אתם חיים באמונה "פסיכולוגית"

  שאלה : המצאתם את הדת ואת אלוקים כי היה קשה לכם בלי האמונה, עם האמונה אתם מרגישים רגועים וחיים חיי שלווה, ובנוסף אתם חוששים שמא לא יהיה לכם המשך לאחר החיים ולכן החלטתם להמציא את אלוקים?

תשובה: תאר לך שאתה וחברך הולכים ביער והנה אתם רואים פתאום בית יפה שהדלת שלו פתוחה, אתם נכנסים ורואים אוכל מוכן על  השולחן, מפיות יפות וכיסאות מסודרים, על השולחן מונח פתק: "הכנסת אורחים- אוכל חינם לכל מבקר".

אחרי שאתם אוכלים ונהנים מהארוחה, אתם מסתכלים ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה ולא מוצאים את "בעל הבית" של הבית.

אתה אומר לחברך "אנחנו חייבים לכתוב לפחות פתק תודה למי שהכין לנו בית כזה יפה ומסודר עם אוכל כזה טעים"

חברך לא אוהב את הרעיון והוא אומר לך: "מי אמר שמישהו בנה את הבית הזה, הכל נוצר כאן במקרה, אתה יש לך "צורך פסיכולוגי" להגיד תודה ולכן המצאת שיש בעל בית שבנה את הבית"

אתה שואל את חברך: "אתה בטוח שבית כזה בנוי יפה וכיסאות יפים ומסודרים עם מפיות מעוצבות ואוכל מוכן וטעים כזה הכל הכל נוצר לבד?"

והוא שוב עונה לך "אתה מסכן אתה, יש לך צורך פסיכולוגי לומר תודה ולכן אתה מאמין שיש בעל הבית, אני חופשי אני אין לי רגשות אשמה ולכן אני לא מאמין שבית זה נוצר על ידי משהו, הכל מקרה"

ואתה עונה לו: "אולי אתה יש לך צורך פסיכולוגי שקשה לך לומר תודה, קשה לך להודות לאנשים ולכן אתה מעדיף להאמין שהכול נוצר במקרה למרות שזה נגד ההיגיון האלמנטארי, הרי אני מביא לך עובדות- העובדות שהבית מסודר,הכיסאות והאוכל הכל מוכן בשביל שבני אדם ישתמשו בזה, אלו הם העובדות נכון? ואתה מביא לי הסבר פסיכולוגי אבל אני מביא לך עובדות וגם הסבר פסיכולוגי מדוע אתה מתכחש שיש בעל הבית לבית הזה"

מי צודק?

אם נשים לב אתה מביא טענות הגיוניות כנגד חברך ואתה מראה לו עובדות והוכחות- לא יתכן משהו מסודר ומתוכנן כל כך ללא שמישהו בנה ותכנן זאת מראש, ובנוסף אתה מביא גם הסבר פסיכולוגי להתכחשות שלו בבעל הבית,  ומה החבר עונה לך? הוא לא עונה על ההוכחות שלך (כי אין לו מה לענות…) במקום זאת הוא מביא הסבר פילוסופי…

הסבר פילוסופי כל אחד יכול להביא, עובדות לא כל אחד יכול להביא!
ונחזור לשאלה, ישנם הטוענים שהמאמינים מאמינים בבורא בגלל צורך פסיכולוגי, ובכן אנחנו מביאים עובדות- העובדה שכל העולם שלנו מסודר- הכל מתוכנן להפליא, אם הוא מאמין שמצלימה לא נוצרה מעצמה וישבו עשרות חוקרים לתכנן את המצלימה אז קל וחומר העיניים שהן מצלימות יותר משוכללות לא נוצרו מעצמן, אם הוא מאמין שמקלט רדיו לא נוצר מעצמו אז קל וחומר האוזניים שלנו שהן מתוכננות פי כמה  שהן לא נוצרו מעצמן- אלו הן עובדות וזה ההיגיון הפשוט ביותר.

אז למאמינים יש את העובדות לצידם וגם את ההיגיון לצידם, ומה יש ללא מאמינים? האם יש להם תשובות? לא! במקום זה הם מנסים לומר הסבר פסיכולוגי, שאנו מאמינים כי קשה לבני אדם להרגיש שאחרי מותם אין המשך לכן הם מאמינים שיש המשך ואלוקים וכולי.
האם ההסבר הפסיכולוגי "עובד" במציאות- הרי ישנם המוני אתאיסטים שחיים בשלווה עם העובדה שביום מן הימים הם ימותו ויחדלו להתקיים ובכל זאת הם ממשיכים להביא ילדים למרות שגם הם ימותו בסוף.

היהודי המאמין מוכן להקריב הרבה למען אמונתו – אפילו את חייו

במקרים מסויימים – ואין זה בדיוק מסימניו של אדם המבקש נוחות ובורח מקשיים.
ומנגד ישנם והיו מיליוני יהודים בכל הדורות שהיו מוכנים להקריב את הכל למען אמונתו, עשרות עדויות על יהודים שהיו מוכנים לעלות על המוקד העיקר לא לבגוד  באמונתם בבורא, האם אלו אנשים שמחפשים נוחות ושלווה או שאמונתם בבורא כל כך ברורה עד כדי כך שהם מוכנים למסור הכל למען הבורא.
בנוסף לכך הלא מאמינים לא עונים על העובדות,  שהרי כל אחד יכול להביא הסבר פסיכולוגי, הם לא רוצים להאמין בבורא כי קשה להם להגיד תודה, קשה להם להמשיך עם המסקנות, הם מפחדים להתקדם ולהבין שאם יש מי שברא אותם  אז יתכן שיש לו גם דרישות מסוימות מהם, ולכן הם מעדיפים לחיות עם אמונות כנגד ההיגיון וכנגד העובדות.

לא צריך לנחש את ההסבר הפסיכולוגי האמיתי לכפירה ניתן פשוט לקרוא ציטוט של אחד המפורסמים שבאתיאיסטים הלא מאמינים, 'אלדוס האכסלי', שכתב בסוף ימיו מאמר הנקרא "וידויו של כופר מקצועי". שם הוא מתוודה בגילוי לב על מניעיו לכפור באלוקים ולהאמין בתיאורית האבולוציה:

"אני, ובני דורי, רצינו שלעולם לא תהיה משמעות. ואחר שרצינו בכך, לא היה כל קושי למצוא נימוקים משכנעים שאכן אין לו משמעות, פילוסופיית חוסר המשמעות הייתה עבורינו צורך קיומי, כיון שעולם בעל משמעות הפריע לחופש שלנו…"

לסיכום גם המאמין וגם הכופר יכולים להביא "הסברים פסיכולוגיים" מדוע המאמין מאמין ומדוע הכופר הוא כופר, מה שיקבע כאן הן העובדות- כנגד עובדות אי אפשר להתווכח אפשר לנסות להפריך אותם אבל זה מצחיק לנסות להתחמק מתשובה ולברוח להסבר פסיכולוגי…