מה גורמת הכפירה באלוקים?

שאלה: "מה כל כך רע באי אמונה בבורא עולם? האם אי אפשר להיות מוסרי ללא אמונה בבורא עולם?

תמצות תשובה: מוסר אנושי הוא מוגבל ונטוי ליצרו ותאוותו של האדם וגורם לדרדור מוסרי, כיוון שמעצם טבעו הוא מוסר יחסי ומשתנה, לפי הסביבה המקום והזמן, וניתן להצדיק איתו כל פשע הכי נתעב כדוגמת היטלר וחבריו.
·
תשובה: בלי להתייחס כרגע להוכחות בדבר מציאותו של אלוקים, יש לתת את הדעת על ההשלכות הישירות והעקיפות של חוסר אמונה בבורא עולם.
ההשקפה החומרית מטריאליסטית הגורסת שהכל חומר ממילא אין רוחניות ואם אין רוחניות, אין ערך למוסר כי כולנו גושי בשר ועצמות ללא מטרה וללא תכלית.

גם אם ננסה לבנות מוסר, הוא יהיה יחסי ועל פי נטיותינו והעדפותינו האישיות וממילא בקלות מוסר כזה יכול לדרדר את האדם לשאול תחתית ולעשיית זוועות נוראיות והכל בשם המוסר שהוא בנה לעצמו.

לא לחינם כותב פרופסור יעקב טלמון כי התאוריה האבולוציונית הכופרת באלוקים הולידה את הרצחנות של השואה. ואלו דבריו: "הדרוויניזם הפיל את אחד המחסומים החזקים ביותר שהגנו על "לא תרצח" ".
דוסטויבסקי גם הזהיר מפני תוצאותיה האפשריות של האתאיזם וכתב: "אם אין אלוקים, כי אז מותר להרוג את השכן."

ככל שהאדם מתרחק מהאמונה באלוקים, כך נפרצים בזה אחר זה כל עקרונות המוסר.
כל הדרכים מובילות להכרה כי המוסר האנושי , המוסר היחסי – מעורער ומצמיח תופעות של פשיעה, אלימות, סמים, אלכוהוליזם, התאבדויות. מוסר שנתפר ע"י בני אדם משתנה, אינו קבוע ולכן יכול להצדיק כל דבר.
מוסר אלוקי, מוסר מוחלט, קובע מה מוסרי ומה לא. מעניק יכולת חינוכית לאדם לבנין האשיות, למשמעת עצמית ובנית מערכת חברתית ומשפחתית בריאה וטובה.
אם אדם מחליט לעצמו מהו מוסר, אז מדוע שלא ירצח? מדוע שלא יגנוב? ישדוד? יתמכר לסמים?
מה תגיד, זה לא מוסרי? זה פוגע בחברה שלנו?
הוא יגיד לך על פי המוסר שלך זה לא מוסרי. לפי המוסר שלי, מי שמרגיז אותי מגיע לו מוות, מי שעשיר זכותי לקחת ממנו "קצת מסים". מה?! רק למדינה מותר לגבות מסים?!
אתה שואל למה שדדתי, זה פשוט הבנקים עושקים את הציבור וגם אותי ובנוסף הייתי צריך כסף דחוף.
אתה שואל למה אני מוכר סמים? למה לא? לתת קצת הנאה לאנשים שירגישו טוב, רע להם אז תן להם להרגיש טוב.

מי יקבע מהם ערכי המוסר ומי אמר שזה שקבע יותר צודק וערכי ממשהו אחר?
באיזה זכות אנו מכניסים אנשים לכלא? הרי לפי המוסר שלהם הם צודקם, הם נקלעו לנסיבות שהכריחו אותם לעשות מעשים אלו ולפי דעתם זה צודק וגם אם הם מודים שהמעשה שעשו לא צודק, אז לפחות תן להם להחליט איזה עונש הם רוצים כי הכל מוסר יחסי אנושי.

