מאמין רק במה שרואה! אז איך אאמין באלוקים לא נראה?

אני מאמין רק במה שאני רואה

אבל את אלוקים אני לא רואה?

שאלה: אני מאמין רק במה שאני שומע, רואה מריח, לכן איך אתה רוצה שאאמין באלוקים? מה שאני לא רואה, שומע ומריח איננו קיים מבחינתי.

תשובה: בדיחה ידועה מספרת על מורה ברוסיה שנכנס לכיתה והודיע לתלמידים הודעה דרמטית:

"תלמידי היקרים, הגעתי למסקנה כי אין אלוקים"!

"למה"? שאלו התלמידים בפליאה.

"כי אנחנו לא רואים אותו", ענה המורה בשמחה.

"למורה שלנו אין שכל"! צעק לפתע אחד התלמידים.

"מי התלמיד החצוף שאמר כך? צא החוצה, חוצפן קטן!" פניו של המורה אדמו מכעס.

"אבל למה? הרי אתה המורה אמרת בעצמך: מה שלא רואים – לא קיים. אנחנו לא רואים את השכל שלך המורה, אז הוא לא קיים"…

(הערה בסוגריים: את המוח של המורה ניתן לראות דרך מכשיר הרנטגן, אבל האם ניתן לראות את השכל של המורה? ודאי שלא, ניתן רק להסיק אם יש למורה שכל. במקרה הזה לא היה למורה ממש הרבה שכל…).

כרגע אתה קורא לאור מנורה שמופעלת על ידי חשמל, האם ראית את החשמל? לא. אז האם הוא לא קיים? האם חייבים לראות משהו בשביל לדעת שהוא קיים?

אנחנו יכולים לדעת על מציאותו קיומו של משהו לפי הסימנים שהוא משאיר בתוך עולמנו.

האדמה לרגלינו עטויה בשפע ריחות מכל הסוגים. כל אדם וחיה שעוברת, מותירים באדמה ריח ייחודי המזוהה בבירור על ידי חיות, אך לנו הינו בלתי מוכר לחלוטין. האם זה אומר שריח זה לא קיים, כי אנחנו לא מריחים אותו?

כאשר אתה יושב בחדר ומאזין למקלט הרדיו, האם אתה רואה את גלי הרדיו הנמצאים בחדר? לא. בסך הכול חיברת את הרדיו לשקע ופתאום המכשיר הזה משמיע קולות ושירים. היכן הם היו קודם? – אלו הם גלי רדיו שהיו קיימים, רק שאתה קלטת אותם דרך הרדיו.

קיימות תביעות משפטיות כבדות, כנגד החברות הסלולאריות  על מנת ש"יעיפו" את האנטנות שלהן מסביבות בתי המגורים, אז יכולים לשאול מנהלי החברות הסלולאריות את העותרים: הרי אתם לא רואים, לא ממששים את גלי הרדיו של הפלפונים, אז תוכיחו שהם קיימים, תראו לנו אותם… האם הם יצדקו בטענה זו?

אלא המסקנה הברורה היא: שגם אם לא רואים משהו, זה לא אומר שהוא לא קיים.

שאלה: אבל את החשמל אני יכול למדוד. את גלי הרדיו אפשר לבדוק דרך מכשיר הרדיו, אז מה אתה משווה בין דבר שניתן למדידה על ידי מכשירים שונים, לבין אלוקים שלא ניתן למדידה על ידי מכשירים שונים?

תשובה: עכשיו אתה יושב על כיסא או משתמש בשולחן, האם יש לך ספק אם הוא נוצר מעצמו או על ידי נגר? האם "מדדת" את הנגר? האם צריך לראות את הנגר כדי להבין שמישהו בנה את הכסא?

האם פעם שמעת לקוח פונה לחנות רהיטים ואומר למוכרת: אני רוצה לקנות דווקא את הכיסאות שנוצרו לכם לבד מעצמם, בצורה מקרית, כי הם בטח יותר זולים… יתכן שהמוכרת תשלח אותו ל"הסתכלות" או לפחות לא תעיז לסמוך על שום צ'ק שיגיע ממנו…

האם צריך לצרף צילום ותיעוד של חברת IBM על כל מחשב שהיא מייצרת, כדי שהלקוחות לא יטענו שהמחשב נוצר מעצמו?

זאת אומרת שאנו לא צריכים לראות את היצרן כדי להחליט אם מָשהו נוצר לבד מעצמו, או נוצר על ידי מישהו בעל תבונה.

בנוסף לזה, ישנם דברים שלא ניתן למדוד אותם, כמו לדוגמא: אהבת אדם, או שנאה. היא קיימת, אבל האם ניתן למדוד אהבה ושנאה בכלי מדידה? לא. ולמרות זאת האדם יודע שזה קיים.

אנו מתבוננים ביקום כולו, אז גם אם אנו לא רואים את הבורא בצורה שניתנת למדידה, ניתן להסיק שאין חכמה ללא בעל חכמה, כלומר: כל דבר בבריאה מראה על חכמה, על תכנון. אז למרות שאיננו רואים את המתכנן, אנחנו יכולים להסיק שהוא קיים ומצוי.

אלוקים השאיר את "טביעות אצבעותיו" בכל מקום ביקום, מהחיידק הכי קטן ועד לִפְּלָנֶטוֹת הֶענק שסביבנו. השאלה עד כמה ה"אנטנות" שלנו רגישות וחדות כדי להבחין ב"טביעות אצבעות" אלו.

לסיכום:

אין צורך לראות או להרגיש משהו כדי להחליט שהוא קיים. אם יש לנו ראיות שכליות לוגיות על מציאותו של משהו, אנחנו יכולים להיות בטוחים שהוא קיים.