחוב יחזקאל, הייתי אז צעיר חילוני למהדרין… האוטובוס התנהל בעצלתיים. כשהגענו להצטלבות יחזקאל – אבינועם ילין, הוא נע לאטו, בקושי זז, וממש הסתרך לו פקק ארוך לאורך הרחוב.
מבעד לחלונות האוטובוס הבחנתי בהתקהלות של אנשים שהפריעה לתחבורה הסדירה. אחד הנוסעים הציץ מהחלון והבחין שזו ההתקהלות של חרדים מכל צדדי הרחוב. הוא מיד החל לרטון בקול: ׳שוב החרדים עושים הפגנות׳… אך היה זה הנהג, שגם הוא חילוני כמותי, שהתנדב להרגיע את הנוסע הכעוס: ׳לא! זו לא הפגנה! מתקיימת כאן חלוקת מזון לפסח למשפחות ברוכות ילדים. אני מכיר את זה מכל שנה… במשך יומיים־שלושה מגיעות לכאן משאיות ענקיות שפורקות טונות של סחורה לחלוקה חינם… הם יודעים לעזור אחד לשני, לא כמו אצלנו׳… סיים הנהג את המונולוג.
נדהמתי למשמע אוזני, מעולם לא ראיתי כזה דבר. עיני נצמדו
לשמשת האוטובוס. לא הצלחתי להכיל את כל המראה הגדול הזה בבת אחת. בעולם ממנו אני בא לא רגילים לראות מחזות כאלו, חסד עצום, חינם אין כסף, וכל אדם מהשורה יכול לבוא ולקחת ואין פוצה פה ומצפצף.
נולדתי בבית חילוני – המשיך האברך בנימה אישית – זה לא שהיתה לי אי פעם שנאה לדת או לחרדים. הם פשוט היו מחוץ לתחום ההתעניינות שלי. לא היה לי שום קשר לעולם הדתי והחרדי, לא לטובה ולא לרעה. אך המראות שנגלו לעיני ברחוב יחזקאל הסעירו את רוחי ולא נתנו לי מנוח. גמלה החלטה בליבי כי בסופו של יום אני מוכרח לחזור למקום ולראות את הדברים יותר מקרוב ולא מבעד לשמשת האוטובוס ברחוב פקוק! ואכן חזרתי. אחרי שסיימתי את עסקי חזרתי לרחוב יחזקאל, ועמדתי שם כשעתיים תמימות מתבונן ב׳חלוקה׳ המסורתית, שאולי עבורך היא מסורתית אבל לראות דבר כזה היה מחזה מפעים עבורי.
אינני יודע איך זה קרה, אבל בתור עובדה אוכל לציין, שהדברים ששמעתי והמחזה שראיתי נתנו לי דחיפה עצומה להתעניין עוד ועוד ביהדות, וללמוד ולהכיר את היהדות השורשית, שבזכותה אתה רגיל לראות מעשי חסד כאלו. הלמידה אחר היהדות היא דבר שלא עשיתי מעודי! במשך כל הדרך חזרה לביתי לא יכולתי להסיח את הדעת. כל הזמן חשבתי על המציאות שנגלתה לפני, בה החרדים עוזרים אחד לשני. ואיך חלוקת המזון מתנהלת ללא קולות או מריבות, אלא בסדר נפלא ומופתי, וכל הדרך לביתי הייתי עסוק במחשבות איך אוכל ללמוד ולהבין יותר על העולם הזה שעד לפני רגע כמעט ולא ידעתי על קיומו.
במהלך החודשים הבאים הפכתי בנושא והעמקתי בו, התחלתי ללמוד בישיבה, ומכאן ועד לשמירה מלאה של תורה ומצוות הדרך היתה קצרה. זכיתי בהמשך הדרך אף להקים בית כשר ונאמן בישראל, הייתי צמוד לרב שהורה לי את הדרך וממש הפכתי לאדם אחר.
כבר לפני שנתיים שאלתי את הרב שלי האם אני חייב לברך כאן ׳ברוך שעשה לי נס במקום הזה׳? כי במקום הזה נפקחו עיני ונגלה לפני עולם של אור ואושר! הרב חייך והשיב שאין חיוב ברכה, אך אני יכול להודות להקב״ה על כך באמירת מזמורי תהילים ואם אפשר לעשות זאת במקום הזה מה טוב. ובכן – סיים האברך – כפי שאתה רואה, אני עומד כאן כבר שעה ארוכה ואומר תהילים ומודה לה׳ על הנס שעשה לי במקום הזה.
התרגשתי מאוד לשמע סיפורו של האברך. חשבתי שבזה תם סיפורו המופלא. אך כאן נכונה לי הפתעה. האברך הצדיק שהפעים אותי בסיפורו, המשיך
פעם שנאה לדת או לחרדים. הם פשוט היו מחוץ לתחום ההתעניינות שלי. לא היה לי שום קשר לעולם הדתי והחרדי, לא לטובה ולא לרעה. אך המראות שנגלו לעיני ברחוב יחזקאל הסעירו את רוחי ולא נתנו לי מנוח. גמלה החלטה בליבי כי בסופו של יום אני מוכרח לחזור למקום ולראות את הדברים יותר מקרוב ולא מבעד לשמשת האוטובוס ברחוב פקוק! ואכן חזרתי. אחרי שסיימתי את עסקי חזרתי לרחוב יחזקאל, ועמדתי שם כשעתיים תמימות מתבונן ב׳חלוקה׳ המסורתית, שאולי עבורך היא מסורתית אבל לראות דבר כזה היה מחזה מפעים עבורי.
