איך להתמודד עם לחץ חברתי – בחיים ובקיום מצוות?

רבים מאיתנו בתחילת דרכם להתחזקות בשמירת מצוות , אומרים לעצמם:
"אנחנו יודעים את האמת, ואת הצורך לשנות כמה דברים באורח החיים ,אבל אנו מפחדים מהסביבה, מפחדים מ"מה יגידו…" את מפחדת מהשכנה? אתה מפחד מהחברים לעבודה? מפחד מהחברים בכיתה…

להלן מובאות כמה עצות כיצד להתמודד עם הלחץ החברתי.

א. קודם כל והחשוב מכל – התפילה, להתפלל מעומק הלב לאלוקים שיקל עלינו את הנסיונות ושיסיר מאיתנו את הפחד מהסביבה ושיכניס בנו אהבה וגאווה בעשיית רצון השם כמו שכתוב בפסוק: "ויגבה ליבו בדרכי השם" זו גאווה מותרת וחיובית.(גאווה יהודית פנימית)

ב. להפחית את הניסיונות 1- לעבור לסביבה יותר תומכת, עם פחות לחץ חברתי שלילי, ויש לדעת שצריך להתאמץ למען זה לחפש דירה או בית ספר אחר זה מאמץ, אבל מאמץ משתלם.

ג. להפחית ניסיונות 2- השתתפות בשיעורי תורה – ה"חמצן" של היהודי היא התורה כי היא מדריכה אותנו ומאירה את עיננו על כל קשת גווני חיינו הדרכה בחינוך ילדים, יחס לבן זוג, יחס להורים ועוד ועל ידי השתתפות בשיעורי תורה נוכל לקבל את "מבט האמת" של רצון בורא העולם המתבטא בתוך התורה, ובנוסף הרווחנו בהשתתפות בשיעורי תורה שאנו נמצאים בסביבה תומכת וכך אנו פחות מתביישים או מפחדים להתקדם במצוות.

ד. אירוח בשבתות- ברוך השם ישנם היום אפשרויות רבות לאירוח לרווקים/רווקות/משפחות בישיבות ומדרשיות, החוויות שעוברים בשבתות כאלו הם מעבר לכל דמיון, הטעם המתוק של השבת שם ממשיך לכל ימי השבוע ונותן כוח ואומץ לא לחשוש מהסביבה. (ניתן לעיין בעמוד ארגוני יהדות)

ה. התחזקות עצמית- על ידי ניצול של כל זמן פנוי ללמוד עוד ולהחכים, דרך קלטות, וידאו וערוצי הקודש וכך, גם אם כרגע לא שומרים וחוששים אבל יגיע שלב שהאור של התורה יחדור בכם וכבר תרגישו טבעי וקל להתקדם במצוות.

בנוסף ישנם ספרים על סיפורים אישיים על בעלי תשובה שניתן לעיין בהם וללמוד כיצד הם התמודדו באתגר.

ו. ואחרון חביב- להיות בקשר עם בעלי תשובה שכבר חוו בשרם את השלבים הראשונים וניצחו את המניעות ואת היצר הרע.

ז. להיות צמוד לרב שינחה על כל צעד, כי יש הרבה דברים שנראה לכם שאסורים ובעצם הם מותרים (וכן להיפך), יש לנו לזכור שהתורה היא תורת חיים והיא למען האדם ולטובת האדם בעולם הזה ובבא.

נ.ב. דע לך, שהלחץ והפחד מהסביבה הוא בעיקר בהתחלה, אחר כך כבר קל הרבה יותר.

כמו שנאמר: "כל ההתחלות קשות אבל אחר כך קל יותר"

בהצלחה