היבט נוסף, אם הכל חומרי אין רוחניות, האדם הוא אוסף מולקולות שמבצע פעולה
ביוכימית. מה יש מקום לצדק בכלל?
גם האסון הנורא של השואה למשל יכול להצטייר בצורה כלל לא מזעזעת אם מסתכלים בהשקפה חומרית סך הכל מה היה בשואה? צבירי מולקולות בשר ועצמות (בני אדם-הנאצים) שינו מצב צביר של שישה מליון צבירי מולקולות אחרות (היהודים) תוך הפסקת הפעולות הביוכימיות של הצבירים הללו כמה שנים לפני שזה היה קורה ממילא וכל זה קרה באיזה מקום בכוכב לכת מתוך מליארדי כוכבים.
כל דבר הכי מזעזע, הכי מזויע יכול לההפך בהשקפה חומרית לדבר חסר טעם ונטול ערך.
בעולם מטריאליסטי הרי שחיי וחייך הם ללא משמעות, רגשי אהבה אינן אלא פעילות הורמונלית, כימית. רגשי שנאה אינן אלא התפרקויות חשמליות מקריות באוסף המולקולות הנקרא מוח, וכך גם התשוקה, הזעם, התהילה, הכבוד וכל פעולה רגשית.
לסיכום, עולם ללא אמונה בבורא עולם מדורדר שמדרדר את האנושות לזוועות הכי גרועות ב"אישור" המוסר האנושי שהאדם או האומה "התאימה" לעצמה בהתאם לנטיות השליליות שלהם.
עולם ללא אמונה בבורא עולם הוא עולם ללא משמעות, ללא מטרה וללא אפשרות להסביר מהו צדק מוחלט, מהו רע מוחלט ומהו טוב מוחלט כיון שבעולם חומרי אין משמעות לדברים אלו.

שאלה: "גם האמונה באלוקים גורמת למלחמות ולשפיכות דמים, הנה הפלסטינאים רוצחים בשם אלוהים, גם בין לאדן ואם נראה במשך ההיסטוריה הרבה דם נשפך בגלל הדתות השונות והאמונה באלוהים? אז לסיכום גם הכפירה גורמת לדרדור מוסרי ולרצח , אבל גם האמונה באלוקים גורמת לרצח?
תשובה: נכון שאלה טובה גם בגלל האמונה באלוקים אנשים רוצחים ועושים מעשים אשר לא יעשו, כולנו שמענו על מסעי הצלב של שבהם נרצחו אלפי יהודים בשם הנצרות.
ואני מסכים איתך כמו שסיכמת ששתי הדרכים (גם אי האמונה בבורא וגם האמונה בבורא) יכולות להוביל לרצח ולמעשים חמורים.
אבל הנקודה העיקרית כאן היא מה נכון, מה אמת, שהרי שנינו הסכמנו שבדרך הכפירה שכל אחד מחליט לעצמו מה המוסר שלו זה מוביל לדרדור מוסרי ורצח, אבל בדרך האמונה באלוקים יש דרכים של רצח ויש דרכים של מוסר וצדק, הדת היהודית היא דת של מוסר וצדק, כמעט תמיד במשך ההיסטוריה היינו העם הנרדף ולא הרודף.
בנוסף לכך הדת היהודית טוענת שיש הוכחות לאמיתותה, נכון שכל דת טוענת שהיא האמיתית והשאר שקר, אבל היחיד שיכול להיבחן מבחינה לוגית שכלית היא רק הדת היהודית לדת היהודית יש הוכחות שאלוקים נתן את התורה, לעומתם כל שאר הדתות טוענות שאלוקים התגלה רק למנהיג שלהם (ישו, מוחמד) ללא הוכחות. (ניתן לעיין במדור הוכחות אמיתות התורה ולראות את ההוכחות לאמיתות התורה)

שאלה: אולי עדיף לא להילחם כלל, למה שלא תהיה דת שתדגול באי מלחמה כמו שקוראים היום "פציפיסט", זו תהיה דת מאוד מיוחדת ועדינה.

תשובה: כולנו מסכימים שיש רע בעולם, המציאות היא שאי אפשר להתעלם מהרע בעולם אם מתעלמים ממנו הוא משתלט עלינו, אם נימנע מלהפעיל משטרה הגנבים, אנסים, שודדים יחגגו ולכן צריך שוטרים שילחמו ברע, כך גם בעולם הכללי, אם נתעלם מהרע בעולם הוא ישתלט עלינו.

היטלר וחבורתו עלו לשילטון בגלל פציפיסטים, שלא רצו להילחם בו כי הם נגד מלחמה, ומה קרה במציאות? מלחמת עולם שנייה עם 50 מליון הרוגים.

השאלה שצריכה להישאל מה הוא טוב ומה הוא רע, מי הטובים ומי הרעים ואיך נילחם ברע ונידבק בטוב.
כמובן שלכל דת יהיה הטובים והרעים שלה אבל המבחן היחיד הוא מבחן האמיתות מי אמת, מי הדת שאלוקים בחר ורק הדת היהודית היא היחידה הטוענת שניתן להוכיח אותה שהיא אמיתית ושאלוקים נתן את התורה לעם ישראל על מנת שהם ייקיימו אותה ויהיו אור לגויים.