אינני יודע איך זה קרה, אבל בתור עובדה אוכל לציין, שהדברים ששמעתי והמחזה שראיתי נתנו לי דחיפה עצומה להתעניין עוד ועוד ביהדות, וללמוד ולהכיר את היהדות השורשית, שבזכותה אתה רגיל לראות מעשי חסד כאלו. הלמידה אחר היהדות היא דבר שלא עשיתי מעודי! במשך כל הדרך חזרה לביתי לא יכולתי להסיח את הדעת. כל הזמן חשבתי על המציאות שנגלתה לפני, בה החרדים עוזרים אחד לשני. ואיך חלוקת המזון מתנהלת ללא קולות או מריבות, אלא בסדר נפלא ומופתי, וכל הדרך לביתי הייתי עסוק במחשבות איך אוכל ללמוד ולהבין יותר על העולם הזה שעד לפני רגע כמעט ולא ידעתי על קיומו.
במהלך החודשים הבאים הפכתי בנושא והעמקתי בו, התחלתי ללמוד בישיבה, ומכאן ועד לשמירה מלאה של תורה ומצוות הדרך היתה קצרה. זכיתי בהמשך הדרך אף להקים בית כשר ונאמן בישראל, הייתי צמוד לרב שהורה לי את הדרך וממש הפכתי לאדם אחר.
כבר לפני שנתיים שאלתי את הרב שלי האם אני חייב לברך כאן ׳ברוך שעשה לי נס במקום הזה׳? כי במקום הזה נפקחו עיני ונגלה לפני עולם של אור ואושר! הרב חייך והשיב שאין חיוב ברכה, אך אני יכול להודות להקב״ה על כך באמירת מזמורי תהילים ואם אפשר לעשות זאת במקום הזה מה טוב. ובכן – סיים האברך – כפי שאתה רואה, אני עומד כאן כבר שעה ארוכה ואומר תהילים ומודה לה׳ על הנס שעשה לי במקום הזה.
התרגשתי מאוד לשמע סיפורו של האברך. חשבתי שבזה תם סיפורו המופלא. אך כאן נכונה לי הפתעה. האברך הצדיק שהפעים אותי בסיפורו, המשיך
עמדתי שם כשעתיים תמימות מתכוון ביחלוקה׳ המסורתית, לראות דבר כזה היה מחזה מפעים עבורי
ואמר לי דבר נוסף שריגש
אותי עד לדמעות: "אתה רואה בעגלה את התינוק? זהו בני בכורי הקטן, איך אתה חושב שקוראים לו? קראתי לו ׳פסח׳, קראתי לו כך כדי להודות לה׳ ולזכור תמיד את החסד הגדול שעשה עמי".
הרב י. מ. שהתרגש מאוד מהמעמד, מהכנות והאמיתיות של אותו אברך, ורגשי התודה שהיו לו לקב״ה על שזיכה אותו באותו פקק מופלא שהתחיל עבורו את החזרה בתשובה, מסיים את סיפורו ואמר כך: "איני יודע אם גם השנה הוא יגיע. אני בכל אופן מקווה בעזרת ה׳ לגשת לבדוק. ואם אפגוש אותו אלחץ שוב את ידו…".
בימים קדושים אלו, לאחר ההכנות הרבות לחג הפסח, הקניות והנקיונות, הטרחה והעבודה הרבה, אשרי מי שבתוך כל טרדות הזמן זכר את הנזקקים, ותרם בעין יפה ממה שחנן אותו ה׳, לאותם יהודים יקרים מאחינו בית ישראל, שלעיתים משוועים לעזרה ומחכים בכליון עיניים ל-״קמחא דפסחא", כדי שגם הם יוכלו להגיע לליל הסדר ולחג הפסח עם שולחן מכובד ומלא בכל טוב.
אמנם סלי קמחא דפסחא כבר חולקו לרוב, אבל אף פעם לא מאוחר מידי, תמיד אפשר וצריך לעזור, ובודאי שיש למי לעזור. הבא ונושיט יד למי שנוכל, לא רק לפני חג הפסח, אלא גם במהלכו ואחריו ובמשך כל השנה כולה, ונזכה לקדש שם שמים, כמו אותו אברך שרק בזכות מעשי החסד שראה זכה לשוב בתשובה שלמה, וכך נרבה באהבה ואחווה בעם ישראל, שהרי ידוע שבית המקדש השלישי יבנה בזכות אהבת חינם, כאשר ישראל יהיו באחדות אחד בשביל השני, ויהי רצון שנזכה כולנו לאכול מן הפסחים ומן הזבחים ובביאת גואל צדק ובביאת משיח צדקנו במהרה בימינו.